Skocz do zawartości

Przygotowanie pendrive do instalacji Mavericks


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

logo.png


Przygotowanie klucza USB do instalacji Mavericks

08.10.2013 - pierwsza publikacja
25.10.2013 - dodana informacja o procesie instalacji i aktualizacji


 

Instalacja przygotowana tą metodą zadziała tylko na haMacach wykorzystujących do startu bootloader Clover oraz na prawdziwych Macach.

 

:arrow:Co będzie potrzebne


  • Oryginalna aplikacja instalacji Mavericks pobrana z Mac App Store
  • Pendrive o pojemności minimum 8 GB lub wolna partycja na dysku o pojemności min 6.5GB
  • Mac OS X

:arrow:Przygotowanie klucza pod Mac OS Xem

1. Otwieramy narzędzie dyskowe i przygotowujemy partycję na obraz instalacyjny - partycja w formacie Mac OS X Extended Kronikowany, pojemność minimalna 6,5GB
Nie sugerować się zdjęciem ! Narzędzie dyskowe po ustawieniu 6.5GB formatuje partycję zostawiając ok 5,89GB


1.png

2. Otwieramy aplikację instalacyjną "Instalacja OS X Mavericks.app" - prawy klawisz myszy, pokaż zawartość pakietu

2.png

3. Przechodzimy do /Contents/Resources i kopiujemy znajdujący się tam createinstallmedia na pulpit

3.png

4. Uruchamiamy terminal i wpisujemy kolejno:

 

sudo przeciągamy_do_terminala_createinstallmedia --volume przeciągamy_do_terminala_partycję_na_instalację --applicationpath przeciągamy_do_terminala_aplikację_instalacyjną

U mnie wyszło tak jak na zdjęciu poniżej:

4.png

5. Po wciśnięciu entera terminal poprosi o wpisanie hasła, podczas wpisywania hasło będzie niewidoczne !
6. następnie naszym oczom ukaże się taka informacja:

7.png

Wpisujemy "Y" bez cudzysłowów i zatwierdzamy enterem.
7. Po 5-30 minutach w zależności od prędkości urządzenia, na które odtwarzamy instalację Mavericksa zobaczymy komunikat:

8.png


Klucz został utworzony, możemy spokojnie na czysto instalować system z dwuetapową instalacją, tworzącą Recovery HD.

Niedługo pojawi się metoda pod Windowsa, kiedy zostanie przeze mnie zweryfikowana bo na chwilę obecną jest to teoria.

:arrow:Z racji, że ludzie cały czas piszą, że nie działa im update czy instalacja to informuję jak to wygląda teraz przy 10.9:

Proces instalacji 10.9 z klucza zrobionego wg mojego tutka:

  • 0. Jeżeli używasz VBoxHFS musisz go wymienić na HFSPlus inaczej instalacja nie wystartuje
  • 1. odpalasz instalację z klucza, robi się 1st stage jak w 10.8 a następnie reboot
  • 2. TUTAJ RÓŻNICA - odpala się GUI Clovera, nie widać dysku z wcześniej zainstalowanym Mav'em ! Ponownie wybieramy klucz instalacyjny z Mavem.
  • 3. Włącza się 2nd stage instalacji Mav'a. Reboot
  • 4. Odpalamy zainstalowanego Mava, pojawia się w GUI dysk z systemem.

Proces aktualizacji 10.x do 10.9

  • 1. odpalasz instalację z "Instalacja OS X Mavericks.app" a następnie reboot
  • 2. TUTAJ RÓŻNICA - odpala się GUI Clovera, pojawia się nowy dysk systemowy z nazwą jak dysk podstawowy i końcówką "Install" (czy coś w ten deseń, pisze z pamięci)
  • 3. Włącza się instalacja Mav'a. Reboot
  • 4. Odpalamy zainstalowanego Mava, pojawia się w GUI dysk z systemem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

wyskakuje mi taki błąd

Ready to start.

To continue we need to erase the disk at /Volumes/Install OS X Mavericks.

If you wish to continue type (Y) then press return: y

Erasing Disk: 0%... 10%... 20%... 30%...100%...

Copying installer files to disk...

Copy complete.

Making disk bootable...

Couldn't mount dmg /Volumes/OS X Install ESD/BaseSystem.dmg (error code 112)Copying boot files...

Failed to copy kernelcache, The file “kernelcache” couldn’t be opened because there is no such file.

Done.

 

mam rozumieć, że mam uszkodzony obraz? bo nie ma tego pliku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to robię od nowa z --force

 

[ Dodano: 2013-10-09, 04:49 ]

Last login: Wed Oct 9 04:22:46 on console

iMac-idaroMAVERICKS:~ idaroMAC$ sudo /Users/idaroMAC/Desktop/createinstallmedia --volume /Volumes/mav --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Mavericks.app --force

Password:

createinstallmedia: unrecognized option `--force'

Usage: createinstallmedia --volume --applicationpath [--force]

 

Arguments--volume, A path to a volume that can be unmounted and erased to create the install media.

--applicationpath, A path to copy of the OS installer application to create the bootable media from.

--nointeraction, Erase the disk pointed to by volume without prompting for confirmation.

 

Example: createinstallmedia --volume /Volumes/Untitled --applicationpath /Applications/Install OS X Mavericks.app

 

 

takie coś mi wyskakuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iMac-idaroMAVERICKS:~ idaroMAC$ sudo /Users/idaroMAC/Desktop/createinstallmedia --volume /Volumes/mav --applicationpath /Volumes/mo-mavericks/Install\ OS\ X\ Mavericks.app [--force]

 

WARNING: Improper use of the sudo command could lead to data loss

or the deletion of important system files. Please double-check your

typing when using sudo. Type "man sudo" for more information.

 

To proceed, enter your password, or type Ctrl-C to abort.

 

Password:

Ready to start.

To continue we need to erase the disk at /Volumes/mav.

If you wish to continue type (Y) then press return: y

Erasing Disk: 0%... 10%... 20%... 30%...100%...

Copying installer files to disk...

The copy of the installer app failed.

.iMac-idaroMAVERICKS:~ idaroMAC$

 

[ Dodano: 2013-10-11, 04:42 ]

dalej nic, dalej błąd :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Potwierdzam działa bez problemu.

Świetnie obrazujący poradnik.

Dodam tylko, że można również bezpośrednio wskazać createinstallmedia w aplikacji instalacyjnej "Instalacja OS X Mavericks.app" bez konieczności kopiowania na pulpit.

System się ładnie instaluje i tworzy partycję Recovery niezbędną do "Znajdz mój MAC"

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Copy complete.

Making disk bootable...

Couldn't mount dmg /Volumes/OS X Install ESD/BaseSystem.dmg (error code 112)Copying boot files...

Failed to copy kernelcache, The file “kernelcache” couldn’t be opened because there is no such file.

Done.

 

 

dalej to samo, 2 razy pobrałem plik dla pewności.

próbowałem na windowsie i wirtualizacji mountain lion i też to samo.

Może pendrive jest uszkodzony? już sam nie wiem bo widzę, że ludziom tutaj działa :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest w zasadzie taki problem, że wcale nie jest bootowana instalacja OS X.

Tak wygląda zawartość pena z 10.9 GM.

4XW6fOP.png

 

Wszystko dobrze poszło w terminalu. Może jest to wina clovera r1995? Innej nie instalowałem, bo za specjalnie nie ogarniam nowego configa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest w zasadzie taki problem, że wcale nie jest bootowana instalacja OS X.

Jest, jak zrobiłeś dokładnie tak jak opisał oswaldini i nie miałeś żadnych błędów.

 

Clover r1995 ma skopany 2-nd stage, nie pójdzie na nim bez kombinowania żaden system powyżej 10.7 w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie sprawa jest bardzo prosta. Nie możecie zrobić klucza - macie zapewne uwalony obraz. Nie możecie zbootować/nie widać go - problem w kluczu/bootloaderze.

 

Testowałem to kilkanaście razy na Cloverze 22xx. Wszystko działa, nie ma innej opcji. Poza tym inne osoby potwierdzają to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyskakuje mi taki bład poczas robienie pendriva.

Robie na Snow Leopardzie.

Ready to start.
To continue we need to erase the disk at /Volumes/Mav1.
If you wish to continue type (Y) then press return: y
Failed to start erase of disk due to error (-9999, 0).
A error occurred erasing the disk.

 

Przygotowałem klucz sposobem opisanym tutaj

http://www.insanelymac.com/forum/topic/289062-109-mavericks-simple-vanilla-hackintosh-install-guide/

 

i poszło i działa i Mam Mavericksa :-D .

 

Bootowanie za pomocą Clovera v2k_r2236

instalator pkg clovera pod OSX instaluje zbyt przeładowany config.plist

Trzeba go odchudzić ze wpisów, oraz dodać kexty do folderu 10.9.

 

Udało mi się odpalić ALC888. w jaki sposób dam info w dziale karty muzyczne bo było z tym dużo walki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HonyszkeKojok, chodzi Ci o to, że najpierw odtworzyłeś BaseSystem a potem dorzuciłeś packages z InstallESD ? Jeśli tak to to jest instalator jednoetapowy, ktory nie zrobi partycji recovery.

 

Znajomy pobrał Mavericks GM z Appstore i odtworzył mi go na pendrive za pomocą DiskUtility. ale zrobiłem to już metodą opisaną w tym poradniku. Chcąc instalować od zera (wymazany dysk) muszę wrzucać bootloadera ? czy mogę odpalić instalacje za pomocą bootloadera na innym nośniku ?

 

Albo inaczej... Czy ktoś jest w stanie podać link do instrukcji jak wgrać do takiego pendrive w pełni działającego bootloadera np. Clover? tak aby móc zainstalować system na wymazanym dysku twardym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na taki pendrajw, mogę wgrać chameleona oraz pliki z nim powiązane z obecnie działającego 10.8 i będzie to dobry samobootujacy się kluczyk do przyszłych instalacji na moim blaszaku?

 

Edycja:1

Niestety Chameleon nie widzi mi partycji z instalacją, proces tworzenia klucza z instalacją przeprowadzony poprawnie, tzn nie generował żadnych błędów.

Wersja Chameleona 2266.

 

Edycja:2

czy komus się udało odalic "tematowego" pena na Chameleonie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuję uprościć poradnik - sprowadzić do dwóch punktów

 

1. przygotować pendrive w narzędziu dyskowym:

- format Mac OS Extended (kronikowany)

- nadać nazwę "Mavericks"

2. w terminalu wpisać

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ Mavericks.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Mavericks --applicationpath /Applications/"Install OS X Mavericks.app" [--force]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.