Skocz do zawartości

Przygotowanie pendrive do instalacji Mountain Liona


Rekomendowane odpowiedzi

Przygotowanie klucza USB do instalacji Mountain Liona
W opisany tutaj sposób można też przygotować instalacje Liona z użyciem Clovera


:arrow:Co będzie potrzebne

  • Oryginalny obraz instalacji OS X 10.8: InstallESD.dmg
    Znajduje się on wewnątrz aplikacji "Install OSX Mountain Lion", którą kupuje się w AppStore. Aby zdobyć go w legalny sposób niezbędny jest dostęp do Mac OS X, w wersji min. 10.6.
    InstallESD.dmg.png
  • Pendrive o pojemności minimum 8 GB
    Można na nim zainstalować też Clovera.
  • Windows XP/Vista/7/8 lub Mac OS X

:arrow:Przygotowanie klucza pod Windowsem
Do przygotowania pendrive'a będziemy potrzebowali archiwizator 7-zip ze strony:

http://www.7-zip.org

I BootDiskUtility.exe ze strony:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/9641107/Clover/index.html

1. Musimy otworzyć w programie 7-zip plik InstallESD.dmg. Przechodzimy do katalogu InstallMacOSX.pkg i wypakowujemy znajdujący się tam drugi InstallESD.dmg:
7zip.png
UWAGA: plik należy wypakować w inne miejsce niż to, w którym jest nadrzędny InstallESD
2. Rozpakowujemy 7-zipem wypakowany przed chwilą obraz.
3. Podłączamy pendrive do komputera.
4. Uruchamiamy BootDiskUtility.exe.
5. Jeżeli chcemy mieć na tym samym penie Clovera, wybieramy menu Options>Configuration, zaznaczamy pole Boot Partition Size i w głównym oknie klikamy Format disk. W przeciwnym wypadku pomijamy ten punkt:
multipart.png
6. Wskazujemy nasz klucz i klikamy przycisk Restore partition.
BootDiskUtility.png
7. W oknie, które się pojawi, przechodzimy do katalogu gdzie rozpakowaliśmy zawartość drugiego InstallESD.dmg i wskazujemy plik 3.hfs.
UWAGA: w zależności od wersji systemu obraz może mieć różny numer, ale w każdym przypadku powinien mieć rozmiar min. około 4 GB:
IESD-lista_plikow.png
8. Klikamy Open, potwierdzamy operację i czekamy aż pliki zostaną skopiowane na pendrive'a.
9. Gotowe!

:arrow:Przygotowanie klucza pod Mac OS Xem
1. Otwieramy obraz InstallESD.dmg. Na pulpicie pojawi się nowy dysk zewnętrzny Mac OS X Install ESD.
2. Uruchamiamy Narzędzie dyskowe (Programy>Narzędzia>Narzędzie dyskowe).
3. Podłączamy pendrive i odtwarzamy na niego zawartość dysku Mac OS X Install ESD:
diskutil.png
4. Czekamy do końca operacji (może potrwać około 30 min).
5. Gotowe!

Teraz pozostaje już tylko przygotowanie Clovera (http://hamac.pl/topics61/clover-v2-instrukcja-obslugi-vt9304.htm) i możemy na kompatybilnym komputerze uruchomić instalator OS X 10.8.


Opis przygotowania pod Windowsem na podstawie:
http://www.projectosx.com/forum/index.php?showtopic=2627
Podziękowania dla oswaldiniego za poinformowanie o tym sposobie.

Historia poradnika:
28.05.2013 - pierwsza wersja
26.06.2013 - dodanie informacji o instalacji Clovera na tym samym kluczu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

:arrow:Jeżeli wrzuciliśmy na pendraka Clovera i instalkę ML i chcemy zainstalować Mac OS X'a na schemacie MBR to musimy wykonać następujące kroki:

 

1. Wchodzimy na Mac'a (może być na wirtualnej maszynie) i podłączamy pendrive'a

Powinny nam się pojawić 2 zamontowane partycje: "CLOVER" (lub jak nazwaliśmy tą partycję z Cloverem) oraz "Mac OS X Install ESD"

 

2. Używamy programu ShowAllFiles i klikamy SHOW

 

3. Wchodzimy w Mac OS X Install ESD i klikamy prawym przyciskiem myszy na plik BaseSystem.dmg i wybieramy "Otwórz w programie" i klikamy DiskImageMounter, po tym kroku powinien nam się nam pojawić na biurku dysk "Mac OS X Base System"

 

4. Teraz wchodzimy w Narzędzie dyskowe i klikamy na uprzednio zamontowany obraz. Klikamy "Konwertuj" i zmieniamy z "tylko do odczytu" na "do odczytu i zapisu" zapisujemy ten plik w innej lokacji niż nasz źródłowy plik, zmieniając nazwę żeby się potem połapać co jest co (np na BaseSystem skonwertowany).

 

5. Robimy backup naszego źródłowego pliku zmieniając jego nazwę na np BaseSystem original i montujemy nasz skonwertowany obraz dmg (patrz pkt. 4) [uwaga plik skonwertowany zajmuje ok. 1,2 GB a źródłowy ok. 450 MB, bo jest skompresowany]

 

6. Musimy spatchować OSinstall więc wyszukujemy i ściągamy plik do instalowanej przez nas wersji, np. z osx86.net. Poniżej link do patcha dla 10.8.4:

http://www.osx86.net/view/3904-mountain_lion_mbr_patch.html

 

7. Ustawiamy sobie ściągnięty plik tar.gz np. na biurku lub w pobranych, otwieramy terminal i wpisujemy komendę:

sudo tar xzvf ~/XXX/MountainLion_10.8.4_MBR_Patch.tar.gz -C /Volumes/Mac\ OS\ X\ Base\ System

(gdzie "XXX" to folder w którym mamy plik patcha) [dla tych co nie ogarniają (jak ja na początku) '/Volumes/Mac\ OS\ X\ Base\ System' to to samo co ' "/Volumes/Mac OS X Base System/" ']

 

8.Po spatchowaniu wchodzimy do Narzędzi dyskowych i konwertujemy nasz skonwertowany obraz (tak jak w pkt. 5) na "skompresowany" i zapisujemy go właściwie tak jak się powinien nazywać (czyli BaseSystem) [powinien teraz zajmować ok. 490 MB] i zapisujemy (jeżeli się da) od razu na pendraku na partycji "Mac OS X Install ESD", a jeżeli nie da rady no to np na biurko skąd go przeciągamy na tą partycję

 

Gotowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze nie zainstalowałem bo remontuje chałupe... ale może wieczorkiem się za to wezmę :P

 

[ Dodano: 2013-07-21, 00:28 ]

No i niestety... Przysłowiowa "Dupa, dupa i kamieni kupa"

Pojawia się komunikat że dane instalacyjne systemu Mac OS X są niekompletne i że brakuje zasadniczego oprogramowania instalacyjnego a potem że nie można zainstalować na tym kompie... spróbuje jeszcze po zmianie flagi boot na partycje pod OS X'a ale coś wątpię

 

[ Dodano: 2013-07-21, 00:38 ]

Przepraszam... dałem patcha do ML Developers preview 2... już zmieniłem linka na na patcha 10.8.4

 

[ Dodano: 2013-07-21, 01:53 ]

Udało się, działa na tym patchu... nie mam tylko dźwięku i internetu ;) z dzwiękiem to nie wiem a do neta postaram się znaleźć kexta jakiegoś tylko nie wiem czy do tego modelu akurat jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, a u mnie dalej komunikat że nie można zainstalować systemu bo nie ma GUID :/

 

Próbowałem więc podmienić pliki ręcznie i zauważyłem że nie ma takiej ścieżki jak System/Installation/Packages bo zamiast folderu Packages jest skrót, którego nie da się otworzyć. Za to bezpośrednio na partycji MAC OSX Install ESD jest folder packages w którym to jest OSInstall.mpkg. Podmieniłem więc ręcznie tą paczkę w tym miejscu i standardowo OSInstall tam gdzie miał być w obrazie BaseSystem.dmg ale dalej efekt ten sam. Poradzicie coś? Czy to może być spowodowane paczkami do złej wersji systemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to może być spowodowane paczkami do złej wersji systemu?

A jaką wersję systemu chcesz zainstalować i czy jest to retail z App Store'a? W tym poradniku jest link do wersji 10.8.4.

Jeżeli ściągnąłeś np z thepiratebay to lepiej sobie odpuść, bo to co tam jest to głównie modyfikowany szajs. Jak ja ściągnąłem z tpb to też nie miałem odpowiednich plików.

A może źle przepisałes komendę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Źle zrozumiałeś :-) . Albo stosujesz dwa pendrivy, wtedy na jednego odtwarzasz InstallESD według tej procedury, a drugiego formatujesz na FAT32 i instalujesz Clovera.

Albo używasz jednego pena, wtedy musisz podzielić na dwie partycje i jedną sformatować, i przeznaczyć na Clovera (tego dotyczy punkt 5 przygotowania pod Windowsem), a na drugą odtworzyć InstallESD (punkt 6 przygotowania pod Windowsem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za każdym razem dostaje czarny ekran z liczbą "6" i migającym kursorem "_".

Problem jaki opisujesz NIE dotyczy tworzenia klucza USB z ML'em, a tym że nie działa Ci poprawnie klucz z Cloverem. Proszę w tym wątku odnosić się jedynie do poradnika a nie swoich problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Haa.... żeby to było tak proste to bym nie pytał.....od początku, pendrive 32 GB bootdisk utitity v2.0.2013.175.beta by Cvad....-- options, configuration, zaznaczyłem clover, boot data set ustawione na built-in, boot partition size 64MB zaznaczone i OK klikłem format disk i zrobilo sie cos tam.....sformatowalo pena i teraz jest usb 29GB

part1: 4,7GBH: coś mi sie nie spodobało i chiałem sformatować pendrive do stanu ze tak powiem fabrycznego..., i oczywiście wszystkie polecenia do partycjonowania piszą coś takiego:

-nośnik jest zabezpieczony przed zapisem....co bym nie robił upiera sie ze zabezpieczony przed zapisem, czy to linux czy to windows, zadne polecenie nie pomaga nawet w linuxie, ma ktoś jakiś pomysł.......???? ten programik go tak sformatował ale nie rozumiem dlaczego nie mozna tego odwrocic?! za pena dalem cale 40 euro

 

[ Dodano: 2014-01-11, 20:33 ]

Spisałem model chipa z tego pendriva i znalazlem na ruskiej stronce program Innostor_IS916EN (IS916EN)napis na chipie, pendrive przywrócony do życia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

 

MKjanek32 ...prawdę mówiąc to mam win7 na blaszaku i ten j/w tutek i pena 8GB więc chciałem potestować maca bo słyszałem że programy związane z tworzeniem grafiki lepiej pracują na tym systemie, a mnie na tym zależy gdyż zajmuję się grafiką. Jeśli okazało by się, że faktycznie tak jest wówczas kupuje/ płace. Robiłem wg. tutka i dalej już nie wiem bo nie mam tego "Rozumiem, że masz już działającego OS Xa"  czy chodzi o wcześniejszą wersję maca ? Może inaczej do tej pory na moim kompie z apple to mam quicktime i itunesa i nic więcej. Czy jest jakiś trialowy mac do testowania?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.