Skocz do zawartości

Mac OS X i Windows na jednym dysku GPT (GUID)


Rekomendowane odpowiedzi

Dlatego trzeba się zdecydować który system jest Primary, a który Secondary... i albo NTFS-3G, albo mac drive...

 

Wszystko zależy na którym systemie przebywasz więcej czasu... wtedy partycje z danymi pod ten system ograniczasz do minimum.

 

I tak to wszystko kwestia podejścia i koncepcji używania i co komu jak pasuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
Bo Ci se7en zmienił aktywny dysk i pewnie zamazał MBR.
Partycje EFI zamineil mi na FAT32 jesli dobrze pamiętam i ona byla bootowalna. Potem zmienilem flage bootowania na partycje z Leopardem i już nic nie wstało. Narazie zainstalowalem windowsa an Parallels . Ale domyslnie chyba bym chciał takie rozwiązanie jak w temacie. Dodam ,że nie bylo problemow z Windoes XP no chyba ,że to robilem w inny sposób :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Windowsy nie dbają a inne systemy na dysku... zamazują bez pytania MBR i zmieniają aktywną partycję.

 

Instalacja Windows i Leoparda na jednym dysku GPT, a nie daj jeszcze linuxa zawsze będzie wymagała połatania w/w ustawień... Dyski GPT są rozwinięciem MBR, i potrafią być kompatybilne wstecznie jeśli założy się hybrydowe tabele partycji GPT/MBR. Ten trik właśnie się wykorzystuje aby na Maczkach jak i hackintoshach zainstalować właśnie XP i/lub inny system nie wspierający natywnie EFI i partycji GPT.

 

Leopard - nie ustawia w ogóle aktywnego dysku, tak samo nie wpisuje MBR'a. Aby Leopard działał na PC trzeba go uruchamiać za pomocą np Chameleon'a który to właśnie instaluje swój MBR i ustawia aktywną partycję.

 

XP - bez pytania zamazuje MBR swoją wydumką, oraz ustawia swoją partycję jako aktywną.

 

Linux - ten na szczęście w większości instalatorów wskazuje się partycję gdzie ma być zainstalowany Grub, ale np w Ubuntu już nie ma nic o aktywnej partycji.

 

Kolejność instalacji trzeba dobrać na podstawie tego jakie systemy chcemy mieć na komputerze i w jakim układzie... zwyczajnie trzeba przemyśleć i przewidzieć co który co popsuje i jak to potem naprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok ! Ja obecnie mam tylko jeden dysk i wczesniej smiagalem na takim ukladzie Leopard na jednej partycji XP na drugiej. Teraz mialem postawionego Retail 10.5.7 no i zdecydowalem sie na windows 7 na drugiej partycji. Nie udalo sie wiec powrocilem do Retail . Mysle jak tu bawic sie w testy nie obawiajac sie o Leoparda. Bo stawianie znow go troche czasu pochlania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można klonować system np na zewnętrzny dysk USB. Sprawdzanie nowych systemów itp, zawsze najlepiej robić na osobnym dysku...

 

Niestety Windows - nawet 7 nie można zainstalować na dysku USB... ciekawe czemu M$ ciągle pozostaje w tyle za innymi systemami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można klonować system np na zewnętrzny dysk USB. Sprawdzanie nowych systemów itp, zawsze najlepiej robić na osobnym dysku...

 

Niestety Windows - nawet 7 nie można zainstalować na dysku USB... ciekawe czemu M$ ciągle pozostaje w tyle za innymi systemami.

A mam pytanie czy jest jakis program na Leoparda podobny do Ghosta lub acronis z windowsa . I widzialem przy instalacji mozliwosc instaliaci z obrazu. O co w tym wszystkich chodzi. Pewnie temat rozmywam wiec jak cos prosze o przeniesienie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest jakis program na Leoparda podobny do Ghosta lub acronis z windowsa . I widzialem przy instalacji mozliwosc instaliaci z obrazu.

 

 

Jest i bardzo prosty w obsludze : Carbon Copy Cloner :-D Po prostu klonujesz dysk na ktorym masz retail na inny dysk. Potem na tym dysku dogrywasz tylko chameleona i wsio :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest jakis program na Leoparda podobny do Ghosta lub acronis z windowsa . I widzialem przy instalacji mozliwosc instaliaci z obrazu.

 

 

Jest i bardzo prosty w obsludze : Carbon Copy Cloner :-D Po prostu klonujesz dysk na ktorym masz retail na inny dysk. Potem na tym dysku dogrywasz tylko chameleona i wsio :-)

nie mam narazie dysku dodatkowego. Bardziej by mi paslowalo cos ala nagranie tego na DVD i podzielenie na odpowednie czesci. Ale coz w glowie kielkuje kupno dysku zewnetrznego caraz bardziej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem działa.

Mam trzy, a w zasadzie cztery systemy na jednym dysku GUID.

Systemy:

1. Retail 10.5.7

2. Win7

3. iDeneb 10.5.6

4. Ubuntu 9.04

 

Podział na partycje.

 

1. Ukryta EFI

2. Retail

3. Win7

4. iDeneb

5. Ubuntu /

6. Ubuntu /home

 

1. Instalacja iDeneb - działa

2. Instalacja Retail + Chameleon - działa, mam dostęp do iDeneb i Retail

3. Instalacja Win 7 - Jak przystało na Windowsa instalator zamazał info o Chameleonie zatem mam dostę tylko do Win7.

Jak przywrócić Chameleona chwilowo nie wiem.

4. Instalacja Ubuntu+Grub - pomimo poprawnych wpisów w Menu Gruba mam dostęp wyłącznie do Linuksa.

Próba uruchomienia Chameleona=kiszka, próba uruchomienia Win7 daje taki komunikat:

 

DSC01303-1.jpg

 

Zatem robię to o czym traktuje ten wątek.

W efekcie uzyskuję dostęp z Gruba do Chameleona, a tam do IDeneb i Retail, próba uruchomienia Win7 zarówno z Chameleona jak i z Gruba komunikat jak na obrazku wyżej.

 

Bootuję kompa z DVD Win7 i wybieram opcję napraw i ....kurcze chyba po raz pierwszy zdaża mi się, że windowsowa opcja napraw niczego nie psuje, nie nadpisuje, nie zamazuje tylko naprawia.

Co naprawia? hmmm, tego nie wiem, ale DZIAŁA.

 

Mam z Gruba dostęp do Win7, Ubuntu, Chameleona (a tam do Retail, iDeneb i Win7)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Ciężko odpowiedzieć TAK/NIE... bo bez względu co zrobisz, to seven zamaże CI MBR !! stracisz możliwość w ogóle uruchomienia OS X a na dodatek zmieni Ci aktywną partycję na swoją...
ale przed instalacja Windowsa 7 juz ustale ze ta wlasnie partycja ma byc aktywna.

 

1. set active your Win7 partition

2. boot with Win7 Install DVD, choose Rapair your computer.

bootsector problem will auto-detected and ask you to click button to repair it.

3. set active OSX partition again.

 

Takie cos znalazlem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. set active your Win7 partition

2. boot with Win7 Install DVD, choose Rapair your computer.

bootsector problem will auto-detected and ask you to click button to repair it.

3. set active OSX partition again.

 

ech... dzieci neostrady, bez pojęcia co system robi z dyskiem...

 

Vista/Siedem zamazuje swoim MBR. Jak masz MBR windowsowy, to nie uruchomisz Chameleona. Aby uruchomić chameleon'a musisz mieć chameleonowy MBR który odsyła do BR z partycji aktywnej (tu musisz mieć aktywną partycję z OS X), następnie BR startuje ci właściwego chameleona z pliku boot znajdującego się / partycji z OS X. To tak po w skrócie o tym jaki jest łańcuch uruchamiania...

 

Jeśli chcesz odzyskać MBR i chameleona po zainstalowaniu Windows Siedem to polecam CI wpierw przygotować sobie klucz USB z XPC lub nowym Chameleonem 2.0 żeby później przy jego pomocy odpalić OS X'a z dysku twardego i przeinstalować Chameleon'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. set active your Win7 partition

2. boot with Win7 Install DVD, choose Rapair your computer.

bootsector problem will auto-detected and ask you to click button to repair it.

3. set active OSX partition again.

 

ech... dzieci neostrady, bez pojęcia co system robi z dyskiem...

 

Vista/Siedem zamazuje swoim MBR. Jak masz MBR windowsowy, to nie uruchomisz Chameleona. Aby uruchomić chameleon'a musisz mieć chameleonowy MBR który odsyła do BR z partycji aktywnej (tu musisz mieć aktywną partycję z OS X), następnie BR startuje ci właściwego chameleona z pliku boot znajdującego się / partycji z OS X. To tak po w skrócie o tym jaki jest łańcuch uruchamiania...

 

Jeśli chcesz odzyskać MBR i chameleona po zainstalowaniu Windows Siedem to polecam CI wpierw przygotować sobie klucz USB z XPC lub nowym Chameleonem 2.0 żeby później przy jego pomocy odpalić OS X'a z dysku twardego i przeinstalować Chameleon'a.

i tak uczynie. :oops:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetestuj sobie wpierw tylko ten klucz USB... wgraj sobie na niego też gptsync - znajdziesz tu na forum specjalną wersję pod OS X. W nim masz dwa narzędzia konsolowe pomagające zdiagnozować problemy z tabelami partycji.

 

I jeszcze jedna uwaga... Jak masz OS X na dysku GPT to musi on być na jednej z partycji od disk0s2 do disk0s4 - inaczej chameleon nie wystartuje, a windows musi być na ostatniej partycji, nie dalej niż disk0s4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ok powracam z tematem. Obecnie mam tak :

 

partycja 1 - EFI

partycja 2 - Vanilla

partycja 3- pierdoly

partycja 4 - windows 7 disk0s4

 

Chameleon nie wydzi dysku z windows 7 . Pod gparted partycja z windows 7 nie jest rozpoznawana . Najpierw instalowalem Windowsa potem odpalilem plytke z Leopardem i zainstalowalem ideneb . Jakies szanse na odzyskanie tego windows 7 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.