Skocz do zawartości

DVD - DVD nie równy


314TeR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Niby to samo - a nie do końca...

 

Do tej pory używałem cały czas dwóch napędów - DVD IDE (jakiś zabytek) do odczytu w większości płytek i nagrywarkę DVD+-RW SATA. Od jakiegoś czasu walczę z jakością zapisu DVD i jego odczytu, ale to temat na inny wątek, i zmieniłem obecny stary napęd DVD na nową nagrywarkę DVD LG - GH22LP20 i tu moje zdziwienie - do tej pory w górnym menu jako "Eject" pod F12 wyświetlany był jedynie napęd SATA, a od teraz dołączył do niego też napęd LG... wtf... czyżby napędy IDE też były różnie traktowane przez OS X?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napędy ide są innaczej traktowane niż sata ponieważ nie są przystosowane do osx :) , wez pod uwage to że niektóre dystrybucje (kalyway 10.5.2) nie obsługują tych napędów , w nowych macach masz już wszystko pod sata :) . IDE to już staroć :)

 

z tego co słyszałem są jakieś kexty do obsługi ide poprawnie , ciesz się że w ogóle ci czyta cd :) , mi mojego dvd nie widzi :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napędy ide są innaczej traktowane niż sata ponieważ nie są przystosowane do osx :)

 

Nie prawda - tu akurat mijasz się mocno z rzeczywistością...

 

Napędy optyczne SATA, w macbookach są dopiero w najnowszych modelach na chipsecie nforce'a

W PowerMacach G3, G4, G5 - co masz?? napędy IDE, tylko w ostatnich PM G5 dyski masz SATA.

iMac'i minimac'i - wszystkie do tej pory mają napędy IDE.

 

wez pod uwage to że niektóre dystrybucje (kalyway 10.5.2) nie obsługują tych napędów

 

To nie napędów nie obsługują, a kontrolerów IDE na płycie i to nie wina OS X a bootloader'a (PC_EFI, Darwin) - problem został rozwiązany dopiero w Chameleonie 1.0.11

 

IDE to już staroć :)

Tu się z Tobą zgadzam w 200% i więcej - to co napisałem wyżej podałem jako ciekawostkę.

 

z tego co słyszałem są jakieś kexty do obsługi ide poprawnie

Musisz zrobić rozpoznanie jaki dokładnie masz kontroler i poszukać do niego kext'ów. JMicrony np są obsługiwane poprawnie, a kext jest jak pamiętam nawet na oficjalnej stronie producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodać jeszcze muszę, że niektóre instalki (stare leo4all na przykład) nie obsługują SATA (a przynajmniej mojego kontrolera) i instalować musiałem w trybie zgodności z IDE. Dopiero po instalacji system ruszył na AHCI (przez co wbrew pozorom dostał sporego kopa, którego nie widać pod XP ze sterownikami SATA).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.