Skocz do zawartości

[NVidia] NVidia GeForce GTX 275 - niska wydajność


Wilku
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Udało mi się uruchomić OS X w wersji 10.6.8. Prawie wszystko działa bez zarzutu.

 

Instalowałem przez iBoot + Retail na Asus P5QC, Intel Core 2 Quad Q8200.

Zainstalowany Chameleon 2.1 r2069

Grafika odpalona przez Graphics Enablera.

DSDT zmodyfikowane przez DSDT AutoPatchera

Jedynymi kextami są FakeSMC w /E i AttansicL1eEthernet w /S/L/E.

smbios ustawiony na MacPro 3.1

 

Martwi mnie jedynie wydajność karty graficznej (brak płynności przesuwania, oraz animacji okienek X11) GeForce GTX 275.

Testy w Cinebench pokazują 18,05 fps

Dodam, że na XP było to ok 30 fps

 

Próbowałem usuwać Applegraphicspowermanagement.kext - niestety bez rezultatu.

Bawiłem się też z NVInjectorami, NVEnablerami, podobne, z nijakim skutkiem.

Google natomiast najczęściej wypluwało wyniki z poradnikami jak uruchomić kartę, nie jak poprawić jej wydajność, więc wujek nie pomógł.

 

Zatem czy jest możliwość poprawienia wydajności? Albo czy taki legacykext dla mojej karty mógłby coś zdziałać?

 

Odpaliłem grafikę poprzez odpowiedni wpis w DSDT, ale wciąż animacje "przycinają się".

 

[ Dodano: 2013-09-26, 09:39 ]

Zamieszczam parę zdjęć ukazujących konfiguracje karty graficznej w systemie:

 

Grafika w profilu systemu wydaje się być w porządku.

7ary.jpg

 

Mam możliwość włączenie półprzeźroczystej belki, mimo wszystko animacje nie są płynne.

un47.jpg

 

Sprawdzenie działania Power Managmentu (SpeedStep) też daje pozytywny rezultat.

6vuc.jpg

 

 

 

Ponadto zamieszczam pełną konfigurację sprzętu:

  • Płyta główna: Asus P5QC
    Procesor: Intel Core™2 Quad Processor Q8200 
4M Cache, 2.33 GHz, 1333 MHz FSB obsługuję SSE2/3
    Mostek południowy: Intel ICH-10R
    Dodatkowy kontroler napędów: brak
    Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX 275
    Kodek audio: Domyślny Realtek ALC 1200 wyłączony w BIOSIE, podpięty interfejs dźwiękowy ESI MAYA 44 USB
    Karta sieciowa: PCIe Gigabit LAN
    Karta wifi: brak
    Napędy podłączone w trybie SATA, na dysku sam Snow Leopard, tablica partycji GUID
    Klawiatura / mysz: USB

 

Czy ktoś jest w stanie mi pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ta karta na windows w cinebench ma "zaledwie" 30fps, to wynik pod OS X nie musi być wcale "taki zły". Sterowniki w OS X OpenGL delikatnie mówiąc są "słabe".

 

To co możesz zrobić to:

1. Zainstalować sterowniki nvidii do kart - link znajdziesz na forum.

2. Sprawdzić z FakeSMC Kozlek i jego sensorami CPU i GPU, czy zegary CPU/VGA zmieniają się poprawnie pod obciążeniem.

3. Sprawdzić jak Clover radzi sobie z iniekcją karty.

4. Sprawdzić działanie karty z GE/GI=Yes i No w obu bootloader'ach

5. Zainstalować np ML'a i zobaczyć czy to nie rozwiąże problemu, w ML sterowniki do nvidii są zauważalnie lepsze.

6. Rozważyć wymianę karty na taką z rodziny GT/GTX 640 i w górę 7xx lub Titan, one odpalają bez popychania.

 

Podrzuciłem parę pomysłów, po prostu zweryfikuj czy coś to da. Jeśli pod sprawdzeniu w/w punktów wciąż wydajność zostanie słaba, to polecam odstrzelić tę VGA i zainwestować w jakąś nvidię na keplerze.

 

PS Aż miło przeczytać tak dobrze przygotowany temat, powinien być podpięty jako wzór kompletu informacji. Wybacz że odpisuję z opóźnieniem, ale czytam wszystkie posty i tematy i odpisuje systematycznie gdzie jestem w stanie i jak mam czas.

 

EDIT:

DSDT zmodyfikowane przez DSDT AutoPatchera

Warto by sprawdzić czy prawidłowo ten DSDT Patcher Ci to zrobił, ewentualnie ręcznie nanieść poprawki na HPET/RTC/PIC i ewentualnie dodać poprawkę do LPC z DTGP aby działały stany CSS. Generalnie sprawdź też cały PM i zobacz w logach czy nie ma błędów od PM. Może to wcale nie VGA muli a jest problem z PM.

 

EDIT2: Zacznij od porządnej weryfikacji PM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź. Miałem nadzieję od razu opisać rozwiązanie, niestety go nie znalazłem. Stąd opóźnienie z odpowiedzią.

 

1. Zacząłem od modyfikacji DSDT - Podstawowe modyfikacje DSDT. Poprawek na HPET/RTC/PIC rzeczywiście nie było, więc dodałem.

2. W logach najwięcej błędów wyrzucał DigiCore - silnik dźwięku z Pro Toolsa, żadnych zwięzanych z PM się nie dopatrzyłem

3. Następnie HWMonitor + FakeSMC Kozlek, co prezentuje się następująco:

 

Bez obciążenia:

mn2k.jpg

 

Z obciążeniem:

pnu7.jpg

Jak widać zegary się ruszają.

 

4. Sprawdzałem też sterowniki; oficjalne nie instalowały się (dla GTX 285 i wyższych), z forum (tego jak i innych) ruszyły, ale nie wniosły żadnej poprawy. Ba, pewien po reeboocie wyrzucił mi obraz: 4 na 9 pikseli rozciągniętych na całym ekranie. Odpalenie przez iBoota nie pomogło, więc zainstalowałem Snowa od początku.

5. Clovera natomiast nie mogłem uruchomić. Pluł błędami: najpierw usb (pomogło odłączenie karty dźwiękowej, potem launchctl w różnych konfiguracjach. Poddałem się i wróciłem do Chameleona; czy odpalałem GE=Yes, czy GE=No - żadnej poprawy.

6. L/ML odpada - wersja Pro Toolsa jaką posiadam nie działa na nich poprawnie.

 

Pozostaje mi chyba najprostszy sposób jakim jest wymiana karty graficznej na nowszą. Jeszcze raz dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś masz deko wysokie temperatury CPU, albo strasznie zakurzony wentylator CPU...

 

Poszukaj IORegostryExplorer (jest też w XCode jak pamiętam, tyle że XCode to parę GB i szkoda ciągnąć dla paru kB), odpal go i poszukaj w gałęziach czy jest załadowany AppleLPC. Następnie do chameleon'a możesz dodać następujące opcje: Generate P i C state, oraz Drop OEM SSDT.

 

Natomiast z sterownikami to mnie zaskoczyłeś, powinny działać... na 100% wziąłeś właściwe do Snow Leoparda i je instalowałeś na pewno na 10.6.8?

 

PS zauważyłem że:

Instalowałem przez iBoot

Mam nadzieję, że nie łatałeś następnie Multishitem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Multishit nigdy mojego OS X'a nie widział. Zwyczajnie lubię iBoota, bo zawsze działa.

 

Sterowniki, które przysporzyły mi problemów znalazłem w paczce z NVEnablerem, nie pamiętam już na jakim forum. Paczka miała rzekomo pomóc uruchomić moją kartę na 10.6. Te z tematu Jak uruchomić kartę graficzną NVidia po prostu nic nie zmieniły.

 

XCode jest na płycie ze Snowem, stamtąd też go mam. AppleLPC ładuje się poprawnie. Generate P i C states wrzuciłem wcześniej. Dopisałem DropSSDT=Yes.

 

Jeżeli chodzi o temperatury to... myślę, że mój procesor tak ma. Czy to na Windowsie, czy na Slack'u wachały się w podobnym przedziale, a nie byłem tym zaniepokojony, bo na oficjalnej stronie Intela

http://ark.intel.com/pl/products/36547/Intel-Core2-Quad-Processor-Q8200-4M-Cache-2_33-GHz-1333-MHz-FSB

Tcase to przecież 71.4°C.

 

Btw. Uruchomiłem starego Macbooka, również z OS X w wersji 10.6.8. Ten to dopiero płynnie chodzi, mimo niecałych 5 fps w Cinebenchu. Coraz bardziej nabieram przekonania, że nie ma rozwiązania tego problemu.[/code]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź, bo w tej chwili nie mamy obiekcji co do poprawności postawienia, a i pomysły na potencjalne przyczyny problemów się skończyły.

 

Jak pod ML'em nie będzie płynności, to osobiście bym odstrzelił tę kartę i zmienił na coś innego co nie będzie sprawiać problemów.

 

PS

Zwyczajnie lubię iBoota, bo zawsze działa.

Sprawdzałeś UniBootX 1.4.3?

 

Jest to stary Seagate Barracuda z serii 7200.

Jest to pewnie stara Barracuda 7200.11 lub 7200.12, jak tak to koniecznie zweryfikuj jej SMART dokładnie. Te dyski u mnie w firmie miały awaryjność bliską 70%. Statystykę zbierałem na przestrzeni 3 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację UniBootX wydaje się być ciekawszy. Kusi zawartymi w sobie narzędziami. Jeszcze nie sprawdzałem, ale z przyjemnością zrobię to przy najbliższej okazji.

 

Jeśli chodzi o dysk (rzeczywiście 7200.12) to Narzędzie dyskowe nie wykrywa problemów, ale już takiemu Smart Utility nie podobają się Seek Error Rate, oraz Hardware ECC Recovered. I tylko to wyskakuje jako błędy, reszta OKa.

 

Jutro postaram się wrzucić ML, mam nadzieje że grafika zaskoczy.

 

[ Dodano: 2013-09-28, 19:00 ]

Mountain Lion zainstalowany, zaktualizowany i wszystko śmiga bez najmniejszego przycięcia, mimo skoku o "aż" 3 fps w Cinebenchu. Instalacja: spreparowany Retail + Chameleon, przy pomocy poradnika:

http://www.ihackintosh.com/2012/07/how-to-install-os-x-mountain-lion-10-8-gm-on-pc-hackintosh

Z Cloverem ponownie nie mogłem sobie poradzić.

 

Dysk natomiast przeskanowałem 2-godzinnym testem przy pomocy smartmontools, odpalonym z dystrybucji livecd. Błędy oczywiście wykryło, ale niewiele, więc powodów do niepokoju raczej nie mam. Test oczywiście Passed. Chyba trafił mi się naprawdę udany egzemplarz.

 

Bardzo dziękuję za pomoc w znalezieniu rozwiązania. Problemem okazały się skopane sterowniki pod SL. Tak czy inaczej czeka mnie do niego powrót. GT 640 wydaje się naprawę tanim rozwiązaniem, w porównaniu z aktualizacją/zakupem nowego Pro Toolsa. Rozumiem, że taki EVGA GF GT 640 bezproblemowo odpali też pod Snow'em, nie tylko na nowszych OS X?

 

[ Komentarz dodany przez: MKjanek32: 2013-09-29, 01:35 ]

Linki zewnętrzne podajemy w CODE.

 

[ Dodano: 2013-10-11, 19:27 ]

Po wielu testach (z Mountain Lion'em, jak i Mavericks'em GTX275 od Gigabyte działa prawidłowo, no prawie, pomijając problem z wybudzaniem ze sleepu, kiedy to karta wskakuje na najwyższe obroty) udało się znaleźć sposób na poprawne działanie produktu NVidii. Rozwiązanie przyszło z ponowną instalacją Snow Leoparda w wersji 10.6.3, oraz NVEnabler'em, prosto z krążka UniBootX.

Z GraphicsEnabler=Yes muliło jak przedtem, podobnie z dopisywaniem do DSDT. Dopiero po wrzuceniu kexta problemy z płynnością zniknęły. Niestety rozwiązanie działa jedynie z 10.6.3.

 

Jedynym mankamentem okazało się to, że po wybudzeniu karta nie schodzi na niższe taktowania. Temat Rozwiązanie problemu słabej wydajności kart nVidia przerobiłem. Podmiana AGPM nie skutkowała, a przerobić nie mogłem, bo nic o MacPro3,1 w Info.plist nie ma. Więc tu pojawia się pytanie. Czy jest możliwość, żeby GTX275 wskakiwał na Level 0 po wybudzeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.