Skocz do zawartości

boot0:error - dysk 4k - rozwiązanie


Rekomendowane odpowiedzi

Jest to błąd spowodowany tym, że posiadamy 4K sektor bootujący w dysku twardym, a nie jak w innych (starszych) 512b. Naprawa tego błędu jest banalna, każdy to zrobi.

Czym się taki błąd objawia? Takim oto widokiem:

img20120820191203.jpg

Co będzie nam potrzebne?

Jakiś Linux, który może pracować jako obraz live (ubuntu, debian, etc.) Ja do naprawy tego błędu użyłem Gparted live. Linków nie będę wklejał, bo każdy umie korzystać z googla.

Gdy już załaduje Ci się obraz systemu, to na spokojnie uruchom sobie gparted i sprawdź jaki jest numer partycji,np. sda1

Kolejnym krokiem jest zapisanie gdzieś na pulpicie pliku boot1h.zip a następnie wypakowanie go.

Teraz uruchamiasz terminal i wklepujesz:

sudo su
cd /home/user/Desktop/boot1h - tutaj jest przykładowa ścieżka i może się różnić
dd if=boot1h of=/dev/sda* bs=4096 - gdzie * jest numerem partycji, np. sda1 czy sda3

teraz możesz zrestartować system i twoim oczom powinien ukazać się chameleon, chimera czy jakiś inny bootloader, jeśli go wcześniej zainstalowałeś.

boot1h.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Wiem, że to stare ale kilka słów napiszę. Po pierwsze dzieki, działa. Miałem ten bład po przywróceniu z time machine liona, na którego partycji pył chameleon. Warto tez wspomnieć, że najlepiej wrzucić plik boot1h na pulpit linuksa (odpalonego z live cd) a nie w katalog na partycji z os x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Wiem, że to stare ale kilka słów napiszę. Po pierwsze dzieki, działa. Miałem ten bład po przywróceniu z time machine liona, na którego partycji pył chameleon. Warto tez wspomnieć, że najlepiej wrzucić plik boot1h na pulpit linuksa (odpalonego z live cd) a nie w katalog na partycji z os x.

 

Witam,

 

odświeżę temat bo mam problem właśnie z dyskiem 4k (ST500LM000).

Po wczorajszej całodziennej walce z uruchomieniem zintegrowanej grafiki (Intel HD Graphics 1st gen.) zachciało mi się pozbyć pendrive'a z Cloverem coby się Mac OS odpalał bezpośrednio z HDD.

Chciałem zostawić obecny Grub2 jako bootloader i chainload'ować boot0 do odpalenia Chameleona/Chimery/Clovera (nie znalazłem info czy da się Clovera odpalić z Grub2, ale jak powiadają próba nie strzelba). Próbowałem już chyba wszystkiego co znalazłem w sieci, czyli dd if=boot1h of=/dev/sda4 (/dev/rdisk0s4) bs=4096 (bez bs) (z instalera Mac OS, z innej instalacji Mac OS w trybie single user, z Ubuntu (nie LiveCD bo mam zainstalowany na HDD)) i niestety zawsze kończy się tak samo:

 

Boot0: Done

Boot: Error

 

Podział partycji (MBR):

sda1 - ntfs (windows)

sda2 - ntfs (dane)

sda3 - ext4 (ubuntu)

sda4 - HFS (OSX ML)

 

 

Jakieś pomysły?

 

--

pozdrawiam

fingerr

 

Asus U30JC, Core i5-560M, 6GB RAM, 1st Gen HD Graphics, Nvidia 310M (wyłączona modyfikacją w DSDT), 500GB HDD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przypuszczam że tak się odpali boot1f clovera. Podejrzewam że musi być odpalany z jego boot0.

 

Osobiście bym inaczej zainstalował.

Do mbr leci boot0 w wersji kompatybilnej z windows (bootowanie boot1f z sygnatury hfs a nie aktywnej partycji)

Grub leci na partycję z linuxem

 

i to właściwie tyle. Wtedy wszystkie systemy się nie gryzą, winda ma swoją partycję aktywną i swoją część kodu w MBR potrzebną do instalacji SPx jak i hibernacji, grub nie miesza w innych systemach jak instalujesz aktualizacje z kernelem, a os x powinien też wstać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przypuszczam że tak się odpali boot1f clovera. Podejrzewam że musi być odpalany z jego boot0.

 

Osobiście bym inaczej zainstalował.

Do mbr leci boot0 w wersji kompatybilnej z windows (bootowanie boot1f z sygnatury hfs a nie aktywnej partycji)

Grub leci na partycję z linuxem

 

i to właściwie tyle. Wtedy wszystkie systemy się nie gryzą, winda ma swoją partycję aktywną i swoją część kodu w MBR potrzebną do instalacji SPx jak i hibernacji, grub nie miesza w innych systemach jak instalujesz aktualizacje z kernelem, a os x powinien też wstać.

 

Dzięki za info, ale na razie zaczekam jeszcze, może ktoś będzie miał jakiś pomysł na Grub'a.

 

BTW: korzystałem też z boot0af i boot0ss.

 

Szkoda że nie można do automatycznie dodanej przez gruba pozycji do odpalenia Mac OS dodać opcji żeby załadował dane dotyczące SMBIOS. Po reinstalacji grub'a odpalić się odpalił (chyba nawet zaczytał DSDT.aml), ale Mac wykrywa jako go jako U30Jc.

 

---EDIT---

 

Jeszcze jedno pytanie. Nie che mieszać z MBR na HDD (komputer używany codziennie do pracy) i przyszedł mi do głowy taki pomysł, tylko nie wiem czy da się to zrobić.

Zainstalować Clover na pemdrive USB (są takie fajne że niewiele wystają z portu USB, np. SanDisk Cruzer Fit albo TDK Micro) z tablicą partycji GPT i z niego bootować ML zainstalowanego na HDD? Czy da się wtedy odpalać jako EFI (Bios obsługuje EFI [Aptio])?

Nie wiem czy dobrze ogarniam Clover EFI ale z tego co napisane jest w info: obsługa RuntimeServices <- może ktoś wyjaśnić o co biega i jakie są plusy tego rozwiązanie i czy mój pomysł EFI z USB ale ML odpalany z HDD zadziała.

 

Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam.

 

p.s.

proszę nie "bić" :-) jeśli mój pomysł jest idiotyczny, ale już się pogubiłem po tygodniu czytania i odpalania Mac OS na dwóch kompach.

 

--

pozdrawiam

fingerr

 

[ Dodano: 2013-09-30, 09:24 ]

Witam,

 

piszę jako osobny post bo może się przydać na przyszłość.

 

Rozwiązanie z Chameleon/Chimera okazało się banalnie proste i skuteczne w 100%, wystarczyło utworzyć plik /etc/gub.d/40_custom oraz dodać wpis

 

menuentry "MacOS X" { 
       insmod hfsplus
       set root=(hd0,1) 
       multiboot /boot
} 

 

dostosowując wpis (hdX,Y) do swoich potrzeb, gdzie X - numer dysku (0 - 1-szy dysk), Y - numer partycji (tutaj numeracja od 1, czyli 1-sza partycja to numer 1), oraz zakładając że plik "boot" chameleona jest w katalogu głównym (/) partycji z Mac OS (pamiętamy o "sudo update-grub" po każdej edycji).

 

Bardzo łatwo można odpalać różne wersje, tworząc wiele wpisów z różną nazwą ("Mac Os X 1,2,3...n" lub swoją nazwą) i plikiem boot (boot1, boot2 itd), albo jak już pojawi się menu grub'a, wskazujemy wpis bootujący Mac OS i naciskamy klawisz "e", przchodzimy do wpisu /multiboot i zamiast boot, wpisujemy nazwę nowego pliku boot, po czym naciskamy kombinację "CTRL+x" aby rozpocząć bootowanie.

 

Jeżeli korzystacie z Windows 8, jego partycja zawsze musi być aktywna, ZAWSZE. Jeżeli aktywna będzie inna partycja to nie będzie już tylko problemu z hibernacją (tak jak to miało miejsce z Win7) ale ogólnie z działaniem systemu. Przez zabawy z Grub'em ustawiłem partycje z MacOS jako aktywną i całkiem o tym zapomniałem, co zaowocowało problemem z działaniem Windowsa (zwieszki przy logowaniu, albo zaraz po załadowaniu pulpitu). Wyłączyłem też "szybkie uruchamianie" opcjach Zasilania Energia, checkdisk nie znikał z ekranu przy startowaniu windowsa i przeważnie komp się restartował a próba naprawy BCD kończyła się niepowodzeniem. Szczerze to byłem w szoku bo z Windows 7 nie było takich problemów (oprócz wspomnianej hibernacji)

 

p.s.

niestety blik boot z Clovera nie zadziałał z Grubem, wyskakuje błąd w stylu (piszę z pamięci) "no multiboot signature found".

 

p.s.1

moje pytanie odnośnie bootwania EFI z pendrive'a pozostaje aktualne.

 

--

pozdrawiam

fingerr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Jakiś Linux, który może pracować jako obraz live (ubuntu, debian, etc.) Ja do naprawy tego błędu użyłem Gparted live. Linków nie będę wklejał, bo każdy umie korzystać z googla.

Gdy już załaduje Ci się obraz systemu, to na spokojnie uruchom sobie gparted i sprawdź jaki jest numer partycji,np. sda1

Kolejnym krokiem jest zapisanie gdzieś na pulpicie pliku boot1h.zip a następnie wypakowanie go.

Teraz uruchamiasz terminal i wklepujesz:

sudo su
cd /home/user/Desktop/boot1h - tutaj jest przykładowa ścieżka i może się różnić
dd if=boot1h of=/dev/sda* bs=4096 - gdzie * jest numerem partycji, np. sda1 czy sda3

teraz możesz zrestartować system i twoim oczom powinien ukazać się chameleon, chimera czy jakiś inny bootloader, jeśli go wcześniej zainstalowałeś.

 

Witam,

a skąd wziąć ten plik boot1h.zip? Odpalałem ubuntu i nic nie znalazłem.

Poza tym chciałem dokonać zmian na partycji hfs w pliku jak kolega pisze:

Rozwiązanie z Chameleon/Chimera okazało się banalnie proste i skuteczne w 100%, wystarczyło utworzyć plik /etc/gub.d/40_custom oraz dodać wpis

menuentry "MacOS X" { 
       insmod hfsplus
       set root=(hd0,1) 
       multiboot /boot
} 

fingerr

 

i niestety nie mogę dokonać zmian, bo partycja jest tylko do odczytu. Jak zrobić proszę?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.