Skocz do zawartości

Fix'y DSDT dla ASUS P5W DH Deluxe


314TeR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

zet120, A Czy tobie działa teraz też poprawnie restart i shutdown i masz działający SpeedSteep z poprawnymi stanami CST?

Czy na oryginalnym DSDT miałeś sleep/shutdown/restart?

 

Szukam przyczyny dlaczego po dodaniu DeviceID LPC do DSDT, straciłem sleep i shutdown...

 

Podepnij swoje obecne DSDT, popatrzę sobie w kod, może wreszcie znajdziemy tę mityczną przyczynę czemu ciągle znika sleep i spółka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

zet120 mam core 2 duo e8400 ale spróbować zawsze można.

Z tego co pamiętam, to zet120 miał sekcję SSDT wstawioną pod Q6600 - nie da się "na szybko" przełożyć... ale też nie ma potrzeby, bo przecież uruchomiliśmy Tobie SpeedSteep. To co można i trzeba sprawdzić, to wszystkie inne modyfikacje przekopiować do twojego gołego DSDT i zobaczyć czy pomoże na sleep i spółkę...

 

PS zet120 - dawaj te swoje DSDT...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zet120 - dawaj te swoje DSDT...

Sorrki, dopiero wróciłem z pracy. ;-)

 

Dokładnie moje DSDT zawiera wpisaną sekcję procesora i to dla każdego rdzenia osobno tak, że bezpośrednio wykorzystać się nie da, ale......

Wpisany jest również kodek audio ACL1200 (jako ALC888) i do uruchomienia audio potrzeba oryginalnego AppleHDA.kext i w /E/E LegacyAppleHDAPlatformDriver.kext i LegacyAppleHDAHardwareConfigDriver.kext

 

zet120, A Czy tobie działa teraz też poprawnie restart i shutdown i masz działający SpeedSteep z poprawnymi stanami CST?

Działa:

 

zrzutekranu20091113godz.th.png

 

Aby nie ruszać ACPI_SMC_PlatformPlugin.kext używam w /E/E PlatformProfiler.kext, widać go zresztą na obrazku wyżej.

Czy na oryginalnym DSDT miałeś sleep/shutdown/restart?

Tak, ale sprawdzałem to tylko na 10.6, potem już tylko modyfikowany.

 

P.S.

Dla porządku dodam, że w /S/L/E mam:

IONetworkingFamily.kext - zmodyfikowany

OpenHaltRestart.kext

AppleLPC.kext zmodyfikowany dopisany ICH10R - pci8086,3a16

 

a w /E/E/

LegacyAppleHDAHardwareConfigDriver.kext

LegacyAppleHDAPlatformDriver.kext

AppleVIAATA.kext - mam nagrywarki DVD na IDE

fakesmc.kext

LegacyATI4800Controller.kext

LegacyIOAHCIBlockStorage.kext

PlatformProfiler.kext

 

W paczce:

OSX86.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OpenHaltRestart.kext

Ech.. a ja miałem nadzieję że działa Ci bez takich "popychaczy" :(

IONetworkingFamily.kext - zmodyfikowany

Po co to masz ten zmodyfikowany?

AppleLPC.kext zmodyfikowany dopisany ICH10R - pci8086,3a16

Tego też nie trzeba modyfikować, można go uruchomić z poziomu DSDT, jak w pierwszym poście napisałem, jedynie zmodyfikować trzeba DeviceID.

PlatformProfiler.kext

Co on dokładnie "czyni"?

Na bazie jakiego BIOS'u masz zrobione DSDT ? chciałbym porównać z oryginałem...

PS Jaki sprzęt udajesz w smbios.plist?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech.. a ja miałem nadzieję że działa Ci bez takich "popychaczy"

Prawdę mówiąc nigdy nie sprawdzałem czy ten wynalazek psystar 'a jest mi potrzebny czy tez nie.

Przy najbliższej okazji sprawdzę.

IONetworking zmodyfikowałem dodając obsługę mojego Realteka RTL8139, z którego korzystam.

jedynie zmodyfikować trzeba DeviceID

No właśnie na tym polega owa modyfikacja, do pliku Info.plist Apple LPC dopisałem ID czyli pci8086,3a16

 

Wyczytałem, że nazwa naszego maczka to nie tylko wpis w /E/smbios.plist, ale także, a może przede wszystkim właściwa edycja i dopisanie naszej nazwy do ACPI_SMC_PlatformPlugin.kext plus edycja sekcji DMI Biosu - źródło

PlatformProfiler uwalnia od ruszania oryginalnego kexta i pozwala wpisać naszą nazwę właśnie do niego.

W moim przypadku nazwa to MacPro2.1

 

EDIT:

No i sprawdziłem, bez OpenHaltRestart nie działa reboot i wyłączanie, natomiast DZIAŁA Sleep. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie na tym polega owa modyfikacja, do pliku Info.plist Apple LPC dopisałem ID czyli pci8086,3a16

 

Chodziło mi, że zamiast ręcznie edytować oryginalny plik, możesz stawić w DSDT taki kawałek kodu:

 

Oryginalny początek sekcji SBRG:

            Device (SBRG) 
           { 
               Name (_ADR, 0x001F0000) 
               Method (SPTS, 1, NotSerialized) 
               { 
                   Store (One, PS1S) 
                   Store (One, PS1E)

Wstawiona sekcja LPC:

            Device (SBRG) 
           { 
               Name (_ADR, 0x001F0000) 
               Method (_DSM, 4, NotSerialized) 
               { 
                   Store (Package (0x02) 
                       { 
                           "device-id",
                           Buffer (0x04) 
                           { 
                               0x16, 0x3a, 0x00, 0x00
                           } 
                       }, Local0) 
                   DTGP (Arg0, Arg1, Arg2, Arg3, RefOf (Local0)) 
                   Return (Local0) 
               } 

               Method (SPTS, 1, NotSerialized) 
               { 
                   Store (One, PS1S) 
                   Store (One, PS1E)

Ten fragment juz jest ustawiony pod Twój DeviceID :]

Dzięki tej modyfikacji Laborman ma działający w pełni SpeedSteep z stanami CST bez konieczności edycji sekcji CPU :D (patrz parę postów wcześniej) - U Ciebie też dało by radę i mógłbyś powrócić do oryginalnej sekcji procesora.

 

IONetworking zmodyfikowałem dodając obsługę mojego Realteka RTL8139, z którego korzystam.

A nie lepiej użyć bardzo dobrej pokładowej sieciówki... wydaje mi się że na P5Q są marvelle... też na to zadziała taka mała modyfikacja DSDT... nie mam pod ręką z DeviceID, ale jak poszukam to znajdę... Jeśli jednak nie chcesz używać pokładowej, to jest jeszcze oryginalny kext made in realtek... nie lepiej go użyć zamiast modyfikować oryginalny kext?

Wyczytałem, że nazwa naszego maczka to nie tylko wpis w /E/smbios.plist, ale także, a może przede wszystkim właściwa edycja i dopisanie naszej nazwy do ACPI_SMC_PlatformPlugin.kext plus edycja sekcji DMI Biosu - źródło

PlatformProfiler uwalnia od ruszania oryginalnego kexta i pozwala wpisać naszą nazwę właśnie do niego.

W moim przypadku nazwa to MacPro2.1

I to mnie bardzo ciekawi... mój sprzęt o wiele bardziej przypomina MacPro1.1 niż 3,1 którego emuluje... a robię to tylko dla tego aby ruszył speedsteep...

No i sprawdziłem, bez OpenHaltRestart nie działa reboot i wyłączanie, natomiast DZIAŁA Sleep. ;-)

Wot i zagwozdka... po ostatnich zabawach, zmianach, kompilacjach DSDT... ciągle robiłem restarty żeby sprawdzić czy działają nowe funkcje... a przeoczyłem że w którymś momencie zgubiłem sleep i shutdown :evil: A taki byłem zadowolony, że nie musiałem nigdy takich popychaczy używać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laborman - dla Ciebie - dwie wersje - bardzo zbliżone do tych co ma zet120, ale z małymi niuansami. Przetestuj obie i powiedz czy zaskoczy sleep.

 

Jak porównywałem oba DSDT, to one są naprawdę baaaardzo zbliżone do siebie... są jeszcze niuanse tu i tam i jak sleep nie ruszy, to można jeszcze powalczyć...

P5Q-2102-by-314TeR-for-Laborman v1.1.zip

P5Q-2102-by-314TeR-for-Laborman v1.2.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za zajęcie się moim problemem ze sleepem. Niestety za każdym razem komputer usypia się i wybudzić można go tylko klawiszem power. Wybudzenie nie jest pełne nie wstają urządzenia usb i grafika. Zwyczajnie słychać pracę wiatraków ale ekran jest martwy. Być może używanie zmodyfikowanego AppleHDA, openhalta to powoduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może....?

Czytałem gdzieś wypowiedź slice, który twierdził, że trzymanie kextów w /E/E nie jest najlepszym pomysłem ponieważ może być przyczyną braku możliwości wybudzenia kompa z uśpienia gdyż podczas próby wyjścia system zwyczajnie ich nie widzi.

Czy tak jednak jest...?

 

Jak wrócę z pracy spróbuje rozwiązań z posta 314TeR, za które niniejszym również dziękuję. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem gdzieś wypowiedź slice, który twierdził, że trzymanie kextów w /E/E nie jest najlepszym pomysłem ponieważ może być przyczyną braku możliwości wybudzenia kompa z uśpienia...

Nie jest to prawda i sądzę, że chodziło nie o Extra w ogóle, tylko o umieszczenie w Extra konkretnie fixu Slice.

Obecnie całą sprawę dużo prościej załatwia fix z Chameleona i nie ma potrzeby modyfikacji systemowych kextów (działa i pod Leo i pod Snow). Ale ani jedno ani drugie nie pomaga to na problemy wynikające z biosu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

laborman, Rozumiem że ani v 1.1 ani 1.2 nie zmieniła nic...

zet120, i laborman, Porównajcie ustawienia i wersje BIOS'ów... wasz kod jest bardzo zbliżony... różnica to zaledwie już teraz w paru miejscach tylko... może przyczyna jest banalna i zupełnie gdzie indziej trzeba jej szukać, a nie w DSDT...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jest na rzeczy i to chyba jednak w samym DSDT.

Zaaplikowałem obie wersje przeznaczone dla labormana i system wstał (i to wstał znacznie szybciej jak na moim) , dżwięku z oczywistych powodów brak, speed step niestety nie działa, SLEEP,A brak ( komp zamiast spać po prostu się wyłączył)

 

Mój BIOS to standardowa modyfikacja by Juzzi, a wersja to 1613, ustawienia takie jak w tutku na insanelymac (coś nie mogę odszukać tego wątku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zet120, Masz ochotę na mały test?

Na bazie BIOS'u 2102 zrobiłem dla Ciebie nowy BIOS z usuniętymi aliasami, oraz na bazie tej wersji zrobiłem nowe DSDT wprowadzając wszystkie istotne modyfikacje względem Twojej wersji (za wyjątkiem speedsteep'u, ale do tego zaraz wrócimy), pozostawiając jedynie różnice wynikające z oryginalnego kodu pomiędzy wersjami 1613 - 2102...

 

A co ze speedsteep'em - wierzę że można go uruchomić bez konieczności modyfikacji sekcji PR - Laborman'owi się udało, to i tobie także... ale do tego chciałbym dojść jak wyłapiemy ten kawałek kodu który jest odpowiedzialny za zablokowanie działania sleep'a.

P5Q-PRO-314TeR-mod-1.0.zip

P5Q-ASUS-PRO-2102-AliasFix.ROM.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zet120, Tak, dokładnie... Pierwszy to plik BIOS'u - do wgrania w kość

Drugi to skompilowany DSDT do wrzucenia na partycję z OS X'em.

 

Na pewnio w tej wersji nie będzie Ci działać SpeedSteep - ale to celowe działanie - najważniejsze to sprawdzić czy sleep będzie działał... potem wrócimy do SpeedSteep'u i zrobimy go w sposób vanillowy, bez edycji sekcji PR...

Tylko przed flash'em - zapisz sobie ustawienia BIOS'u (zrób fotki, etc...) - paradoksalnie może to być istotne... i po flash'u - reset do domyślnych, save, restart, i dopiero poustawiaj jak było...

 

laborman, Dla Ciebie nowa paczka - bazująca na wersji 1611. To samo jak wyżej - teścik i jedziemy z koksem...

 

EDIT - dołączyłem 3 wersje Asus Flash Utility - do wgrywania kości do BIOS'u w DOS. wersja 2.17 nie strzela fochów jak trzeba wgrać starszą wersję BIOS'u niż jest...

A tu link jak zrobić sobie dosow'y startowy klucz USB - przydaje się np właśnie w takich sytuacjach:

http://www.bay-wolf.com/usbmemstick.htm

P5Q-ASUS-1611-alias-fix.ROM.zip

P5Q-1611-by-314TeR-for-Laborman v1.0.zip

AFU.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieniłem DSDT, system się uruchamia, speed stepa nie ma (temperatura procesora szybko rośnie), dźwięk jest, sleep nie działa (komp się całkowicie wyłącza)

 

Tak na marginesie to trochę pogubiłem się w temacie gdyż teraz czytam, że w 10.6.2 zmieniła się struktura IOPlatformPluginFamily.kext i mój PlatformProfiler zwyczajnie nie działa, więc go wyrzuciłem i efekt:

 

zrzutekranu20091114godz.th.png

 

No i teraz sam już nie wiem czy działa SpeedStep czy nie?

Temperatura procesora w normie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.