Skocz do zawartości

Dualboot Win8, 10.9 i dodatkowe partycje


Rekomendowane odpowiedzi

Jest to kontynuacja wątku, ale dotyczy innego tematu

http://hamac.pl/topics62/zawieszenie-instalacji-na-haswell-vt10774.htm

 

Mam problem z ustawieniem prawidłowo partycji dodatkowej (wszystko w obrębie jednego dysku 1TB). Sama instalka Win8 w uefi jest bezproblemowa, gorzej gdy chcę za nią postawić więcej partycji.

 

Układ dysku po instalacji Win8 (w tym układzie wszystko działa):

* EFI

* MacOSX

* zarezerwowana dla windows (128Mb)

* Win8

 

Po wydzieleniu nowej partycji w easus partition manager na win (zmiana uniemożliwia uruchomienie MacOSX):

* EFI

* MacOSX

* zarezerwowana dla windows (128Mb)

* Win8

* Shared (exFAT) - dzieląca pliki między systemami

 

Clover wykrywa oba systemy, win8 startuje od ręki, macosx niestety staje na still waiting for root device...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie chyba inaczej nie pójdzie, pytanie tylko w którym momencie wydzielić partycje.

 

Obecna moja kolejność na czystym dysku:

* w instalatorze macosx wydzielam partycję na maca a druga połowa dysku to free space, następnie instalacja itd

* w instalatorze win8 w wolnym miejscu tworzę jedną partycję (ntfs) i tam instaluję (czy usuwacie tą partycję którą tworzy win przed sobą, czy można ją zostawić?)

 

@WokieZeppelin w którym momencie zalecasz wydzielenie dodatkowych partycji?

 

Jak sami widzicie, temat nie do końca jest dla mnie jasny i brodzę jak goryl we mgle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli źle wybrałem system w którym rozszerzałem partycje... jutro dam znać jak poszło.

 

[ Dodano: 2013-11-06, 13:26 ]

Nada :/ Nie wiem jak mi się to ostatnim razem udało...

* podczas instalacji MV tworze dwie partycje Mac i Win (schemat GUID)

* instaluje MV

* w instalacji W8 dochodzę do wyboru partycji, ale ta wydzielona jest nieaktywna gdyż dostaje info "Nie mozna zainstalowac systemu Windows na tym dysku. Wybrany dysk zawiera tabele partycji MBR. W systemach EFI system windows mozna instalowac tylko na dyskach GPT"...

 

[ Dodano: 2013-11-06, 13:34 ]

Ok spróbuję jeszcze raz z tą różnicą, że partycję na win ustawię na exFAT

 

[ Dodano: 2013-11-06, 13:55 ]

Też nie poszło, najwyrażniej tworzy hybrydę... Teraz puszczam samego Mac'a i zostawiłem puste miejsce.

 

[ Dodano: 2013-11-06, 17:18 ]

Ok, w końcu poszło. Stworzyłem w macosx tylko jedną partycję, resztę w instalatorze win. W ten sposób nikt się nie buntuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wydzieleniu nowej partycji w easus partition manager na win (zmiana uniemożliwia uruchomienie MacOSX):

Takie menadżery rozwalają partycje GPT albo nie kumają ich w ogóle.

Ok, w końcu poszło. Stworzyłem w macosx tylko jedną partycję, resztę w instalatorze win. W ten sposób nikt się nie buntuje...

To jedno z dwóch najprostszych wyjść. Można tak, lub instalujesz Win8 i dopiero z jego poziomu zmieniasz rozmiar partycji na której został zainstalowany ale NAJWAŻNIEJSZE jego narzędziem dyskowym!!

Dalej dowolne, partycje zakładasz albo w Win albo w OS X.

 

Pamiętaj też aby po utworzeniu partycji ExFAT - KONIECZNIE sformatować ją w windows a nie OS X. Miałem przypadki, że ExFAT padał jak był formatowy spod OS X, ale jak spod win to działał... HGW o co biega, ale jednak MS jest autorem ExFAT i widać musi być coś na rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.