Skocz do zawartości

GPU hang: Not Implemented - Problem z wybudzaniem HD 5770


wujek_bogdan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Aaaa to dużo wyjaśnia, zwłaszcza jak są dwa takie przypadki
.

Przypadki są 2, objawy te same, producenci kart inni (meeron ma chyba Asusa), to co łączy te 2 przypadki to 1xDVI. Więc to tylko przypuszczenia... a z drugiej strony nie znalazłem innych sensownych zależności.

 

odpalcie panowie na injectorze i zmieńcie framebuffer na inny.

Masz jakieś typy odnośnie framebuffera ? na pewnym forum (:-P) znalazłem spis dla HD5770/HD5570 i jest ich kilkanaście.

 

Vervet
Douc
Langur
Uakari
Zonalis
Alouatta
Hoolock
Baboon
Eulemur
Galago
Colobus
Mangabey
Nomascus
Orangutan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się jakoś sprawdzić jakiego frame buffera używa Clover domyślnie dla 5770? Będę miał 1 mniej do testowania.

 

Na wiki Clovera widzę, że dla serii 5000 jest to Baboon

http://clover-wiki.zetam.org/Configuration/Graphics#FBName

 

//edit:

Na wiki znalazłem też coś co może się przydać: VideoPorts - pozwala na określenie ilości wyjść video. Sądzisz, że powinienem ustawić na 3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuj... możesz też rozkodować framebuffery takim skryptem do identyfikacji personalizacji. Można zobaczyć w nim jaki framebuffer obsługuje jaki zestaw portów i już będziesz miał odpowiedź jakie powinieneś testować, a z jakimi nie ma szans aby cokolwiek zadziałało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawa sprawa z tymi framebufferami. Właśnie spędziłem prawie 2h na testowaniu. I mamy taką sytuację:

Żaden z podanych powyżej framebufferów nie działa. System uruchamia się jedynie na Eulemur, ale nie można ustawić poprawnej rozdzielczości i wykrywany jest tylko jeden monitor (podłączony do DVI). Na pozostałych mamy albo czarny ekran, albo artefakty.

 

Jest jednak mała ciekawostka. System uruchamia się i wykrywa poprawnie rozdzielczość i oba monitory na framebufferze Ipomoea, którego nie ma na liście powyżej. Wg wiki Covera ten framebuffer przeznaczony jest dla radków z serii HD 6000.

 

Jeśli chodzi o stabilność, to na razie nie jestem w stanie nic powiedzieć, bo dopiero zacząłem testować. Będę aktualizował temat. Opcją VideoPorts się jeszcze nie bawiłem.

A w zasadzie to jak to działa? To jest jakaś modyfikacja framebuffera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6770 to tak naprawdę odgrzany kotlet w postaci 5770, dlatego framebuffer Ci zadziałał.

 

Jeśli nie działa Ci na standardowych framebufferach dla 5xxx, to oznacza jedno, masz totalnie niekompatybilną VGA i może stąd problemy z działaniem. Aby spróbować nakłonić tę kartę do działania można pokombinować z następującymi rzeczami:

1. Spróbować znaleźć VBIOS od 6770 z takim samym układem wyjść, sprawdzić specjalna aplikacją ich układ - to jest aplikacja przewijająca się w tematach modyfikacji framebuferrów i wgrać taki VBIOS w kartę. Tu koniecznie musisz mieć backup w postaci innej sprawnej VGA, bo jak uwalisz kartę, to druga będzie Ci potrzebna aby przeflashować z powrotem.

2. Przetestować jeszcze bez GI/GE=Yes, najlepiej w Mavericks, ponieważ ona ma nowsze sterowniki do ATI i np karty 6xxx i 7xxx działają bez konieczności robienia sleep trik'a czy rotacji aby pojawił się ekran.

3. Edycja personalizacji framebuffer'a. Jak już pewnie wiesz, w/w lista framebufferów definiuje rodzaj złącz na VGA, każdy framebuffer ma inny układ złączy i jeśli używasz framebuffer'a który na pierwszym miejscu ma LVDS a u Ciebie w karcie jest np DVI, to nie ma szans na zadziałanie. To co trzeba zrobić, to znaleźć najbardziej Ci pasującą identyfikację, następnie zmodyfikować konfig i wykonać binpatch kextów od ATI, albo dodać stosowny patch do Clover'a aby to robił w locie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.

 

Na razie testuję na frambufferze dla 6770. Jeśli to rozwiąże problem, to nie bawię się dalej. Jeśli nie to sprzedam grafikę na Allegro i kupię kompatybilną 5770 (nie stracę na tym więcej niż 20-30zł). Szkoda mi czasu na zabawę z biosami.

 

Chociaż trzecia propozycja wydaje się najbardziej nieinwazyjna, więc być może przetestuję ją zanim pożegnam się z kartą. Podejrzewam, że moja karta nie różni się bardzo od wersji referencyjnej. Prawdopodobnie jedyna różnica to układ wyjść. Czyli domyślny framebuffer Baboon po niewielkich modyfikacjach powinien zagrać.

 

//Edit:

Byłbym wdzięczny za odpowiedź na moje ostatnie pytanie. Co dokładnie robi wpis VideoPorts? Czy on nie robi właśnie modyfikacji FB w locie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wyczytałem z dokumentacji, tylko jakie czary odbywają się pod maską? Czy to w ogóle ma jakiś związek z framebufferem?

 

Aktualizacja:

Jeszcze jedno pytanie mam. Czy FBname w pliku konfiguracyjnym jest równoznaczne z FBConfig wybieranym z GUI Clovera podczas bootowania? Chcę mieć pewność, że testowałem framebuffery w właściwy sposób.

 

I ciekawostka:

Jeśli usunę z konfigu wpis FBname to w polu FBConfig w GUI Clovera pojawia mi się tam dziwny ciąg znaków: "w k" (w[dwie_spacje]k).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc co do videoports to nie mam pojęcia, trzeba by poszukać.

 

Natomiast co do nazewnictwa clovera to często są pomyłki, trzeba by spojrzeć w kod i jeśli faktycznie jest gdzieś niezgodność, to zgłosić to developerom.

 

Jeśli też zdecydujesz się na zmianę, to nie pakuj się już w ATI... Nvidie od GT640 w górę działają bez zastrzeżeń i bez żadnego kombinowania, jak zmieniać coś, to z myślą o upgrajdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeci dzień działam z włączonym injectorem i framebufferem Ipomoea. System działa stabilnie, działają oba monitory (DVI+HDMI), nie ma żadnych problemów z wydajnością. Czy jest w takim razie sens bawić się w edycję perzonalizacji framebuffera, tzn czy są jakiekolwiek przeciwwskazania żeby używać framebuffera, który rzekomo jest dla serii 6000?

 

Mam nadzieję, że radość nie jest przedwczesna i że system będzie działał stabilnie nadal. W razie czego zaktualizuję temat.

 

PS.

Myślicie, że informacja o mojej karcie i framebufferze może być istotna dla Slice? Warto to zgłosić na forum? Zastanawia mnie jeszcze domyślna wartość w k ustawiana dla framebuffera jeśli nie podam jej w konfigu Clovera. Wygląda mi to po prostu na błąd.

 

//edit:

Znalazłem w sieci opis FB Ipomoea, wygląda tak:

0000000	00  04  00  00  04  03  00  00  00  01  00  00  12  04  01  05  (DVI) 
0000010	00  08  00  00  04  02  00  00  00  01  00  00  11  02  04  03  (HDMI) 
0000020	10  00  00  00  10  00  00  00  00  01  00  00  00  00  00  02  (VGA) 

Nie mam jak przetestować trzeciego wyjścia w mojej karcie, jest nim display port. Jak widać powyżej Ipomoea jako trzecie wyjście ma VGA. Podejrzewam więc, że nie będzie działać. Dla mnie to nie ma znaczenia, ponieważ nigdy nie będę go używał. Myślę, że jednak warto o tym wspomnieć, gdyby ktoś miał podobny problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Radość jednak była przedwczesna. Wczoraj system zawiesił się gdy włączałem drugi monitor. Jest o wiele lepiej, ponieważ nie wiesza się podczas normalnej pracy (czy to na jednym czy na 2 monitorach), ale jak widać nie jest na 100% stabilnie.

 

Dzięki wszystkim za pomoc, daję sobie spokój z tą kartą. Kupię coś bardziej kompatybilnego. Przeglądnąłem listę framebufferów dla serii 6000 i nie znalazłem takiego, który dokładnie odpowiadałby mojej konfiguracji wyjść na karcie.

Tutaj jest spis, może komuś się przyda:

http://forum.netkas.org/index.php?topic=833.0

 

Aha, taka ciekawostka na koniec. System nie wiesza się na amen. Magiczny skrót ctrl+win+f12 powoduje zamknięcie systemu. Nie jest potrzebny twardy reset. Ta informacja może być przydatna dla osób testujących framebuffery. Dzięki temu spada ryzyko zarżnięcia dysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj system zawiesił się gdy włączałem drugi monitor.

Standardowy problem... jak błędnie działają FB to takie kwiatki są na porządku dziennym.

 

Aha, taka ciekawostka na koniec. System nie wiesza się na amen. Magiczny skrót ctrl+win+f12 powoduje zamknięcie systemu. Nie jest potrzebny twardy reset. Ta informacja może być przydatna dla osób testujących framebuffery. Dzięki temu spada ryzyko zarżnięcia dysku.

Zgadza się... ja jeszcze odpalam w udostępnianiu współdzielenie ekranu i wtedy z poziomu drugiego systemu (wiem trzeba mieć jakiś inny komp, lub tel z VNC) mogę wyłączyć, sprawdzić co się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem HD5770 od His. Taką:

http://www.productwiki.com/upload/images/his_radeon_hd_5770_h577fk1gd.jpg

2xDVI + 1xHDMI + 1xDP. Testuję od wczoraj z wyłączonym injectorem. Jak na razie wszystko gra.

 

Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że kupując poprzednią HD5770 od Saphire byłem przekonany, że to jest model z 2xDVI. Założyłem że tak jest ponieważ na zdjęciu widać było, że karta jest 2-slotowa. Moim błędem było to, że nie dopytałem sprzedawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że lepiej, ale i drożej :)

Hd5770 można kupić za ~200zł. Do interesu nic nie dołożyłem, bo za tyle samo sprzedam obecną kartę. GT 640 kosztuje około 300zł, ale to nie ma sensu ponieważ w testach wypada gorzej niż HD 5770. A GTX650 to już ponad 2x większy wydatek. W dodatku nie mam płyty z UEFI, więc nie jest mi potrzebna karta z UEFI GOP. HD 5770 pewnie będzie jeszcze przez jakiś czas wspierana... a jak nie to wtedy się będę martwił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, że przy GT640 i w górę płaci się podatek od nowości, nie mniej nie tylko o GOP chodzi, ale o samą prostotę odpalania. GOP jest potrzebny wyłącznie po to aby BIOS i menu CLovera od razu było w pełnej rozdzielczości monitora. Niektóre płyty i UEFI potrafią obchodzić ten problem nawet jak karta nie ma GOP, co jest miłe bo jak masz na kompie jeszcze Win7 to nie możesz wyłączyć CSM więc i cały GOP jest na plaster...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)nie tylko o GOP chodzi, ale o samą prostotę odpalania. GOP jest potrzebny wyłącznie po to aby BIOS i menu CLovera od razu było w pełnej rozdzielczości monitora. Niektóre płyty i UEFI potrafią obchodzić ten problem nawet jak karta nie ma GOP (...)

 

U mnie ten problem załatwia wpis:

PatchVBios

Dzięki temu mam w menu Clovera i podczas bootowania 1920x1080, karta działa bez injectora. Czego chcieć więcej ;)

Brak BIOSu w pełnej rozdzielczości jakoś przeżyję, na co dzień raczej nie spędzam tam wiele czasu ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odkopuję stary temat.

 

Dla przypomnienia. Temat otworzyłem jakiś czas temu gdy zauważyłem problemy z wybudzaniem mojego HD5770. Wtedy pierwszy raz w logach zauważyłem błąd GPU hang: Not Implemented. Jak się potem okazało nie był to jedyny problem, ani też nie był to główny problem. Dużo większym problemem okazał się framebuffer. Wymieniłem kartę na taką dla której można z łatwością dobrać framebuffer, problem został rozwiązany

... tak mi się wydawało

 

Od tego czasu jednak komputer zawiesił mi się kilka razy. Gdy zajrzałem w logi okazało się, że nadal widać tam GPU hang: Not Implemented oraz czasami GPU Hang State = 0x00000000. Zwisy występują bardzo rzadko, może z 2 razy w miesiącu, tak więc nie jest źle, jednak nie jest to stuprocentowa stabilność. Występują wyłącznie przy wybudzaniu.

 

Pogooglałem trochę na ten temat i okazuje się, że to nie jest problem wyłącznie hackintoshowy. Występuje również w prawdziwych Makach. Nie znalazłem jednak rozwiązania. Co ciekawe komunikat błędu GPU bardzo często poprzedzają komunikaty związane z Google Chrome. Być może to przypadek, być może nie. Zastanawia mnie też czy kexty instalowane przez hwsensor nie mogą być przyczyną.

 

Nie piszę tego postu z prośbą o pomoc w rozwiązaniu, bo zdaję sobie sprawę z tego, że problem może być nierozwiązywalny. Chciałem się po prostu podzielić tą informacją aby obalić mit o 100% kompatybilności kart HD5770.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wujek_bogdan, sprawa ma się tak, że jak karty 5770/5870 były na topie to były to czasy 10.6.5-10.7.x i tam problemów nie było, sam miałem 5870 i w życiu nie miałem jazd. W nowszych systemach może być tak, że coś spartolili, a z uwagi na małą ilość zgłoszeń temat olali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.