Skocz do zawartości

Jak uruchomić kartę ATI HD4850/4870 w Snow Leopard


zet120
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Według Netkasa dla HD4850 wystarczy wpis:

dev-id 0×94421002

w ATI4800Controller.kext

Pytanie jak tego dokonać?

Czy wpis powinien się znaleśź w pliku Info.plist wewnątrz kexta, w którym miejscu?

 

Plik Info.plist wygląda tak:

 

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> 



CFBundleDevelopmentRegion
English
CFBundleExecutable
ATI4800Controller
CFBundleGetInfoString
ATI4800Controller 1.6.0.92 (7152)
CFBundleIdentifier
com.apple.kext.ATI4800Controller
CFBundleInfoDictionaryVersion
6.0
CFBundleName
Radeon HD 4800 Controller
CFBundlePackageType
KEXT
CFBundleShortVersionString
1.6.0
CFBundleSignature
????
CFBundleVersion
6.0.0
IOKitPersonalities

Controller

CFBundleIdentifier
com.apple.kext.ATI4800Controller
IOClass
ATI4800Controller
IOMatchCategory
IOFramebuffer
IOName
ATI4800Controller
IOPCIMatch
0x94401002 0x944a1002
IOProbeScore
65000
IOProviderClass
IOPCIDevice


OSBundleCompatibleVersion
1.1.22
OSBundleLibraries

com.apple.iokit.IOACPIFamily
1.2
com.apple.iokit.IOGraphicsFamily
1.3
com.apple.iokit.IOPCIFamily
1.2
com.apple.kext.ATISupport
1.1.22
com.apple.kpi.bsd
8.0.0
com.apple.kpi.iokit
8.0.0
com.apple.kpi.libkern
8.0.0
com.apple.kpi.mach
8.0.0

OSBundleRequired
Safe Boot


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Rzeczywiście pojawiła się możliwość uruchomienia karty w 32 bitach.

 

Dla zainteresowanych:

Sposób uruchomienia sprowadza się do skorzystania z leopardowych kextów, a mianowicie:

- ATINDRV.kext

- ATIRNDRV.kext

 

Kexty należy skopiować do S/L/E ( pamiętając o uprawnieniach) i dodatkowo zaaplikować EVOenabler.kext

 

EDIT: 2009.08.30

 

A jednak działa i w 64 bitach.

W tym celu należy wyedytować plik Info.plist z ATI4800Controller.kext dokładnie tak:

 

.......................................

IOPCIMatch

0x94421002 0x944a1002

......................................

 

Po tej operacji zainstalować do S/L/E - EVOenabler.kext

Pozostaje cieszyć się działającą kartą. ;-)

 

EDIT: 2009.09.12

 

Dla porządku warto wspomnieć o kolejnej, tym razem najlepszej, metodzie uruchomienia karty.

Główne zalety tej metody to brak dodatkowego kexta w /S/L/E oraz prawidłowe wychodzenie karty z trybu uśpienia.

 

Edycja pliku info.plist z oryginalnego ATI4800controlled.kext - jak wyżej.

W konsoli uruchamiamy narzędzie gfxutil:

./gfxutil -f display

W efekcie otrzymamy charakterystyczny dla naszego systemu DevicePath

 

DevicePath = PciRoot(0x0)/Pci(0x1,0x0)/Pci(0x0,0x0)  ----> to mój

którym należy zastąpić odpowiedni wpis w tym pliku.

Dalej w terminalu:

./gfxutil -i xml -o hex /ścieżka do pliku HD48x0.plist /ścieżka do pliku wynikowego

Zawartość pliku wynikowego wklejamy do /Extra/com.apple.Boot.plist:

device-properties
tutaj wklejamy zawartość

naprawa uprawnień, reboot i:

 

hd4850.png

 

Warto również wspomnieć, że podczas aktualizacji systemu do 10.6.1 instalator nadpisze zmodyfikowanego ATI4800controlled.kext, zatem potrzebna będzie ponowna edycja.

 

EDIT: 2009.09.21

 

A jednak się kręci... ;-)

To co wczoraj wydawało się nieprawdopodobne dziasiaj za sprawą Netkasa stało się możliwe.

Kartę uruchamiamy edytując Info.plist ATI4800controller.kext oraz stosując najnowszy wynalazek czyli PC_EFI v10.3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam

 

Sorki, że zadaje może banalne pytanie ale mam problem z rozszyfrowanie nazw plików gdzie muszę zmieniać wpisy w plikach :-( dokładnie chodzi o opis ostatni.

Dokładnie o ten plik

którym należy zastąpić odpowiedni wpis w tym pliku.

Dalej w terminalu:

Kod:

 

./gfxutil -i xml -o hex /ścieżka do pliku HD48x0.plist /ścieżka do pliku wynikowego

bo nie mogę takowego znaleźć .

 

Po wielu próbach postawienia snowa na moim i7 według rzoof (i na vaio chodzi rential ale bez sieci i grafiki również).

W końcu udało mi sie uruchomić snowa na i7 dzięki

Dystrybucja - Snow Leopard 10.6.1-10.6.2 Intel AMD by Hazard
,ale jego możliwości wyboru grafy nie sprawdzają mi sie i mam tylko rozdzielczość 1024X720 albo740 już nie pamiętam.

 

Kiedy próbowałem uruchomić grafikę według drugiego sposobu grafika po restarcji zaczyna szaleć :dokładnie wiatrak wchodzi na wysokie obroty czerwona dioda na płytce się zaświeca ,a na monitorze komunikat o braku sygnału :-(

Bardzo proszę o podpowiedzenie lub opisanie dokładnie nazwy linka lub informacji czy muszę wgrać jakiś kext.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marekw, Najprościej to:

1. Zaopatrzyć się w PC_EFI 10.5 lub Chamaeloen'a RC4

2. Dodać do com.apple.Boot.plist (najlepiej tego w /Extra wpis:

	GraphicsEnabler
Yes

3. Znaleźć na blogu netkasa LegacyKext "LegacyATI4800controller.kext" i dodać go do /Extra

 

I tyle... śmiga elegancko - sam używam na 4870 tej metody i działa doskonale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marekw, Najprościej to:

1. Zaopatrzyć się w PC_EFI 10.5 lub Chamaeloen'a RC4

2. Dodać do com.apple.Boot.plist (najlepiej tego w /Extra wpis:

	GraphicsEnabler
Yes

3. Znaleźć na blogu netkasa LegacyKext "LegacyATI4800controller.kext" i dodać go do /Extra

 

I tyle... śmiga elegancko - sam używam na 4870 tej metody i działa doskonale.

a jeżeli nie mam żadnego keksta w extra i wieksząść kekxtów których jest ładowanych z system/library/extension czy to pomoże :?:

Tak wygląda u hazarda i w jego distro To jedyny sposób jaki mi pomógł uruchomić snowa na i7 i to w 64bit a na tym mi najbardziej zależy(szkoda mi tego sprzętu na 32 :-() .

Pozdrawiam i dziękuje za tak szybką odpowiedź 314TeR :-)

 

P.S. Na pewno spróbuje tej metody tylko dopiero w sobotę bo teraz mam przeprowadzkę więc mały brak czasu :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

W końcu cosik mi ruszyło ,oczywiście po zmianie grafy na n 9600gt 512 i wgraniu snow by hazard. Nie działa mi dźwięk ale przeżyje jak na razie po 3 miesiącach walki muszę sobie trochę odpuścić. Dziękuje bardzo Wam za szybkie odpowiedzi i przepraszam, że już nie próbowałem z 4850.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz opiszę dokładnie jak odpalić kartę 4870/4850 i pewnie inne pochodne pod Leo/Snow. Sterowniki dla 4870 i spółki są w każdym systemie od 10.5.7 włącznie w górę. Ostrzegam przed instalowaniem "paczek" z netu - zawierają one beta wersje kextów z nieoficjalnego wydania aktualizacji 10.5.7. Jak masz 10.5.7 to masz i te kexty w finalnej wersji, jak nie masz to wpierw zaktualizuj system do co najmniej 10.5.7.

 

Trzeba mieć zainstalowane co najmniej PC_EFI w wersji 10.5 lub Chamaeleon'a 2.0 RC4

4870 wydaje mi się, że najłatwiej uruchomić za pomocą wpisu w /Extra/com.apple.Boot.plist:

	GraphicsEnabler
Yes

A tak wygląda przykładowy cały com.apple.Boot.plist:




Graphics Mode
1920x1200x32
GraphicsEnabler
Yes
Kernel
mach_kernel
Kernel Flags
-pci0 -v
Timeout
8

I już, a 4850 wymaga jedynie dodania do /Extra/Extensions: LegacyATI4800Controller.kext

Do pobrania np stąd:

http://mirror.netkas.org/10.6.2/LegacyATI4800Controller.kext.tar.bz2

Teoretycznie powinno wystarczyć powyższe do prawidłowego uruchomienia 4870/4850.

 

Czasami pojawiają się problemy z brakiem obrazu na 4850 i pomaga wetknięcie przejściówki DVI-VGA w drugi port DVI - nie trzeba podłączać monitora, jedynie wetknąć i zostawić, a pod pierwszy port normalnie podłącza się monitor.

 

EDIT: W 10.6.3 i 10.6.4 pojawiają się problemy z uruchomieniem QE/CI lub zupełnym brakiem obrazu na niektórych modelach kart ATI. Jeśli się to dzieje można spróbować użyć specjalny pakiet kextów przygotowany na tę okazję przez netkasa. Więcej info i pakiety do pobrania tu:

http://netkas.org/?p=459

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie wiem czy wciąż potrzebne jest wtykanie przejściówki DVI-VGA w drugi port DVI aby karta pracowała prawidłowo

Ale jaja. ;-)

Zajrzałem i mam tą przejściówkę wetkniętą od czasu Leo 10.5.6 (no nie zauważyłem, a niedawno czyściłem kompa!)

Wyjąłem - DZIAŁA, czyli przejściówka niepotrzebna, przynajmniej dla GV-R485MC-1GH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...
  • 1 miesiąc temu...

Nie mogę zmusić do współpracy karty Radeon HD4850.

Metody na podpięcie przejściówki lub podłączenie 2 monitora nie działają.

 

Podjąłem następujące kroki:

  • - Wyedytowałem Info.plist w ATI4800Controller.kext (to chyba przekłada się na to samo co dodanie LegacyATI4800.kext).
    - Wygenerowałem EFI string dla swojej karty i umieściłem go między znacznikami DeviceProperties w pliku settings.plist na pendrive gdzie mam zainstalowanego XPC.
    - Korzystałem z patch'a netkasa QE_CI_Exotic patch for 10.6.6
    - Próbowałem skorzystać z różnych rozwiązań, które komuś tam pomogły m.in. instalowałem kexty ATI4800Controller, ATISupport i ATIFramebuffer...

:arrow: Generalnie objawy są takie że nie startuje tryb graficzny. Żadnych KP i nic z tych rzeczy. System odpala tyle, że nie znikają napisy z verbose mode. Po omacku (klikając myszą, potem 3 razy klawisz do góry i 2 razy enter) można zrestartować komputer, czyli Snow Leo jest jakby w trybie graficznym tyle że karta go nie wyświetla.

 

:arrow: Bez dodatkowych zabiegów opisanych powyżej. Tzn żadnych podmienianych kextów / patchy / EFI stringów system się ładuje i startuje tryb graficzny w rozdzielczości ustawionej w XPC (nie ma tam do wyboru mojej natywnej rozdzielczości 1920x1200, ale mogę zmusić do współpracy przy 1600x1200). Wygląda to jakby ładował się jakiś podstawowy sterownik (VESA albo coś związanego z XPC) bo w informacjach o systemie, przy karcie graficznej jest napisane, że żadne kexty nie są zainstalowane. Nie mam więc akceleracji karty graficznej, ani zmiany rozdzielczości, ale coś już można podziałać.

 

:arrow: Dodatkowo uruchomienie stron internetowych zawierających flash powoduje zawieszenie przeglądarki (safari, chrome). W konsoli - jakieś błędy zdaje się z GL (OpenGL?).

 

System aktualizowałem do 10.6.7 beż żadnego problemu.

 

Może ktoś posiada taką kartę albo zna skuteczną metodę na jej uruchomienie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najskuteczniejszą, najlepszą i co ważne działającą metodą uruchomienia HD4850 jest ta najprostsza czyli, Chameleon (korzystam ze starego RC3), w /Extra LegacyATI4800.kext i tamże w pliku /com.apple.Boot.plist:

GraphicsEnabler
y

Monitor do wyjścia bliżej krawędzi do drugiego przejściówka i działa przynajmniej dla tej:

http://www.gigabyte.pl/products/page/vga/gv-r485mc-1gh/advantage/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat nie korzystam z Chameleona, ale z XPC, więc GraphicsEnabler nie pomógł.

Jednakże udało mi się wreszcie odpalić tryb graficzny z natywną rozdzielczością za pomocą ATY_Init.kext (wersja beta 32/64 bit) oraz ATI4800Controller.kext z dopisanym ID urządzenia.

Wcześniejsze próby z EFI stringiem przygotowanym instrukcji kilka postów wcześniej nie przyniosły rezultatu. EVOEnabler - również nie potrafił właściwie zainicjować mojej karty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam swoją przygodę z MAC OS X zacząłem jakies 2 tyg. temu więc nie jestem jakimś znawcą tematu :)

Z tego co można w przeczytać w twojej stopce to masz radka 4870, model o ID 94401002. Ten model jest już wpisany w pliku Info.plist w ATI4800Controler.kext. Więc nie dopiszesz czegoś co już tam jest.

 

Spróbuj może użyć eksperymentalnego ATY_Init

http://netkas.org/?p=640

U siebie wrzuciłem to do System/Library/Extensions, naprawiłem prawa i po restarcie mogłem cieszyć się pulpitem w natywnej rozdzielczości z akceleracją QE.

 

Na jakimś ruskim forum znalazłem jeszcze inną metodę - polega na odpowiednim przygotowaniu pliku DSDT.

Jak będę miał chwilę czasu to spróbuję to zrobić i opisać w tym wątku jak poszło.

 

Sposób na dopisanie grafiki z poradnika działu DSDT na rodzimym forum:

http://hamac.pl/topics27/czesc-5-dopisywanie-grafiki-do-dsdt-vt1674.htm

nie sprawdził się w przypadku mojej karty. Program NVCAP wywalił się przy próbie odczytania biosu karty (chyba obsługuje głównie nVidie).

 

Metody z EFI Studio - również nie wspierają radeonów 48xx.

 

[ Dodano: 2011-04-01, 11:21 ]

Aha, dopiszę tylko, że mam wpiętą przejściówkę dvi-vga w drugi port (dalszy od płyty głównej), a monitor podpięty do bliższego portu. Sprawdzę dziś czy system startuje bez niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest jakas skuteczna i prosta metoda na uruchomienie karty hd4850 z iAtkosem S3 v2 bez adaptera dvi-vga ??

Bo probuje powyzsze metody i nie chce dzialac. Informacje o karcie mam takie :

 

ATI Radeon 4850 Series:

 

Model zestawu układów: ATI Radeon 4850 Series

Typ: GPU

Magistrala: PCIe

Gniazdo: Slot-1

Szerokość szyny PCIe: x16

VRAM (łącznie): 256 MB

Producent: ATI (0x1002)

ID urządzenia: 0x9442

ID korekty: 0x0000

Korekta ROM: 113-B7710C-176

Wersja sterownika EFI: 01.00.318

Monitory:

Monitor:

Rozdzielczość: 1400 x 1050

Głębia kolorów: Kolor 32 bitowy (ARGB8888)

Monitor główny: Tak

Odbicie lustrzane: Wył.

Aktywny: Tak

Złącze monitora:

 

Rozdzielczosc ustawilem sobie w Chameleonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.