Skocz do zawartości

Przydatne programiki, narzędzia...


zet120
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja nadal nie widzę problemu z regulacją obrotów - BIOS VGA ma zakodowane wartości prędkości obrotowej wentylatorów względem temperatury GPU, im wyższa temperatura tym wyższe obroty. Jak nie mieszasz w tym ręcznie to paradoksalnie bardzo trudno popsuć taką VGA o ile jest sprawna, np nie zatkana kłaczkami kurzu.

 

Jeśli zwykła 550Ti osiąga Ci takie kosmiczne temperatury to albo chłodzenie jest mega skopane, albo karta nie ma właściwego obiegu powietrza.

 

Regulując ręcznie obroty wentylatora nie rozwiązujesz problemu a jedynie go "omijasz".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż zajrzałem do obudowy. Radiator czysty, bo czyściłem kompa ok. miesiąc temu. Obieg jest dobry, bo jest to obudowa CoolerMaster. Chłodzenie działa normalnie. Co do zmiany obrotów to pamiętam, że jak po raz pierwszy odpaliłem kompa po zakupie to był ten problem, że pod Windowsem funkcja Auto działa na podstawie tych wartości z BIOS VGA, które są prawdopodobnie zwalone, bo dochodzi do takich sytuacji. Stąd w Asus SmartDoctor są trzy możliwości: Auto (automatyczna wg. wartości w BIOS VGA), S.M.A.R.T. (ustawia się przy jakiej temp. ma być poziom wentylatora minimum, medium, maximum i pomiedzy nimi. Nie modyfikuje się przy tym wartości BIOSA) i Manual (procentowo się ustawia stałą wartość i również nie modyfikuje tych wartości). Zawsze mam ustawione na S.M.A.R.T. czasem tylko na manual. Zaraz się przełączę na windowsa i zrobię screena dla zobrazowania.

q2ts.pngi7f8.pnglrfy.jpg0dub.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy gwarancję jeszcze mam to ja nie wiem. Karta to Nvidia GeForce GTX 550 Titanium wersja od Asus'a 1 GB. Prawdę mówiąc, na windowsie ma przy normalnym użytkowaniu do 45 st.C. a przy grach max to było 80 st. przy graniu w Crysisa 3 na full detalach, więc stąd było moje zapytanie czy nie ma analogicznego programu jak Asus SmartDoctor na os x. Radiator na pewno dobrze przylega i jest dobrze przyklejony do GPU poza tym jeżeli ustawiam wentylator na maxa to wyciąga te 4260 rpm. Problem jest jak mi się wydaje w źle fabrycznie ustawionych wartościach rpm - temp w BIOSIE VGA. Jeżeli jakieś inne info są potrzebne to muszę poszperać trochę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal uważam, że takimi programami obchodzisz problem a go nie rozwiązujesz. Jeśli VGA NIE ma już gwarancji, to możesz zwalić wentylator z radiatorem z GPU i upewnić się na 100% czy przylega prawidłowo i nałożyć świeże porządne pasty. Jeśli nie było prawidłowego kontaktu od początku, to i temperatury od początku były wysokie.

 

Drugie wyjście, ale to polecam jak upewnimy się że radiator przylega prawidłowo, polega na modyfikacji BIOSu VGA i zmiany prędkości obrotowych wiatraków. Można to zrobić stosownymi programami i wgrać do karty na stałe.

 

Możesz jeszcze sprawdzić czy ASUS np nie udostępnił dla tej VGA aktualizacji BIOSu karty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Jutro się tym zajmę i poszukam upadte'ów biosu . Ale jak mówię, moim zdaniem przylega dobrze tylko przy powiedzmy około 80 st. C (przypominam że to podczas grania w Minecrafta na Mavie) te obroty lekko się podnoszą ale tylko do 2010 rpm, a nie jak na ten wentylator przystało do 4000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacji bios'a nie ma. Podowiadywałem się kilku rzeczy od kumpla sprzętowca. Powiedział żeby się nie przejmować tą temperaturą w stosunku do obrotów, bo te karty tak zostały ustawione specjalnie. Temperatura nominalna to około 100 st.C. Kartę mam jeszcze na gwarancji to nie będę mieszał z biosem. Powiedział że walczy się z biosem przy podkręcaniu karty graficznej i wtedy się chłodzenie przestawia. Poza tym, tak firmy ustawiają, żeby komputer był cichy, bo niektórzy popodcinaliby sobie żyły, bo im komputer zbyt głośno chodzi.

Dzięki wielkie za podpowiedzi.

Pozdro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

jesli chodzi o przydatne programy

 

Szukam do tworzenia albumów,serii zdjęć wykorzystując efekty wbudowane w program.,ze ścieżką audio,możliwością wrzucenia video tak jak ten windowsowy:

 

 

 http://www.photodex.com/proshow/producer

 

tego typu jest na maca dużo,zbyt dużo..... każdy najlepszy.Co polecilibyście? nie szukam kombajnu typu FinalCut czy Adoobe effects,ale cos sprawdzonego i oferującego fajne efekty dla amatorskich zdjęć i filmików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.