Skocz do zawartości

Mac OS X i Windows na jednym dysku GPT (GUID)


Rekomendowane odpowiedzi

..

 

scg32, windę uruchamiasz z dysku GPT czy MBR?

 

 

 

jesli tak to wlasnie tak mi to chodzi :)

 

windowsa mam na dysku ATA obslugiwany przez jamicron w Leo oczywiscie !! partycja MBR

 

ten dysk jest tylko na winde wiec inaczej byc nie moze:)

 

dzieje sie tak ze jak mam zamontowana partycje z xp (systemowa c:)

to po uruchomieniu boot campa z VMWARE partycja zostaje odmontowana i rusza XP jako virtual :)

 

jesli oto ci wlasnie chodzilo to u mnie to dziala :):)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale gdzie i na jakim dysku chcesz wygospodarować miejsce? na MBR czy GPT...

 

Jeśli na dysku GPT - to powinno się to zrobić bez żadnego problemu z poziomu disku utility - ważne aby pamiętać że dusk utility założy hybrydowe tabele jedynie na dysku z którego nie został wystartowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w/w metodę można zmodyfikować i zrobić triple boot'a na GPT.

 

Tylko jest jeszcze jedno ograniczenie - windows zobaczy maksymalnie 4-ry partycje - w to należy wliczyć partycję systemową GPT.

 

Tak sobie rozważam i jeśli robić dual/triple boota na GPT to najlepiej tak poukładać partycje:

 

1. GPT

2. Mac OS X

3. Dane - Fat32 - tu instalujemy Grub'a (przed instalacją XP należy tę partycję mieć sformatowaną w innym systemie plików, np HFS+)

4. Windows XP

5. np Linux - opcjonalna

 

Partycja z Windows XP musi być ostatnia, ale nie dalej niż #4.

 

EDIT: Usunąłem błędne informacje i poprawiłem powyższą wypowiedź aby uwzględnić ograniczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dyskami o schemacie partycji MBR świetnie sobie radzi np w/w Partition Magic, a także darmowy GParted Live CD - potrafi on zmienić rozmiar partycji NTFS i wygospodarować w ten sposób nieco miejsca np na nową partycję.

 

Jedynie GParted NIE wolno używać do modyfikacji dysków z hybrydowymi partycjami GPT/MBR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam że odwrotnie by było łatwiej - na dysku GPT wydzielasz miejsce i robisz partycję Fat32 - klonujesz tę partycję np GParted Live CD do nowego miejsca...

 

Pokombinuj - ja teoretyzuję sobie czy da się... intuicja i logika podpowiada że powinno dać radę.

 

Tak samo w drugą stronę - są programy do klonowanie dysków z OS X. Na końcu jedynie wystarczy przeinstalować chameleon'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz wybootować windę z Parallels (boot0: error), użyj jakiejkolwiek płyty gdzie znajduje się bootowalny GRUB, wejdź do command prompt w grubie a tam:

root (hdx,y) [x to numer dysku pomniejszony o 1, y to numer partycji z windą pomniejszony o 1]

chainloader +1

boot

 

No i bootuje :) Ale niestety u mnie Parallels nie tworzy odrębnego profilu i system nie startuje :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swietne info :)!!!! odnosnie dual boota

 

a moje pytanie brzmi tak czy mozna w podobny sposob zrobic jesli juz winda istnieje na danej partycji ?

 

np wygospodarowac miejsce partition magic ?

 

nigdy tak nie robilem wiec poprostu niewiem ?

 

pozdrawiam

 

nie no oczywiscie ze na dysku MBR tam gdzie mam winde:)?

 

np druga partycje ?

 

powiedzmy ze D:\ ?

 

Czy chodzi Ci o to by na dysku MBR wygospodarować miejsce dla OSX zmieniając tą część na GPT :?:

Tak się nie da bo jak chcesz mieć GPT to już musisz mieć cały dysk zrobiony na GPT a następnie możesz zroić na nim wydzieloną partycję hybrydową MBR/GPT i na niej można zrobić Windowsa XP. Cały ten temat jest w sprawie problemu odpalenia na Parallels partycji bootcamp więc tylko tak można to zrobić jeśli chce się mieć na GPT. Kolejnym problemem jest to czy mimo to można dalej na hacku zrobić taki myk ale to już bliżej niż dalej.

 

Swoją drogą to Windows Vista od wersji SP1 ma możliwość instalacji na dyskach GPT więc nie trzeba wcale robić partycji hybrydowych dla niego.

Mimo to nadal nie jest pewne czy z fizycznego dysku zastartuje Windows na Parallelsie czy na VMware jako bootcamp na Hacku. Mi nigdy się nie udało.

 

Kolejna myśl to taka że skoro mamy już dysk GPT to nie ma problemu z instalacją OSX-a na PC z Retaila wykorzystując metodę boot-132, które to nie chciały się instalować na MBR-ach bez konkretnych zmian w płycie instalacyjnej. No bo chcemy przecież instalować bez modyfikacji płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej sie da mi startuje z fizycznego dysku osobnego podpietego na ATA :)

 

Wydaje mi się że jest to prostsze niż dla dysku GPT.

 

Z dyskiem GPT jest jest mały myk... wymaga on zainstalowania Chameleon'a a przez to zmodyfikowania MBR'a - który to potem nie jest kumany przez Parallels'a czy VMware... stąd mam "boot0 error"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się :mrgreen:

 

Wszystko działa tak jak oczekiwałem :!:

 

:arrow: Jest Leopard i XP na jednym dysku GPT

:arrow: Bootloader darwina startuje OS X lub XP

:arrow: Pod OS X vmware uruchamia partycję bootcampa z XP

 

A teraz skrócony opis końcówki walki --

 

Parallelsa 3.0 musiałem sobie odpuścić - bo nie potrafił sobie poradzić z dwoma partycjami bootcamp, przez co odmówił mi współpracy (a mi się nie chciało już testować konfiguracji z jednym windowsem).

 

VMware prawie sam zaskoczył, ale okazało się że importując ustawienia partycji bootcamp, zaimportował też MBR z fizycznego dysku i tu był pies pogrzebany, bo MBR zawierał Chameleona a nie kod M$. MBR w VMware jest kopiowany na dysk do ustawienień virtualnej maszyny, więc wystarczyło z poziomu VMware odtworzyć MBR oraz ustawić aktywną partycję w wirtualnej maszynie na partycję z XP i już. Paradoksalnie takie działanie VMware jest pożądane z przechowywaniem MBR'a w osobnym pliku, ponieważ nie tyka nam fizycznego chameleona i nic nam nie popsuje. Do przywrócenia MBR'a użyłem instalacji XP, uruchomiłem w wirtualnej konsole odzyskiwania i naprawiłem MBR, a do ustawienia aktywnej partycji użyłem GParted (tym razem VMware ograniczył jego możliwości i ustawienie aktywnej partycji poszło OK). Oczywiście można użyć innych metod/płytek - ogólnie trzeba przywrócić MBR i ustawić aktywną partycję i tyle - a czym się to zrobi - to już jak kto chce.

 

Ogólnie wszystko rewelacyjnie śmiga, ale jest jedno małe, maleńkie "ale" - nie można w OS X używać żadnych sterowników do zapisu na dyskach NTFS - więc Paragon NTFS, jak i NTFS-3G odpadają - w najlepszym wypadku nie wystartuje się windowsa z bootcampa, a w najgorszym pośle się go do piachu (sam już raz tak posłałem)... Muszę jeszcze przetestować macdrive czy będzie działał poprawnie, bo to by było ominięcie w drugą stronę problemu wymiany danych - czyli trzymanie wszystkiego na partycjach HFS+ i ewentualny dostęp do danych z windowsa przez macdrive.

 

Jak ktoś ma jakieś pytania do zadawać... zbiorę do w całość i zrobię tutorial.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcesz testowac macdrive jak masz winde odpalona z vmware na partycji boot camp ?:)

 

Jasne że nie ;)

 

To ma być metoda na dostęp do danych spod natywnie uruchomionego Windowsa... Po prostu chcę mieć zawsze dostęp do 100% danych z możliwością edycji, bez względu czy jestem w OS X czy Windows.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcez jedno pytanie ?

 

ja mam wiecej partycji na tym dysku z windows i gdy odpalam z VMWARE to niestety widzi tylka ta z systemem ,pozostalych dwoch nie?

 

a partycja boot camp pokazuje ze zajety jest caly dysk na ta partcje ?

dziwne to troche ?

oczywiscie moglbym udostepnic te partycje dla niego tylko jest nastepny problem sa one tylko w trybie do odczytu poniewaz wywalilem ntfs-3g?

i tu wlasnie jest kapa:):0

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że wchodzą tu ograniczenia koncepcyjne tych programów... w końcu i parallels i vmware fusion został zaprojektowany i napisany dla Maczków z Mac OS X...

 

Ale w sumie na upartego i na da się postawić na maczku więcej niż 2 systemy... tylko pytanie po co...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.