Skocz do zawartości

Core 2 Quad DDR3 pod Snow


TomaszL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Założyłem już temat na innym forum tego typu, lecz ono ma problem z serwerem a ja muszę podjąć decyzję. Szukam sprzętu za 1500 PLN który poradzi sobie z snow leopardem.

 

Poniżej wstępna specyfikacja:

 

System do instalacji:

Snow Leopard 1.6 Retail z istore

 

Płyta główna:

ASUS P5Q3 P45 ICH10R DDR3

 

Karta sieciowa:

Realtek 8111C

 

Karta dźwiękowa:

Realtek ALC1200

 

lub

 

Płyta główna:

GIGABYTE GA-EP45T-UD3LR P45 ICH10R DDR3

 

Karta dźwiękowa:

Realtek ALC888

 

Karta sieciowa:

Realtek 8111C

 

Do wyboru mam jedną z tych płyt głównych, mimo problemów z biosem chciałbym wziąć jednak tego ASUS'a, ale sam nie jestem pewny co będzie lepsze dla mnie, dlatego założyłem ten temat. Oczywiście jeżeli zasugerujecie mi inna płytę z DDR3, chętnie zmienię zdanie :)

 

Pozostały sprzęt:

 

Procesor:

Core 2 Quad Q8200 45nm 2,33GHz 4MB

 

Dysk:

Samsung F3 500gb S-ATA

 

RAM:

KINGSTON 2GB DDR3 1333Mhz

 

Napęd S-ATA:

LG GH22NS50

 

Zasilacz:

Fortron 400W

 

Co do pozostałego sprzętu, jestem prawie pewnien że powinien jako tako się uruchomić, jedyne co mi pozostało to wybór rozsądnej płyty głównej, i o pomoc w doborze pragnę poprosić Was, jako że macie dużo większe doświadczenie ode mnie.

 

Pozdrawiam i dziękuję,

Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam to co w podpisie. Działa od 10.5.6 do 10.5.8 + Snow 32 i 64 bit. Wszystko bez modyfikacji w systemie [ tzn mam zmodyfikowane kexty w w folderze Extra/Extensions ] Nie ma sensu brać płyty na LGA 775 z DDR 3 są pewnie więcej kłopotliwe jak DDR2 a wielkiej różnicy nie odczujesz. Zaoszczędzoną w ten sposób kasę dołóż do procka no i zasilacz, bo masz wybrany zdecydowanie za słaby. Dla świętego spokoju jakiś markowy 525W polecam. Co do marki płyty ja zawsze byłem i będe za Gigabyte 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zależałoby mi na DDR3, nie chcę inwestować w stare technologie, w szczególności że macbooki działają właśnie na DDR3. Sam rozumiesz, płyta główna DDR2 kosztuje 200 złotych mniej, a DDR3 to zawsze jakaś tam nowa technologia, lepiej gdyby nowa płyta ją obsługiwała.

 

Edycja: Co do zasilacza, naturalnie go wymienię, jak się zdecyduję zrobię aktualizację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TomaszL, marcias ma rację DDR3 w LGA775 mija się z celem... tym bardziej że DDR3 będą w najbliższym czasie ewoulować i to co dziś kupisz będzie śmietnikiem za rok... a DDR2 już się nie zmieni i nadal będzie działać z LGA775

 

Lepiej jest kupić dobrą sprawdzoną płytę na LGA775 z DDR2 i lepszy zasilacz + lepsza VGA lub lepszy procek niż pchać się w DDR3.

 

Jak będziesz za dwa/trzy lata zmieniał komputer to będzie nowa podstawka i nowe pamięci... tym bardziej że podstawka i7 pewnie długo nie zagrzeje miejsca na rynku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ah, brak mi argumentów :P. Przemyślałem sprawę raz jeszcze i dochodzę do wniosku, że cholera macie w 100% rację, DDR3 póki co są jeszcze drogie więc i tak zapewne skończyłbym na 2 GB. A tak Kupię dajmy na to 8 GB DDR2, o wysokim taktowaniu, a że overlocker ze mnie żaden, to nie odczuję różnicy. Co do procesora myślałem nad tym Q9650, ale zapomniałem wspomnieć że mój budżet to +/- 1500 zł. Dlatego pozostałbym przy tej mniej wydajnej wersji tego procesora. Tylko teraz która płyta główna?, dodam że zależy mi na możliwości instalacji snow'a.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 GB DDR2, o wysokim taktowaniu

 

Dobre DDR2 800MHz z CLK 4 w zupełności wystarczy... szybsze pamięci są droższe a wcale nie są szybsze... 1066 działają z reguły przy CLK5 i wnoszą max 0.5% ogólnej wydajności więcej... nie zawsze ma to ekonomiczny sens. Jakbyś faktycznie chciał mocno przetaktować FSB to wtedy szybkie pamięci mają sens...

 

PS Pamięci bierz tylko z profilami EPP - np Kingstony go nie mają i kupując taki HyperX 1150 - musisz sam ustalić mu taktowania, jak tego nie zrobisz to działają z regóły na 800 przy CLK5... a takie Patrioty LLK co mają EPP same podają płycie optymalne parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam teraz z ADATA 4 x 2048MB DDR2 w Dual Channel, wcześniej miałem kingston Hyper-x i Geil-e również. Miałem czasami w Windows blue screen [ konflikt sprzętowy ] się okazało że to pamięci były winne. Najlepiej sklep wybierz tam gdzie masz możliwość przetestowania pamięci z Twoja płytą, że jakby coś nie tak to możesz wymienić na inne [ ja tak uczyniłem ] Można również wybrać preferowane pamięci RAM przez producenta płyty, to wtedy tez mi się wydaje być dobrym rozwiązaniem. Pozdr

 

Information SPD EEPROM (A0) :	 
Manufacturer :	A-Data Technology 
Part Number :	EXTREME DDR2 800+  
Serial Number :	Unspecified 
Type :	DDR2-SDRAM PC2-6400 (399 MHz)  -  [DDR2-800] 
Format :	Regular UDIMM (133,35 x 3) 
Size :	2048 MB (2 ranks, 8 banks) 
Module Buffered :	No 
Module Registered :	No 
Module SLi Ready (EPP) :	Yes 
Width :	64-bit 
Error Correction Capability :	No 
Max. Burst Length :	8 
Refresh :	Reduced (.5x)7.8 µs, Self Refresh 
Voltage :	SSTL 1.8v 
Prefetch Buffer :	4-bit 
Manufacture :	2000 
Supported Frequencies :	200 MHz, 266 MHz, 400 MHz 
CAS Latency (tCL) :	3 clocks @200 MHz, 4 clocks @266 MHz, 5 clocks @400 MHz 
RAS to CAS (tRCD) :	3 clocks @200 MHz, 4 clocks @266 MHz, 5 clocks @400 MHz 
RAS Precharge (tRP) :	3 clocks @200 MHz, 4 clocks @266 MHz, 5 clocks @400 MHz 
Cycle Time (tRAS) :	9 clocks @200 MHz, 12 clocks @266 MHz, 18 clocks @400 MHz 
Min TRC :	12 clocks @200 MHz, 16 clocks @266 MHz, 23 clocks @400 MHz 

EPP Profile #1 :	Full Performance 
Voltage Level :	2V 
Address Command Rate :	2T 
Cycle Time :	2.5ns @400 MHz 
CAS Latency (tCL) :	4 clocks 
RAS to CAS (tRCD) :	4 clocks 
RAS Precharge (tRP) :	4 clocks 
Cycle Time (tRAS) :	12 clocks 
tRC :	22 clocks 
tWR :	6 clocks 

EPP Profile #2 :	Full Performance 
Voltage Level :	2V 
Address Command Rate :	2T 
Cycle Time :	2.5ns @400 MHz 
CAS Latency (tCL) :	4 clocks 
RAS to CAS (tRCD) :	4 clocks 
RAS Precharge (tRP) :	4 clocks 
Cycle Time (tRAS) :	11 clocks 
tRC :	20 clocks 
tWR :	6 clocks 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy OCZ'ty będą w porządku?

 

OCZ to dobra firma... nie powinno być problemów generalnie z markowymi pamięciami, jak Corsair, Cruicial, Patriot, Kingston itp itd... wszystko zależy na jakie sztuki trafisz i czy dana płyta lubi i potrafi z nimi współpracować... najmniej kłopotów zawsze miałem z Kingstonami, ale one są dobre jak Golf... bez polotu, bez osiągów, po prostu działają... Dobrze też sprawdzają się patrioty z serii LLK, innych nie znam...

 

Oczywiście zawsze może się zdarzyć jakaś niekompatybilność i nic na to nie poradzisz... chociaż osobno oba podzespoły działają w 100% OK.

 

Mam nadzieję że nie zamieszałem, a jedynie obiektywnie przedstawiłem sprawę...

 

Dobrym wyjściem jest też zakup on-line, zobowiązuje on sprzedającego do przyjęcia zwrotu towaru bez podania przyczyny w terminie 10 dni od odebrania przesyłki... niestety koszt transportu trzeba pokryć, ale można sobie przetestować bez obaw komponenty... tego w sklepie "marmurowym" nie dostaniesz... jak kupisz i nie będzie działać, to jedynie możesz reklamować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytę możesz szukać taka jak ja mam w podpisie. Jak już pisałem, działa Leopard od 10.5.6 do 10.5.8 i jak również Snow w 32 i 64 bit bez większych kombinacji. Miałem owszem kombinacje z instalacją bo aż 8 wieczorów temu poświęciłem, ale znalazłem gdzie błąd, więc teraz stawiam Snow od "ręki" :mrgreen: . Nie mniej jednak to że kupisz płytę przyjazną Mac OS X nie zwalnia Cię z obowiązku poznania podstaw instalacji [ masz tutoriala 314TeR ] Jeśli chesz tutka mojego w formacie mp4 napisz na PW to ci dam linka.

 

W moim podpisie masz sprzet podstawowy, jak będziesz miał taki to tu masz pomocne materiały :-D :

 

1. Instalacja Leopard http://hamac.pl/topics4/instalacja-mac- ... 7-vt14.htm

2. Kexty dla Leopard :

Kexty 10.5.6:

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?act=attach&type=post&id=48246

W 10.5.7 dodano obsługę Intel ICH-10R(ten mostek odpowiada miedzy innymi za kontroler SATA), więc kexty do ICH-10R nie są już więcej potrzebne.

Kexty 10.5.7:

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?act=attach&type=post&id=51086

3. Instalacja Snow :

http://www.insanelymac.com/forum/lofiversion/index.php/t181903.html

 

Tutaj sprzęt kompatybilny :

http://www.efi-x.com/index.php?option=com_content&view=article&id=112&language=English

 

No już masz tu sporo 8-)

Wybór należy do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TomaszL, Poszukaj wątków na temat co powinno się znajdować na płycie... jakie podzespoły...

 

W skrócie jest zasada, że im bliżej oryginału tym lepiej i stąd najłatwiej i najlepiej działają:

Chipset Intel z naciskiem na P45 i ICH10R

Audio - Kodeki Realtek'a, każdy 88x z naciskiem na 885 i 889A

Lan, Rożne modele Marvela, Realtek 8111 8169...

 

Jak masz takie podzespoły to resztę dobierasz wedle gustu.. świecidełka, wiatraczki, radiatorki, funkcje BIOS'u itd... aby była baza w miarę dobra...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn, nie mam żadnego sprzętu podpinanego na firewire itp. chętnie przytnę sobie na takich głupotach jak dajmy na to własnie port fw. Bardziej interesuje mnie czy nie będe musiał instalować miliona kextów, czy karta dziwiękowa i sieciowa da radę, i czy uruchomię system na 4 rdzeniach w archtekturze 64 bitów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę w ofercie Gigabyte znikają płyty na P45... więc kto chce mieć takową, lepiej niech się pospieszy...

 

Jedyny minus jak widzę tej płyty to:

# 8-kanałowa karta dźwiękowa Realtek ALC888

 

Wymagać ona będzie dodatkowego zachodu w uruchomieniu i konieczności posiadania zawsze zmodyfikowanych kextów lub VoodooHDA. Płyty z układem ALC889A wymagają mniej pracy, a bardziej zaawansowani użytkownicy modyfikując odpowiednio tabele DSDT odpalają tą kartę bez modyfikacji kextów... czasami parę zł więcej i mniej modyfikacji...

 

Nie mniej 888 też uruchomić można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę w ofercie Gigabyte znikają płyty na P45... więc kto chce mieć takową, lepiej nich się pospieszy...

 

Jedyny minus jak widzę tej płyty to:

# 8-kanałowa karta dźwiękowa Realtek ALC888

 

Wymagać ona będzie dodatkowego zachodu w uruchomieniu i zawsze zmodyfikowanych kextów lub AppleHDA. Płyty z układem ALC889A wymagają mniej pracy, a bardziej zaawansowani użytkownicy modyfikując odpowiednio tabele DSDT odpalają tą kartę bez modyfikacji kextów... czasami parę zł więcej i mniej modyfikacji...

 

Nie mniej 888 też uruchomić można.

 

Masz na myśli że to minus tej płyty głównej końcówką L?

 

Edycja:

TomaszL zadzwoń i zapytaj u nich :

Kod:

http://www.profcomputer.com.pl/

 

Nie posiadają ( nie jest dostępna nawet na zamówienie )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.