Skocz do zawartości

Mac OS X i Windows na jednym dysku GPT (GUID)


Rekomendowane odpowiedzi

hmm, znalazłem na forum informację o zmodyfikowanym BootCampie, zrobiłem backup wszystkiego i zaraz idę instalować XP. ;)

Ten zmodyfikowany bootcamp to lipa... nic nie wnosi do tego co zostało opisane w tym wątku... Jak masz 4-ry partycje (łącznie z efi) to XP MUSI być na 4-tej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy panowie widzieliście nowy Update "Boot Camp - Uaktualnienie 3.1"

 

Nowy Boot Camp 3.1 przynosi oczekiwane wsparcie dla systemu Microsoft Windows 7, zarówno wersji 32- jak i 64-bitowej. Jeśli chcemy dokonać aktualizacji systemu Windows np z Visty do 7.

 

To uaktualnienie zapewnia zgodność z systemem Microsoft Windows 7 (Home Premium, Professional i Ultimate), rozwiązuje problemy z gładzikiem Apple i problem z czerwoną diodą portu audio cyfrowego na komputerach przenośnych (dioda nie gasła, gdy port nie był używany), a także zapewnia zgodność z klawiaturą bezprzewodową Apple i myszą Apple Magic Mouse.

 

Najnowszy Boot Camp niestety nie będzie umożliwiał instalacji Windows 7 na następujących komputerach:

 

* iMac (17-inch, Early 2006)

* iMac (17-inch, Late 2006)

* iMac (20-inch, Early 2006)

* iMac (20-inch, Late 2006)

* MacBook Pro (15-inch, Early 2006)

* MacBook Pro (17-inch, Late 2006)

* MacBook Pro (15-inch, Late 2006)

* MacBook Pro (17-inch, Early 2006)

* Mac Pro (Mid 2006, Intel Xeon Dual-core 2.66GHz or 3GHz)

 

http://support.apple.com/kb/DL977?viewlocale=pl_PL&locale=pl_PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam, mam pewien istotny problem przy próbie zainstalowania mutliboot'a 7 i OS X.

Mianowicie, od paru miesięcy byłem szczęśliwym posiadaczem OS X wszystko ładnie działało, jednak w końcu byłem zmuszony do postawienia na drugiej partycji windowsa w celu odpalenia pewnej aplikacji. Juz podczas instalacji OS miałem pod winde wszystko przygotowane.

Zatem zabieram się za instalację, wybieram przygotowaną partycję FAT formatuje na NTSC, instaluje... wszystko pięknie, przeinstalowywuje charmeleona, naprawiam błąd odpalania win7, zmieniam aktywną partycje z powrotem na OS.

 

Problem jest taki że:

a) charmeleon bezbłędnie ładuje Windowsa, jednak przy OS X dochodzi do "Waiting for DSMOS..." i staje, natomiast boot z BootCD lub boot flash'a ładuje system bezbłędnie...

B) po załadowaniu systemu (bootcd) ethernet nie działa (dokładnie to nie mam dostępu do sieci pomimo podłączonego kabla, a próba wejscia w preferencje systemowe->sieć kończy się zawsze zwieszeniem preferencji systemowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a) Jeśli z BootCD ładuje się dobrze, to znaczy, że byka masz na HDD. Musisz sprawdzić, co dokładnie robisz źle, ale problem masz z instalacją chameleona. Przede wszystkim sprawdź sprawę odopwiedniego ustawienia aktywnej partycji przy instalacji bootloadera. Skontroluj też jak wygląda Extra - jeśli Chameleona stawiasz przy pomocy instalatora, to potrafią one tworzyć folder robić w Extra różne niespodzianki.

B) Pewnie na HDD miałeś w Extra kexta od sieci, którego nie ma na BootCD. Co do zawieszania, to spróbuj przełączyć się na jęz.angielski (jeśli masz ustawiony polski).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli użyłeś instalatora chameleon'a to na 99% zrobił Ci bałagan w Extra. Prawdopodobnie założył np pusty katalog Extra/Extensions i stąd chameleon przestał ładować Ci mkext'a, a w raz z nim potrzebnych kextów jak FakeSMC na co wskazuje komunikat "Waiting for DSMOS..." Sprawdź zawartość /Extra, zbuduj poprawie mkexty i idę o zakład, że problem się skończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Ja może opisze moje wrażenie z prób zmuszenia działania windowsXp na dysku gpt.

A wiec kiedyś jakoś udało mi się zmusić żeby windowsxp działał na gpt ale to raczej musi być już zainstalowany windows wczesniej na partycji. Ostatnio próby zainstalowania windows xp na dysku gpt z hybrydowa partycja mbr skonczyly sie fiaskiem. Niebieskie ekrany. Kombinowanie z boot.ini i ustawienie prawidłowego bootowania xp tez nic nie dało. Zmuszony zostałem na przekonwertowanie dysku GPT do MBR. I o dziwo snow postawiony na GPT i pozniej przekonwertowany dysk na MBR działa bez problemów. Wszystkie Dane w tym partycja NTFS bez problemow dziala. Przed konwetowaniem radze za pomoca gdiska zrobic sobie zapis tablicy partycji dysku pozniej bez problemu mozemy odtworzyc z pliku jak cos sie nie uda czy pojdzie zle.

Oczywiscie SNOW+ WINDOWS7 na GPT działa bez problemow tylko trzeba naprawic bootowanie z dysku istalacyjnego windows.

Do tworzenia partycji GPT i robienia partycji hybrydowych uzywam UBUNTU i komendy gdisk. Radze sie z tym zapoznac. Tworzy hybrydowe partycje identyczne jak te zrobione"narzedziem dyskowym" ze SNOWa. I mozna przewalac dysk z GPT na MBR i ODWROTNIE. Zeby przewalic GPT NA Mbr ,musi byc 4 partycje na GPT a jak jest wiecej to musza byc miedzy partycjami przerwy bo inaczej nie utworzy wlasciwie logicznych partycji. Zabieram sie za przerabianie instalacyjego DVD RETAILA zeby mozna bylo tez instalowac na MBR. Rozumiem ze wtedy i mozna stawiac SNOWA i na MBR i na gpt. Pewnie te pliki instalacyjne sa wziete z LEO bo IDENEBem stawiałem leoparda na MBR i szedl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

radek97, przeczytaj dokładnie ten wątek... aby XP działał prawidłowo na dysku GPT musi być postawiony na ostatniej partycji, ale nie dalej niż 4-ta. Nie ma konieczności przerabiania dysku na mbr.

 

Natomiast co do win7, aby działało poprawnie bootowanie, należy zainstalować chameleon z opcją boot0hfs i jest po kłopocie. Partycja z windowsem może zostać wtedy aktywna i nic się nie sypie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

314TeR,

Partycje robiłem przez disk utility

1. EFI 200MB

2. HFS+ SNOW

3. WINXP - ntfs

4. DANE-NTFS

Partycje ręcznie ustawiałem za pomoca gdiska na hybrydowe Czyli

mbr hybrydowy

1.HFS.

2.WINXP

3.DANE

I aktywna bootowalna przestawiałem na 2. czyli na WINXP fdiskiem

no i sie windowsxp wykrzaczał przestawiałem też boot.ini i niby szło ale dalej sie wykrzaczało niebieki ekran.

Czyli rozumiem ta partycja WINXP powinna być hybrydowa jako ostatnia? czy wogle musi byc ostatnia na dysku GPT?

Bo disk utility robi hybrydowe tak ze partycje 1 EFI pomija .

jako pierwsza robi np HFS+ ta ze snowem

no i nastepne robi te co sa przeformatowane jako FAT32 w diskutility

Czyli w moim przypadku powiniem TA partycje DANE zrobic wczesniej a Z WINXP na koncu?

Właśnie kiedyś robiłem czysty isntall na gpt SNOW+WINXP I chodziło a teraz lipa

 

A jeszcze mi sie przypomniało że windowsxp mi działał kiedyś jak robiełem hybrydowa tak że ta partycja (gdiskiem)pierwsza ta EFI czy jak to sie ona nazywa nie ładowałem jej jako pierwszej tylko jako ostatnią

czyli

1.----

2.---

3.----

4.ta EFI

i wtedy xp działał. nie przeczytałem jeszcze tego wątku . zabieram się za czytanie zobacze do czego ty doszedłeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

radek97, czytaj uważniej.

Post wyżej masz:

musi być postawiony na ostatniej partycji

Z poradnika

DualBoot: Mac OS X & Windows:

W przypadku Windows XP trzeba pamiętać, że działa dobrze tylko wtedy gdy znajduje się na ostatniej partycji na dysku.

Jednym słowej, nie chodzi Ci XP, bo masz za nim partycję z danymi...

Na dysku hybrydowym możesz mieć więcej partycji, ale tylko 4 są zapisane w tablicy MBR i o te chodzi w temacie Windows XP. Stąd uwaga - "nie dalej niż 4ta".

Przeczytaj uważnie ten temat od deski do deski, a znajdziesz odopwiedzi na swoje pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzoff mniej wiecej wiem o co chodzi z dyskami hybrydowymi bo moge mieć i 10 partycji na GPT ale narzedziem GDISK z poziomu linuxa(ubuntu) wybieram sobie te 3 partycje które chce miec hybdrydowe. 1 partycja jest EFI (ukryta) i ona ląduje jako pierwsza lub ostatnia z tych 4ech(MBR). disk utility robi to samo ale on robi po koleji hybrydowe partycje te co sa na dysku zformatowane jako fat32. Nie ma mozliwosci wyboru ktora partycja ma byc hybrydowa a ktora nie a narzedziem Gdisk sobie wlasnie wybieram ktore chce miec hybrydowe. i i wybieralem tak ze ta wixxp byla w srodku i sie krzaczylo. WIN7 stawialem tak ze odpalalem DVD instalacyjny win7 i on jakos sam naprawiałał bootloader, pozniej instalacja chameleona i WIN7. Wiec z win7 nie ma problemów tylko właśnie mi ten xp krzaczy. spróbuje jak mówicie xp na koniec dać albo partycja ta efi jako ostatnia a nie pierwsza.

 

Chcę miec WINXP bo ten WIN7 to jest badziewie. w zasadzie WIN7 to jest XP Z nakładką AERO. a te całe aero jest wolne i jakieś takie badziewne. no i XP zajmuje po instalacji og groma GB a xp malutko.

Własnie zainstalem sobie SNOWA NA PC I widze jak to jest dopieszczony system i zastanawiam się co robili programiści microsoftu od czasów xp że trochę połatali xp dali nakładkę graficzną badziewną aero i zazwali to WIN7

 

do zabaw z partycjami GPT+hybrodowe MBR używam gparted(graficzne)+gdisk(tekstowe) (wszystko po ubuntu-wogle live usb ubuntu to jest to co mnie ratuje :)

)gptsync nie używam bo on tez chyba nie daje możliwości wyboru które mają być hybrydowe tylko leci 3 pierwsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec z win7 nie ma problemów tylko właśnie mi ten xp krzaczy.

Bo to dotyczy tylko XP i dokładnie to masz opisanie w tym wątku czy też poradniku o DualBoot.

 

co robili programiści microsoftu od czasów xp

To samo, co wcześniej ;)

 

do zabaw z partycjami GPT+hybrodowe MBR używam gparted

OMG ](*,)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzoof za bardzo nie rozumiem dlaczego odradzasz korzystanie z gparted. Jeżeli pracuję na dysku GPT za pomocą narzędzia GPARTED i to narzędzie rozwali mi hybrydowe partycje to szybciutko odnawiam hybrydowe za pomoca gdiska. Oczywiscie dane zostają bez zmian. Tylko zostają poprawnie wpisane w MBR.

Korzystanie tylko z disk utility do tworzenia partycji hybrydowych to jednak pewne ograniczenie.

A Gdisk daje dużo więcej możliwości.

 

Rozumiem że najłatwiej jest robienie hybrydowych gpt/MBR przez diskutility + ewentualnie gptsync jak cos się rozwali. Ale dla mnie GPARTED+GDISK jest optymalnym rozwiązaniem. Nie znacie tego narzędzia?

sudo gdisk /dev/sda

i radze sie zapoznac z opcjami i bez problemu robicie partycje hybrydowe(klikacie R i pozniej H)

 

P.S. jeszcze próbowałem taki trik że partycje HFS+ utworzyłem za pomocą gparted(w ubuntu) i na tak stworzonej partycji postawiłem SNOWA( nie korzystając disk utiliy ale coś snow nie chciał wstać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

radek97, polecam wpierw poczytać jak wygląda struktura dysków o schemacie partycji GPT i na podstawie czego jest tworzona hybrydowa kopia w formacie MBR. Wiedział byś czemu nie należy używać edytorów tablic partycji przystosowanych jedynie dla dysków MBR w tym gparted... Jak zapoznasz się z tematem i m.in. tym wątkiem to będziesz wiedział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Graficzny edytor partycji Gparted obsługuje zarówno tablice partycji MBR jak i GPT. Czyli mam dysk GPT(GUID) to sobie dzięki gparted moge dodawać czy usuwac partycje. Oczywiście Gparted nie obsługuje hybrydowych. Wiec jak juz sobie np dodam za pomocą gparted takie partycje jakie chcę.Gparted nadpisze mi w MBR tylko jedną partycję 0xEE to następnie uruchamiam gdiska i wybieram sobie z dysku gpt 3 partycje i oznaczam jako hybrydowe. i tak mam GPT+3 hybrydowe(1-sza-efi). I wszystko działa ok.

A o co chodzi w partycjach hybrydowych to z grubsza wiem. W normalnej strukturze GPT partycja 0xEE(EFI) zajmuje całe mbr (LBA0)

ale w hybrydowej EFI jest jako pierwsza ale zostaje miejsce na 3 dodatkowe. Wiem że stosując np gparted i dodając jakąś partycję do GPT ,gparted napisze mi MBR i wstawi tam tylko jedną partycję EFI ale wtedy ja odpalam GDISKA i wstawiam dodatkowe do MBR tworząc strukturę hybrydową GPT+MBR(0xee+3partycje).

Pozatym np tworząc nową strukturę partycji za pomoca gparted ,mogę sobie wybrać pomiedzy msdos(MBR) czy GPT . Więc nie mówcie że gparted nie obsługuje GPT bo osługuje. Nie tworzy tylko hybrydowych. A hybrydowe dodaję sobie poźniej gdiskiem.

troche to bardziej skomplikowane niż tworzenie partycji hybrydowych przez disk utililty na MACU ale też działa.

 

Więc nie mówcie że gparted jest tylko do MBR. Jest także do GPT ale nie do hybrydowych . Więc po zabawie na partycjach na GPT odpalacie później gdiska lub gptsync i wszystko jest naprawione. W ten sposób możecie sobie dodawać czy usuwać partycje na dysku GPT. Później naprawić strukturę hybrydową MBR (gdiskiem lub gptsync). Rozumiem że używając tylko disk utility jest prościej/lepiej ale inaczej też można.

 

p.s Oczywiscie ja mówie o Gparted i gdisk uruchamianych z poziomu linuxa ubuntu(11,04). Może wy mówicie o jakims innym gparted.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

radek97, Co z tego że teoretycznie obsługuje, jak praktycznie nie radzi sobie z podstawową funkcjonalnością jak obsługa hybrydowych tablic. Do tego ma niemiłą przypadłość uwalania kodu w mbr, co skutkuje koniecznością instalacji od nowa chameleon'a czy bootloader'a windows.

 

Nie rozumiem też celu komplikowania sobie życia używając trzeciego systemu do zainstalowania dwóch innych jak w tym wypadku windows i OS X na jednym dysku. Doskonale sobie radzi z tym zadaniem Disk Utility spod OS X i nie trzeba mieć wiedzy tajemnych aby go obsłużyć, a taki jest tego poradnika cel. Zrobić a nie kombinować dla kombinowania i to z różnym efektem jak sam piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.