Skocz do zawartości

Mac OS X i Windows na jednym dysku GPT (GUID)


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Proszę o pomoc abym mógł postawić multiboota na Chameleonie RC4 (SL+Win7)

 

Rozłożenie partycji na dysku jest takie

 

EFI

Snow - HFS+

Win - FAT32

Dane01 - FAT32

Dane02 - HFS+

 

Chcę zainstalować na partycji WIN Windows 7.

 

1. Wsadzam CD z Win7. W procesie instalacji wybieram formatuj partycję WIN w Fat32 na NTFS

2. Instaluje sie Winda

 

Co dalej? Na co dalej mam się nastawić? Jakie narzędzia potrzebuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wsadzam CD z Win7. W procesie instalacji wybieram formatuj partycję WIN w Fat32 na NTFS

2. Instaluje sie Winda

 

Po instalacji winda podmienia MBR na własny i zmienia partycję aktywną na tą na którą ją zainstalowałeś. Teraz musisz przywrócić MBR i ustawić aktywną partycję na tę na której jest Mac OS X. Najłatwiej to zrobić przygotowując sobie np ratunkowy klucz USB z którego uruchomisz Mac OS X i przeinstalujesz chameleon'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ratunkowy HDD USB z OSX. Czyli po skończonej instalacji uruchamiam z innego dysku 10.5.8 i zainstaluje raz jeszcze chameleona rc4 na partycji ze snow i to tyle. A już myślałem że będzie gorzej (kiedyś jeszcze efi było na zewnątrz to jeszcze efi9 przeinstalowywało się) :)

 

Dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

 

...coś jest nie tak.

 

Włączyłem OSX z USB. Wgrałem raz jeszcze chameleona rc4 na partycje ze snow. Po czym z binarnego źródła RC4

 

zgodnie z poradnikiem

 

http://hamac.pl/topics7/reczna-instalacja-chameleona-snow-leo-windows-7-vt980.htm#9933

 

Win zainstalowany poprawnie po czym przywrócenie OSX. Działa.

 

Teraz czas na Win7. Start no i oczywiście wywaliło...

 

DSC01303-1.jpg

 

...więc DVD z Win7 i napraw rozruch dla Win7. A tu niespodzianka

 

gfhfugyj.th.jpg

 

OSX działa ale Win7 leży i kwiczy :(

 

 

Zastanawiam sie czy to nie przez to że ten cholerny Win7 tworzy dodatkowa partycje tuz przed Systemowa na której znajduje się Boot. tak jak napisałem w tym poście:

 

http://hamac.pl/postlink/12542.htm#12542

 

 

Rozkład przed instalką Win7 był taki

 

/dev/disk0
  #:                       TYPE NAME                    SIZE       IDENTIFIER
  0:      GUID_partition_scheme                        *931.5 Gi   disk0
  1:                        EFI                         200.0 Mi   disk0s1
  2:                  Apple_HFS SnowOS                  231.5 Gi   disk0s2
  3:       Microsoft Basic Data                         100.0 Gi   disk0s3
  4:       Microsoft Basic Data DANE01                  299.9 Gi   disk0s4
  5:                  Apple_HFS Dane02                  299.6 Gi   disk0s5

 

 

Rozkład aktualnei jest taki.

 

/dev/disk0
  #:                       TYPE NAME                    SIZE       IDENTIFIER
  0:      GUID_partition_scheme                        *1.0 TB     disk0
  1:                        EFI                         209.7 MB   disk0s1
  2:                  Apple_HFS SnowOS                  248.6 GB   disk0s2
  3:       Microsoft Basic Data                         107.4 GB   disk0s3
  4:       Microsoft Basic Data DANE01                  322.1 GB   disk0s4
  5:                  Apple_HFS Dane02                  321.6 GB   disk0s5

 

hehe jak on liczy te pojemności raz tak raz tak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie czy to nie przez to że ten cholerny Win7 tworzy dodatkowa partycje tuz przed Systemowa na której znajduje się Boot. tak jak napisałem w tym poście:

Chodzi ci o partycje EFI? Ona jest tworzona przez Disk Utility z OS X - jest to cześć specyfikacji EFI i ona musi być. Tu raczej nie powinna mieć żadnego wpływu. Sprawdź dysk narzędziem gptsync, może tabele się rozjechały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie czy to nie przez to że ten cholerny Win7 tworzy dodatkowa partycje tuz przed Systemowa na której znajduje się Boot.

Win7 tworzy taką partycję, ale tylko wtedy gdy korzystasz z Windowsowego narzędzia dyskowego i to właśnie nim zrobisz partycję dla Win7.

Instalując Win7 na partycji przygotowanej innym narzędziem (czyli nasza sytuacja) dodatkowa partycja nie powstanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się.

 

Snow i Win7 = Multiboot na Chameleon RC4

 

Sposób:

 

0. Przygotować Chameleon RC4 binaia; gptsync; Recsue UBS/HDD OSX

 

 

1. Po sformatowaniu fat32 na ntfs i zainstalowaniu Win7

2. Uruchomiłem Rescue OSX (na HDD, USB)

3. Rozpakowałem binaria Chameleona rc4 na pulpit

 

http://chameleon.osx86.hu/file_download/27/Chameleon-2.0RC1-r431-bin.tar.gz

4. Przywróciłem Chameleona

 

cd ~/Desktop/NAZWA_KATALOGU/i386/

sudo fdisk -f boot0 -u -y /dev/rdisk0

sudo dd if=boot1h of=/dev/rdisk0s2

 

- nazwa katalogu chameleona po rozpakowaniu na pulpicie

5. Sprawdziłem która aktywna jest partycja

sudo fdisk -e /dev/disk0

p

6. Uaktywniłem partycję z OSX. W moim przypadku była to druga (f 2).

f 2

write

y

quit

7. Restart kompa i próba uruchomienia Win7 - nieudana wywala Status: 0xc000000e

8. Wsadziłem płytę z Win7, naprawiam i dalej nic. Kolejny błąd.

9. Uruchamiam Ubuntu. W moim przypadku było to LiveCD 9.04 x64

10. Instaluję gptsync. Problem w tym że podstawowe repozytoria tego nie mają dla wersji 64 bitowej. Ale to nie problem. Załącznik

http://packages.debian.org/squeeze/gptsync

11. Uruchamiam i naprawiam MBR

sudo gptsync /dev/disk

12. Zapisuje zmiany. Restart i uruchamiam płytkę z Win7

13. Przechodzę do Naprawy systemu. Gdzie wybieram Linie poleceń

diskpart

list dsk

select disk X

 

/ X jest to dysk z na którym znajduje się Winda

 

list partition

select partition X

 

/ X partycję z Win7

 

active

exit

14. Restart komputera. Po którym raz jeszcze uruchamiamy płytkę z Win7

15. Tym razem bez problemu naprawi nam rozruch.

16. Uruchamiamy recsue OSX na którym uaktywnimy partycje ze snow.

sudo fdisk -e /dev/disk0

p

 

/ W moim przypadku jest to druga więc daję f 2

 

f 2

write

y

quit

17. Restart i załatwione multiboot ze Snow i Win7

 

Dzięki zet120 / 314TeR

gptsync_0.13-11_amd64.deb.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że można by było skrócić ten proces.

 

Po zainstalowaniu Win7 i sprawdzeniu czy działa po pkt2, bym zrobił:

1. Uruchomił OS X z dysku ratunkowego i użył gptsync dla OS X - jest w tym wątku (zwalnia nas to z odpalania Linuxa jak ktoś nie ma lub nie chce mieć) - ale tu jest kruczek - OS X z którego będziemy działać musi być na innym dysku niż naprawiany.

2. Instalacja samego MBR'a z chameleon'a - komenda:

sudo fdisk -f boot0 -u -y /dev/rdisk0

3. Restart z płyty Win7 - naprawa instalacji z poziomu instalatora.

4. Restart do OS X'a Ratunkowego i ustawienie aktywnej partycji na tą z OS X.

 

Ale to teoria - bo nie sprawdzałem w praktyce... ale z tego co wiem co dana instalacja psuje, to powyższe powinno wystarczyć ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt Nr.3 może się nie udać.

Instalator Win7 nie zawsze ma ochotę na wykrycie zainstalowanej wersji na hdd.

Pomaga wtedy wiersz polecenia w samym instalatorze Win7, z którego zresztą skorzystał Marucins

Tak czy owak małymi kroczkami zbliżamy się do perfekcyjnego opanowania multiboota czego wszystkim i sobie życzę. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt Nr.3 może się nie udać.

Zaraz osobiście przekonam się organoleptycznie ;-)

Pomaga wtedy wiersz polecenia w samym instalatorze Win7, z którego zresztą skorzystał Marucins

Z tego co widzę pkt13 - pewnie o którym piszesz, to jest tylko ustawienie aktywnej partycji na Win? czy jednak się mylę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę pkt13 - pewnie o którym piszesz, to jest tylko ustawienie aktywnej partycji na Win? czy jednak się mylę..

Dokładnie tak z jednym ale.

Jeżeli zmiana aktywnej partycji na Win7 nastąpi z poziomu Mac OS X to nie zawsze zadziała.

Z nieznanych mi przyczyn czasami instalator Win7 nie chce odnaleźć zainstalowanego systemu.

Jeżeli jednak zmiany aktywnej partycji dokonamy w Windowsowym terminalu to instalator nie protestuje tylko od razu widzi "brata" na dysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zmiana aktywnej partycji na Win7 nastąpi z poziomu Mac OS X to nie zawsze zadziała.

Przetestowałem to i owo i wydaje mi się że problem ze "odnalezieniem" partycji wynika z tego że partycja z windows nie jest ustawiona na aktywną.

 

W działaniach miałem dodatkowy system OS X na innym dysku z którego poziomu wykonywałem pewne czynności.

 

Co ja zrobiłem aby mieć multiboot OS X i Win 7:

1. Utworzenie partycji na dysku z poziomu OS X narzędziem disk utility - zakładamy dwie partycje i powstaje taki układ:

disk0s1 - EFI - zakładana automatycznie

disk0s2 - Snow - HFS+

disk0s3 - Se7en - Fat32

2. Instalacja OS X - ulubioną metodą z chameleonem itp, sprawdzamy czy działa itd...

3. Instalacja win 7 na partycji disk0s3, przy czym koniecznie ją formatujemy do NTFS, sprawdzamy czy działa itp

4. Uruchomienie z ratunkowego OS X'a, przywrócenie mbr'a chameleon'a komendą:

sudo fdisk -f boot0 -u -y /dev/rdisk0 

i tylko MBR'a (nie ziemiany aktywnej partycji - pozostawiamy aktywną z win)

5. Teraz nie wstanie nam windows, więc uruchamiamy instalację z płyty - dajemy napraw, windows znajduje system i go naprawia. Sprawdzamy czy win się uruchamia

6. Uruchamiamy ratunkowy OS X, z jego poziomu za pomocą fdisk'a zmieniamy aktywną partycję na disk0s2, i gotowe.

 

Tak otrzymujemy dwa systemy na dysku GPT z opcją bootowania za pomocą chameleon'a.

 

Dołożenie do powyższego Linuxa jest już bardzo proste, acz też sprawia wiele niespodzianek... jako jedyny Ubuntu mimo wg mnie braku konieczności, ingeruje w tablice partycji przez co uwala tabele MBR na dysku GPT i po instalacji Ubuntu trzeba naprawić tabele narzędziem gptsync i jako aktywne partycje ustawić partycję z Windows, ponownie naprawić win z poziomu płyty z win, po czym przestawić aktywną partycję na tę z OS X na której jest chameleon.

 

PS ratuuuuunku... ja chcę wreszcie żeby EFI zadomowiło się na płytach PC... powyższe walki są tylko dla tego że skansen w postaci Windows nie wspiera EFI i trzeba tak kombinować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5. Teraz nie wstanie nam windows, więc uruchamiamy instalację z płyty - dajemy napraw

 

Zastanawiam się cóż takiego naprawia instalator Win7?

A może da się to naprawić z "palca" bez uciekania się do instalatora Win7?

 

Po wykonaniu punktu Nr.5 jeżeli Win7 się uruchomi to i z jego poziomu w wierszu poleceń można zmienić aktywną partycję na tą z Chameleonem i w ten sposób uniknąć wykonywania punktu Nr.6 - sprawdzone - działa. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się cóż takiego naprawia instalator Win7?

A może da się to naprawić z "palca" bez uciekania się do instalatora Win7?

A czort wie... też się zastanawiam i jedyne co mi przychodzi do głowy to to, że windows robi sobie kopię gdzieś oryginalnego MBR'a... tylko po kiego grzyba, tego nie rozumiem... może to takie zabezpieczenie AV - zmodyfikowałeś sobie mbr to win już nie wstanie.

Po wykonaniu punktu Nr.5 jeżeli Win7 się uruchomi to i z jego poziomu w wierszu poleceń można zmienić aktywną partycję na tą z Chameleonem i w ten sposób uniknąć wykonywania punktu Nr.6 - sprawdzone - działa. ;-)

A tego nie wiedziałem... i tak windows pozwala sobie zmienić aktywną partycję bez protestowania?

Fajnie byłoby ten wątek przetrawić i zrobić z niego poradniczek. Bo teraz jest już tak długi i "bogaty" w różne odnogi, że ciężko przez niego przebrnąć...

Zebrało się w tym wątku trochę kruczków i sztuczek... najgorsze jest to że dla XP i Vista/7 są inne regóły... :-|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS ratuuuuunku... ja chcę wreszcie żeby EFI zadomowiło się na płytach PC... powyższe walki są tylko dla tego że skansen w postaci Windows nie wspiera EFI i trzeba tak kombinować...

 

Niestety windows w wersji na stacje robocze nie wspiera efi, pomimo tego, że pierwsze płyty z efi zostały już zaprezentowane natomiast juz w wersji serwerowej z tego co czytałem to wspiera

 

Microsoft’s Official Position

 

The official word from Microsoft (in their EFI and Windows Vista briefing) is that the final release of Windows Vista will not support EFI at all. EFI booting support will be added in a future service pack for Windows Vista, but will be limited to UEFI 2.0 on 64-bit platforms.

 

All IA64 (a.k.a. Itanium) versions of Windows support EFI as that is the standard firmware on that platform. But Apple doesn’t use IA64 CPUs and very likely never will, so that’s a moot point.

 

po więcej info zapraszam na:

http://refit.sourceforge.net

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, no i od nowa niuans, teraz mam Sevena, jednak nie odpowiada mi, chciałbym wrócić do XP. log z fdiska:

fdisk: 1> p
Disk: /dev/rdisk0	geometry: 38913/255/63 [625142448 sectors] 
Offset: 0	Signature: 0xAA55
        Starting       Ending
#: id  cyl  hd sec -  cyl  hd sec [     start -       size] 
------------------------------------------------------------------------
1: EE 1023 254  63 - 1023 254  63 [         1 -     409639] 
*2: AF 1023 254  63 - 1023 254  63 [    409640 -  209715200] HFS+        
3: 07 1023 254  63 - 1023 254  63 [ 210386984 -  102865312] HPFS/QNX/AUX
4: 0B 1023 254  63 - 1023 254  63 [ 313253888 -  311887872] Win95 FAT-32
fdisk: 1> 

 

obawiam się, ze gdy na 3 partycji zamiast sevena wstawię XP, posypie mi się GPT, a tego bym nie chciał (snow leo fajnie chodzi, nie chciałbym tego psuć ;) ). 4 partycja to partycja z danymi, raczej nie dam rady jej usunąć. Nic się nie stanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.