Skocz do zawartości

TEST QUO Z77MX-QUO-AOS


314TeR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam krótką recenzję płyty głównej produkowanej przez QUO Computers pod nazwą Z77MX-QUO-AOS. W założeniu autorów, miała to być płyta pozwalająca na zainstalowanie każdego systemu, bez konieczności stosowania jakichkolwiek bootloaderów, BootCD/USB czy innych sztuczek lub kruczków, w tym też Mac OS X. Zapewne dlatego płyta otrzymała skrót AOS w nazwie, pochodzący od Any OS (każdy OS).

 

Płytę można było nabyć w ramach projektu na kickstarter:

http://www.kickstarter.com/projects/quo/projectq-run-any-os-the-unique-motherboard

Jak i obecnie można zakupić bezpośrednio u producenta w USA:

http://quocomputer.com/shop/z77mx-quo-aos/

 

Na początek najistotniejsze elementy specyfikacji i parę zdjęć płyty:

Format: microATX 244 x 244 cm

Chipset : Z77 Intel®

LAN : Intel® 82574L

Audio: Realtek ALC892

Thunderbolt: Cactus Ridge (2 port)

FireWire: 1394a & 1394b (FW400 i 800)

Wszystkie kondensatory produkcji japońskiej

 

Na płycie znajdziemy

Dwa złącza PCI-E 3.0 16x mechanicznie, elektrycznie 1szt 16x i 1szt 8x, oraz dwa złącza PCI-E 2.0 1x, możliwe SLI i Crossfire z dwóch kart.

Sześć portów SATA, 2sSATA III i 4xSATA II

Złącza do USB 2.0/3.0 FW400 i 800, TPM i 3 wentylatorów (1xCPU i 2xObudowy), SPDIF In/Out, TPM

 

Na tylnym panelu jest:

4xUSB 2.0, 2xUSB3.0, 2xThunderbolt, HDMI, DVI, FW400, Audio 5xAnalog, 1xSPDIF-Out Optyczne

 

IMG_5258.JPGIMG_5260.JPG

IMG_5262.JPGIMG_5264.JPG

IMG_5265.JPGIMG_5266.JPG

 

Na początku projektu autorzy zapewniali że nie będzie żadnego kombinowania z instalacją OS X, postanowiłem sprawdzić czy mówią prawdę i zainwestowałem w projekt, czego efektem jest recenzowana płyta. Płyta została wyprodukowana przez Gigabyte, na zlecenie QUO. Po opóźnieniach, projekt zaliczył ponad 3 miesięczny poślizg, brakach w komunikacji ze strony QUO, wreszcie pierwsze egzemplarze dotarły do użytkowników. Jak widać płyta jest wyposażona bardzo podstawowo, jest:

Zaślepka gniazd

Cztery kable SATA 3

Mostek SLI

Ulotka z certyfikatami zgodności CE, FCC itp itd

Płyta CD z instrukcją i sterownikami.

Niestety zabrakło wg mnie jednego z kluczowych komponentów, czyli śledzia pod porty FireWire 800. Złącze na płycie jest, ale nie ma co do niego podłączyć, przez co aby móc z nich skorzystać musimy ów śledź zakupić sobie we własnym zakresie. Jak fundator na kickarsterze dostałem dodatkowo "certyfikat" udziału, oraz T-Shirt...

 

Płyta standardowo jest to zwykła płyta PC, z specjalnie dobranymi komponentami, jak LAN, TB itd aby działały od razu na sterownikach Apple'a za wyjątkiem Audio które trzeba samemu uruchomić, ale o tym później. Nie będę opisywał ani sprawdzał czy da się, czy nie zainstalować inny system niż Mac OS X, bo na 100% da się, ale ta płyta powstała właśnie aby instalacja i użytkowanie Mac OS X było jak najłatwiejsze, wręcz identyczne jak na prawdziwym Mackintoshu.

 

Aby zainstalować Mac OS X na PC musimy mieć specjalny Bootloader który zapewnia wszystkie funkcje jakich oczekuje Mac OS X do startu. System można postawić dwoma drogami, klasycznie czyli używamy obecnych dziś rozwiązań jak Clover, Chameleon etc i postępujemy klasycznie, lub skorzystać z specjalnie przygotowany BIOS który należy samemu sobie wgrać. I to właśnie odróżnia tę płytę od innych rozwiązań, dlatego że grupa deweloperów przygotowała specjalny "wsad" integrujący wszystkie niezbędne poprawki wewnątrz systemowego BIOS'u i niemożliwe stało się możliwe... można zainstalować Mac OS X bez konieczności posiadania jakiejkolwiek tajemnej wiedzy.

 

Developerzy BIOS'u, ukrywają się pod nazwą The HermitCrab Labs i nie chcą się przyznać kim są. Wsady o nazwie Ozmosis udostępniają wsady przez sieć tor. Aby je pobrać należy zainstalować przeglądarkę tor i odwiedzić poniższy adres:

mrq7bqbfgwmjzd5m.onion

Instalacja wsadu jest banalnie prosta, przy uruchamianiu komputera należy nacisnąć klawisz "End" uruchamiając apliakcję do wgrywania BIOS'u, wskazać plik z nowym BIOS'em i wgrać. Komputer dwa razy się zrestartuje i od tej chili można instalować OS X. W teście używałem wersji H3A.816M. Co jest w tym wsadzie, że pozwala zainstalować OS X? Otóż zupełnie nowy bootloader o nazwie osmosis, parę modułów uefi, oraz kexty jak FakeSMC potrzebne do uruchomienia Mac OS X na PC. Nie będę zagłębiał się w szerszy opisz, bo stosowne wątki dla ciekawskich można znaleźć na forach.

 

Jak wygląda proces instalacji, otóż banalnie prosto, dokładnie tak samo jak na Mackintoshu. Aby być powiedzmy w miarę legalnym, choć tu są różne opinie na ten temat, należy nabyć legalnie nośnik instalacyjny z Mac OS X. Na tę chwilę dostępny w sklepie internetowym Apple'a jest tylko 10.6.3 i takiej wersji użyłem jako wyjściowej. Po włożeniu płyty wciska się F12, wybiera z menu startowego nazwę "Mac OS X Install DVD" i już... Załaduje się instalator 10.6.3, w który możemy spartycjonować nowy dysk i zainstalować system. Aby móc się cieszyć najnowszą wersją 10.8.5, po zainstalowaniu 10.6.3 z płyty, należy ją zaktualizować, czyli wystarczy z menu jabłuszka kliknąć Uaktualnienia i je zwyczajnie zainstalować. Po restarcie mamy działające 10.6.8 i dostępny już Mac App Store, w który możemy dokonać zakupu Mountain Lion'a i go pobrać do zainstalowania. Ma szybkim łączu trwa to z reguły poniżej 30 minut. Po ściągnięciu, instalujemy OS X Mountain Lion, jak zwykłą aplikację, wskazujemy jako dysk docelowy ten na którym may już zainstalowany Snow Leoparda i zwyczajnie robimy aktualizację. Po restarcie i właściwym procesie instalacji mamy gotowy i działający OS X Mountain Lion. Koniec. Jedyną rzeczą jaką ręcznie zrobić, to uruchomić dźwięk, a robi się to uruchamiając w konsoli nazwę skryptu instalującego dźwięk:

 

I właściwie to wszystko. Bez konieczności czegokolwiek łatania, za wyjątkiem Audio, mamy działający poprawnie LAN, VGA (ja użyłem HD4000 wbudowanej w CPU i5-3570k), FW, sleep, shutdown, restart. System bardzo szybko i sprawnie się uruchamia, w sleep wchodzi i wychodzi szybko i bez problemu, działa auto sleep...

 

Podsumowując, na plus należy zaliczyć prostotę instalacji, absolutnie nie trzeba się znać w ogóle na instalacji hackintosh'a aby uruchomić Mac OS X na tej płycie, jest dość dobrze wyposażona. Są oczywiście minusy, jeszcze drobne błędy jak np konieczność wpisania własnego S/N (skrypt dostępny) aby działał poprawnie iMessage itp itd, czy nie działające Audio po HDMI, ale miejmy nadzieję że developerzy uporają się z tymi problemami. Płyta i sady są dostępne około miesiąca a było już parę aktualizacji i wszystko się zmienia dynamicznie. Z minusów to na pewno brak śledzia FireWire i niedziałający Hot Swap na portach TB, ale brak H/S trapi każdego hackintosh'a, no i cena... ale czy nie jest warta świętego spokoju i możliwości zbudowania sobie dokładnie takiego hackintosha jakiego chcemy? Każdy niech odpowie sobie sam.

 

Jak napotkam jeszcze jakieś problemy czy inne informacje warte wspomnienia to uzupełnię test. Jeśli ktoś ma jakieś pytania, to proszę zadawać w miarę pilnie, płytę będę testował jeszcze do końca dzisiejszego dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki benchmarków QUO AOS, 16GB RAM (2x8GB), CPU Core i7-3770k na ustawieniach standardowych, Grafika ASUS GTX650, dysk SSD Samsung 840 Pro 128GB. Testy wykonane na domyślnej identyfikacji QUO - Mac Pro 3,1 system to Mavericks 10.9 GM.

 

Geekbench 2.4.3 - 32bit

Geek_2.4.3_32bit.png

 

Geekbench 2.4.3 - 64bit

Geek_2.4.3_64bit.png

 

Geekbench 3.1.2 - 32bit

Geek_3.1.2_32bit.png

 

Geekbench 3.1.2 - 64bit

Geek_3.1.2_64bit.png

 

Cinebench w starszej wersji 11.529

CINEBENCH_11.529.png

 

Cinebench obecna wersja R15

Cinebench_R15.png

 

Ungine

QUO_Ungine.png

 

Blackmagic Disk Speed Test

QUO_Samsung_840_Pro_128GB.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Developerzy BIOS'u, ukrywają się pod nazwą The HermitCrab Labs i nie chcą się przyznać kim są. Wsady o nazwie Ozmosis udostępniają wsady przez sieć tor. Aby je pobrać należy zainstalować przeglądarkę tor i odwiedzić poniższy adres:

Kod:

mrq7bqbfgwmjzd5m.onion

 

Przepraszam za może głupie pytanie,ale czy ten bios można wgrać w każdą płyte czy tylko w jakieś wyjątki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za może głupie pytanie,ale czy ten bios można wgrać w każdą płyte czy tylko w jakieś wyjątki?

 

Ten "specjalny" BIOS niczym nie różni się od dotychczasowych a co za tym idzie NIE WOLNO wgrywać BIOSu nie przeznaczonego do naszej płyty.

 

Wiąże się to z uszkodzeniem na dobre mobasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja HD4000 bez wpisu inject intel w cloverze nie dziala

Ale Ty nie masz QUO AOS... HD4000 na QUO AOS odpala bez jakiegokolwiek popychania, generalnie wszystko odpala i nic nie trzeba kombinować. Jedyną rzecz trzeba zainstalować to sterownik do dźwięku, ale tu THe KiNG zrobił instalator, więc to tylko parę kliknięć myszką i restart.

 

Jeszcze raz podkreślam, mocą tej płyty jest to, że nie trzeba w ogóle się znać na stawianiu OS X na PC, czy innych tajnikach hackintoshowania. Po prostu wkłada się DVD z instalacją Snow Leoparda 10.6.3 kupioną w sklepie i zwyczajnie instaluje, tak jakby to był Mac.

 

EDIT:

W drugim poście wrzuciłem komplet benchmarków z CPU i7-3770k i GTX650

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że stałem się szczęśliwym posiadaczem owej płyty i całego haca który mi złożył 314TeR którego bardzo polecam solidna robota i szybka świetny kontakt!

 

z mojego punktu czyli totalnego lamera powiem tak..

 

(miałem wgrany bios i sterowniki do gpu wcześniej)

 

osx instaluję się tak:

 

1) wkładasz dvd z płytką instalacyjną i instalujesz, koniec:)

 

 

co do tej pory zauważyłem

-instalacja maverica bezproblemowa

-instlka 10.6.3 z dvd + update + update do maverica

-hd4000 odpala

-usb3 działa

-dzwięk działa(po kliknięciu na 2 pliki instalacyjne zajeło mi to jakieś 5s)

-wszystko chodzi jak na normalnym macu

 

co nie działa..

-monitor nie odpala na thunderbolt

 

 

chyba tyle.

 

 

benchmark mojej maszynki jest w 1 poście

zrobniłem swój

 

Cinebench 15

 

Open GL 63,67

 

711 cb CPU

 

geekbench 3

32bit

 

13311

 

ta płyta główna jest warta każdej kasy dla kogoś takiego jak ja co liczy na niezawodny sprzęt i minimalną ingerencje w sprzęt by działał;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-monitor nie odpala na thunderbolt

Niestety nie posiadam monitora z wejściem DP, więc nie mogłem go sprawdzić.

 

U Ciebie są dwie karty graficzne, pamiętaj że podstawowa to nvidia i pod nią powinieneś podpinać monitor. Być może DP na płycie nie działają jak jest dołożona dodatkowa VGA. Trzeba by ten temat zbadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych forumowiczów,

 

planuje w najbliższym czasie złożyć bratu komputer / budżetową stację roboczą 4000zł + do długich renderingów w Blenderze.

Jako, że dzięki świetnym poradnikom kolegi 314TeR sam posiadam HaMaczka na p5w, a brat nie do końca chce wnikać w aspekty techniczne sprzętu który używa to postanowiłem go zainteresować Hackintosh'ami i OSX'em i tą właśnie płytą główną. :-)

 

Rozważam czy, w tej jednak skromnej jak na stację roboczą kwocie iść w ECC i Xeon'y oraz czy QUO będzie w stanie taką konfigurację w ogóle obsłużyć?

Czy macie może dokładniejsze informacje na ten temat?

 

Chciałbym zapytać także posiadaczy jak to jest z realizacją gwarancji - odsyłamy do USA? ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za mały offtopic, ale bardzo mnie to interesuje: W czym OSX jest lepszy jeśli chodzi o rendering? Blender działa przecież na Windowsie oraz na Linuksie. Czyżby wydajność pod OSX była wyższa?

witam,

oczywiście zgaduje, że wydajność będzie podobna i zupełnie nie to miałem na myśli. Po prostu mój brat, tak jak pisałem, jest bardziej użytkownikiem a nie "mechanikiem", a OSX jest po prostu fajnym systemem do pracy na co dzień ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QUO nie poleci na kościach ECC, a sam bios może jakieś xeony obsłuży, trzeba zobaczyć w QVLa.[...].

Z jakiegoś powodu projectQ nawet instrukcji nie udostępnia (są tylko puste miejsca:

http://quocomputer.com/projectq/technical/

. Nie znalazłem nigdzie QVL'a dla niej. Czy mógłbyś rozwinąć temat, że QUO nie poleci na ECC?

 

314TeR: czy masz może dostęp do jakiejś dodatkowej dokumentacji?

 

EDIT: czy dobrze doczytałem, że po prostu sam z77 nie obsługuje ECC?

Natomiat spotykam się z takimi stwierdzeniami (wyrwany cytat z internetów):

 

[...]You will see that some xeon cpu's are indeed supported on the board, as are these memory modules specifically: http://www.asrock.com/mb/Intel/Z77E-ITX/?cat=Memory

 

While most non server boards don't list ECC ram compatibility, in my experience it will tend to work with a supported cpu, xeon in this case.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

Moim zdaniem po prostu raczej, po prostu, małe zainteresowanie. Obecnie mamy Haswell, za chwilę Haswell Refresh i nowe chipsety serii 9. Nie ma po co się pchać w Ivy Bridge.

Poza tym, są łatwiej dostępne i tańsze płyty, jak Gryphon Z87, które działają praktycznie perfekcyjnie w OS X i wymagają minimalnej ilości kextów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.