Skocz do zawartości

Clover i Z68A-G45


Rekomendowane odpowiedzi

Przez kilka dni wojowałem z tematem Clovera na mojej płycie głównej. Udało się :) Nie było łatwo - tyle rebootów mój system nie miał od wieków.

 

Dla potomnych instrukcja jak uruchomić Clovera na MSI Z68A-G45

 

UEFI w moje płycie jest w starej wersji (bodajże 2.1). Możliwe że po upgrade biosu zyskałbym nową wersję, ale mam modowany BIOS i nie chcę tego robić ponownie. Stara wersja ma jedno ograniczenie - nie działa jedna opcja ale o tym później.

 

1. Potrzebujemy na chwilę pendrivea dowolnej pojemności (wystaczy nawet stare 32MB). Formatujemy go przy użyciu Narzędzie dyskowe ze schematem MBR i w systemie FAT. Następnie pobieramy Clovera z :

http://sourceforge.net/projects/cloverefiboot/files/Installer/

 

2. Uruchamiamy instalator Clovera. Pamiętajmy o Zmiana miejsca instalacji gdzie wybieramy uprzednio przygotowanego pendrivea. Z opcji Dostosuj wybieramy Drivers64 i Drivers64-UEFI (wiem że po całości wszystkie ale później wybierzemy te potrzebne). Dajemy instaluj i czekamy aż się Clover wgra na pendrive'a

 

3. Instalując system na naszym dysku w trybie GUID (np. wg mojej instrukcji z forum) tworzy się nam ukryta partycja na pliki EFI. W prawdziwym maczku są tam pliki z firmware i SMC dla konkretnego kompa. Jest ona w systemie FAT więc można ją wykorzystać na EFI. Aby ją zamontować pod systemem robimy

 

a)

uruchamiamy terminal i przechodzimy do superusera

sudo su -

wprowadzamy hasło na konto root

B)

szukamy nazwę partycji efi

diskutil list

u mnie wygląda to tak :

dev/disk0
  #:                       TYPE NAME                    SIZE       IDENTIFIER
  0:      GUID_partition_scheme                        *1.0 TB     disk0
  1:                        EFI                         209.7 MB   disk0s1
  2:                  Apple_HFS MacOS                   100.0 GB   disk0s2
  3:                  Apple_HFS Media                   899.7 GB   disk0s3

jak widać partycja efi to disk0s1

c)

tworzymy katalog dla partycji

mkdir /Volumes/efi

 

d)

Montujemy partycje

mount -t msdos /dev/disk0s1 /Volumes/efi

 

4) Za pomocą findera, muCommandera lub innego narzędzia do plików kopiujemy katalog EFI z pendrivea na /Volumes/efi (będzie on widoczny po zamontowaniu w finderze)

 

5) Wchodzimy do katalogu EFI/drivers64 i upewniamy się czy jest tam tylko plik FSInject-64.efi. Wszelkie inne usuwamy

 

6) Wchodzimy do katalogu EFI/drivers64UEFI i kasujemy wszystkie pliki poza tymi trzema

a) OsxAptioFixDrv-64.efi

B)OsxFatBinaryDrv-64.efi

c) VboxHfs-64.efi

 

7) W katalogu EFI mamy plik config.plist - edytujemy go aby wyglądał mniej więcej tak :

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> 



SystemParameters

boot-args
-v slide=0
prev-lang:kbd
pl:0
CustomUUID
511CE200-1000-3000-9999-010203040506
InjectSystemID
No
LegacyBoot
PBR


Graphics

GraphicsIncjector
Yes


ACPI

GeneratePStates
Yes


SMBIOS

BiosVendor
Apple Inc.
BiosVersion
IM131.88Z.010A.B00.1209042338
BiosReleaseDate
09/04/12
Manufacturer
Apple Inc.
ProductName
iMac13,1
Version
1.0
Family
iMac
SerialNumber
C02JWPC6DNCT
SmUUID
00000000-0000-1000-8000-010203040506
BoardManufacturer
Apple Inc.
BoardSerialNumber
C02032101R5DC771H
Board-ID
Mac-F42C88C8


Powyższy plik zawiera GraphicsIncjector który jest odpowiednikiem GraphicsEnablera w Chameleonie. Dla mnie przy karcie MSI GF9600GT OC taka konfiguracja uruchamia poprawnie system. Jeśli posiadamy dodatkowe tuningowanie karty w Chameleonie musimy zapoznać się instrukcją z linku poniżej. To samo tyczy się smbiosu. W powyższym przykładzie jest to iMac13,1 (late 2012) - na nim działa mi PM i tryb turbo dla procka.

http://www.insanelymac.com/forum/topic/282787-clover-v2-instructions/

 

 

Mamy już przygotowanego Clovera, ale płyta główna nie potrafi się z niej uruchomić. Wydaje mi się że przyczyną jest stara wersja UEFI - nie widzi ona na dysku z Mac OS partycji z katalogiem EFI. Trzeba na sztywno wpisać do NVRAMu wpis o Cloverze. Taką czynność trzeba będzie powtórzyć po resecie CMOSu lub po uruchomieniu kompa z odłączonym dyskiem systemowym. Wpis robi się tak :

 

8) Pobieramy plik

http://dl.dropbox.com/u/17629062/Shell2.zip

Po rozpakowaniu wrzucamy do EFI/BOOT (pliki UefiShellX64.efi i Shell2.diff)

 

9) Restartujemy maszynę i wchodzimy do BIOSu (klawisz f2). Wchodzimy w Settings -> Save&Exit -> UEFI: Built-in Shell. Uruchomi się nam linia poleceń UEFI

 

10) Dodajemy wpis :

 

mapujemy partycję z UEFI - jeśli to pierwszy dysk to będzie jako fs0, jeśli drugi to fs1 etc. Listę otrzymamy przy starcie uefi.

map fs0:

 

wchodzimy na ten dysk

fs0:

 

wchodzimy w katalog, najpierw EFI później BOOT

cd EFI
cd BOOT

 

uruchamiamy pobrany wcześniej modyfikowany shell dający nam dostęp do polecenia potrzebnego do następnych kroków

uefishellx64.efi

 

Uruchomi się nam modyfikowany shell, więc musimy ponownie zamapować dysk i wejść w katalog więc drugi raz :

map fs0: 
fs0: 
cd EFI
cd BOOT

 

dodajemy do NVRAM wpis o naszej partycji z Cloverem

bcfg boot add 00 cloverx64.efi "Mac OS X" 

 

jeśli się udało to resetujemy maszynę

reset

 

11) Po restarcie wchodzimy do BIOSU. W Settings -> Save&Exit powinien pojawić się nam wpis "Mac OS X". Jeśli go wybierzemy uruchomi się Clover z którego będziemy mogli uruchomić nasz system. Odpowiednie poklikanie w biosie spowoduje ustawienie "Mac OS X" jako domyślną drogę bootowania HaMaczka.

 

12) Jeśli wszystko gra to można (uprzednio montując partycję efi) z pliku config.plist usunąć -v z boot_args

 

 

Nieco koślawa instrukcja, ale jeśli ktoś błądzi w temacie to może wskaże mu właściwą drogę. Ja dochodziłem do tematu sam.

 

pozdrawiam

 

Romek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.