Skocz do zawartości

Mac OS X i Windows na jednym dysku GPT (GUID)


Rekomendowane odpowiedzi

-bash-3.2# ./gptsync /dev/disk0
Warning: /dev/disk0 opened read-only

Current GPT partition table: 
#      Start LBA      End LBA  Type
1             40       409639  EFI System (FAT) 
2         409640     84295719  Mac OS X HFS+
3       84557864    269429783  Mac OS X HFS+
4      269691928    312581767  Basic Data

Current MBR partition table: 
# A    Start LBA      End LBA  Type
1              1       409639  ee  EFI Protective
2 *       409640     84295719  af  Mac OS X HFS+
3       84557864    269429783  af  Mac OS X HFS+
4      269691928    312581767  0c  FAT32 (LBA) 

Status: MBR table must be updated.

Proposed new MBR partition table: 
# A    Start LBA      End LBA  Type
1              1       409639  ee  EFI Protective
2 *       409640     84295719  af  Mac OS X HFS+
3       84557864    269429783  af  Mac OS X HFS+
4      269691928    312581767  0b  FAT32 (CHS) 

May I update the MBR as printed above? [y/N] y
Yes

Writing new MBR...
gptsync: Data write failed at position 0: Bad file descriptor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jednak lepiej go postawić od nowa, zwracając bacznie uwagę, aby JEDYNIE sformatować partycję na NTFS spod instalatora se7en, a później odzyskać chameleon'a i ustawić aktywną partycję na Mac OS X.
ehh nie zabralem windowsa ze soba do Finlandii ,ze jakos da sie to ruszyc. Coz trzeba poczekac do powortu do Polski czyli do soboty. Ale jak by co prosze o wpis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo proszę napisz tu jak zrobić to , bo bedę na hacintoshu na dysku w GPT instalował windowsa i maca

 

Cały trik w odpowiedniej kolejności, windows musi być na ostatniej partycji GPT, ale nie dalej niż diskXs4...

 

Napisz ile i jakie systemy będziesz chciał posiadać, bo jest parę poważnych min z ujarzmieniem wielu systemów na dysku GPT pod PC...

 

podpowiem tylko, że np ja u siebie z powodzeniem mam 3 systemy na jednym dysku GPT:

Leopard Retail

XP

Ubuntu 9.04

i wszystkie odpalam z jednego chameleon'a 2.0, z automatycznym startem Leoparda po X sek...

Dodatkowo pod Leopardem mam zainstalowanego Parallelsa 4.0 który odpala XP z partycji bootkam, tak jak na prawdziwym maczku. Jak potrzebuje na chwilkę jakiś program pod windows, to odpalam windows w okienku pod leopardem, a jak chcę pograć to się restartuję i odpalam XP natywnie... w obu wypadkach mam ten sam pulpit, te same dane... wygoda nieziemska...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę tworzył dysk GPT i planuję mieć takie partycje :

 

1. win xp (ntfs)

2. Snow Leo (do testowania obecnie, potem finalna wersja Snowa)

3. Leo (potem po premierze Snow Leo z tej partycji zrobię partycje danych)

4. Dane (ntfs)

 

moje pytania :

 

1. partycje zrobic jako partycje podstawowe i czy mam ustawić na jako partycje aktywne wszystkie oprócz partycji "Danych" ?

bo na to mi wygląda , system powinny być na aktywnych partycjach

 

2. proszę powiedzcie w jakiej kolejności najlepiej rozmieścić te partycje , czyli czy win xp na początku czy na końcu ... "Dane" na końcu itp ? ,

myślałem o stworzyć w takiej kolejności jak numeracja 1,2,3,4

 

3. w jakiej kolejności instalować systemy aby było najmniej problemów ?

myślałem, że - najpierw win xp , potem mac os x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ext4 jak pamiętam... zresztą to nie powinno mieć żadnego znaczenia, bo kod gruba jest nie na partycji Ubuntu a Fat32 służącej do przerzucania danych między systemami.

 

A co do ilości systemów na jednym dysku GPT - to z osobistego doświadczenia wiem że to cierń w d... ale daje radę... sam mam:

disk0s1 - EFI - nie używam jej w ogóle
disk0s2 - Leopard - retail z /Extra disk0s3 - dane Fat32 disk0s4 - XP na partycji NTFS
disk0s5 - Dane Mac - HFS+
disk0s6 - Ubuntu 9.04 x64
disk0s7 - swap linux

 

jako główny bootmanager używam Chameleon'a 2.0, zainstalowany na disk0s2, grub dla linuxa zainstalowany na disk0s3. Z poziomu chameleona, za jednym klikiem odpalam OS X, XP i Grub'a z fat32... grub już dalej sam wystartuje ubuntu, można go też popchnąć ręką żeby było szybciej.

 

Doprowadzenie do takiego stanu, wymagało trochę czasu, bo instalacja każdego z w/w systemów coś psuła a to zmieniała aktywną partycję, a to zamazywała mbr a to rozwalała całkiem tabele MBR i pozostawiała jedynie GPT. BTW Największe spustoszenia narobiło ubuntu... nie dość że rozwaliło tabele MBR, zmieniło aktywną partycję, to na deser, nie potrafię wyjaśnić jak, uszkadzało zainstalowany XP, że nie chciał w ogóle wystartować :evil: pozostawało odtworzenie XP z obrazu WinClone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

music, odpowiem Ci ogólnie, bo mam rozgrzebany tutorial na temat zrobienia instalacji takiej jak wyżej...

 

1. partycje zrobic jako partycje podstawowe i czy mam ustawić na jako partycje aktywne wszystkie oprócz partycji "Danych" ?

bo na to mi wygląda , system powinny być na aktywnych partycjach

 

Partycja aktywna jest tylko jedna i tylko na dyskach MBR, na GPT tę sprawę załatwia EFI. Partycją aktywną musi być ta partycja na której jest Leopard z chameleonem.

 

2. proszę powiedzcie w jakiej kolejności najlepiej rozmieścić te partycje , czyli czy win xp na początku czy na końcu ... "Dane" na końcu itp ? ,

myślałem o stworzyć w takiej kolejności jak numeracja 1,2,3,4

Jak powyżej... z wielu względów doszedłem do wniosku że ten układ jest "najwygodniejszy"

 

3. w jakiej kolejności instalować systemy aby było najmniej problemów ?

myślałem, że - najpierw win xp , potem mac os x

:arrow: Odpowiednie przygotowanie partycji - opiszę to w tutorialu.

:arrow: instalacja Leopard

:arrow: Zrobienie i przetestowanie klucza usb ratunkowego, będzie bardzo potrzebny, lub najwygodniejsze dodatkowy Leopard na zupełnie innym dysku.

:arrow: instalacja XP

:arrow: Przywrócenie Chameleon'a, naprawa partycji hybrydowych, ustawienie aktywnego dysku.

:arrow: Zrobienie archiwum z obraz XP, najlepiej WinClonem

:arrow: Instalacja Ubuntu, Grub na Fat32

:arrow: Przywrócenie Chameleon'a, naprawa partycji hybrydowych, ustawienie aktywnego dysku.

:arrow: Odtworzenie winclonem Obrazu XP

 

Jeszcze jedna rzecz, zabawy ze snow lepiej robić na zupełnie osobnym dysku... tym bardziej że wciąż potrzebuje specjalnego bootmanager'a a i jego zachowanie może być nieoczekiwane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ext4 jak pamiętam... zresztą to nie powinno mieć żadnego znaczenia, bo kod gruba jest nie na partycji Ubuntu a Fat32

No tak to wiele wyjaśnia.

 

Również mam cztery systemy na jednym dysku GPT instalowane w kolejności:

 

1.iDeneb

2.Retail 10.5.7

3.Windows7

4.Ubuntu 9.04

 

Kurcze jak teraz na to patrzę to instalacja wydaje mi się całkiem prosta choć u mnie głównym bootloadrem jest Grub, z którego docieram bezpośrednio do Chameleona, (a tam do iDeneb, Retail, Win7 ) Win7 i do Ubuntu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposobów jest wiele, najważniejsze aby osiągnąć oczekiwany skutek.

 

Ja postawiłem na Chameleon'a gdyż wszystkie systemy mam na jednym dysku, oraz dla tego że pozwala mi za pomocą powiedzmy jednego klika odpalić każdy system z domyślnym Mac OS X'em.

 

Na P5W DH Deluxe posiadam sprzętowy kontroler (mostek SATA) RAID pozwalający na podłączenie dwóch dysków i zrobienie z nich mirroru lub stripe set'a bez konieczności instalacji jakichkolwiek sterowników, jest widziany jak drugi port sata ICH7. Ja akurat stawiam na bezpieczeństwo i używam mirroru dla zabezpieczenia danych, stąd też wymóg aby wszystkie istotne dane i systemy upchnąć na tej jednej macierzy raid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, normalnie nie ma to jak bezpieczeństwo w wykonaniu 314TeR'a. Co się tak martwisz danymi "komputer to nie motocykiel, nikt nie zginie" :-)

Ja mam tylko jeden osobny dysk dla OSX, a Chameleon choć ładny jakoś nie przypadł mi do gustu. Jako "stary hardkorowiec OSX" stawiam na PC_EFI bez upiększeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

music mam rozgrzebany tutorial na temat zrobienia instalacji takiej jak wyżej...

w takim razie kiedy mozna się spodziewać tego tutoriala?

 

Jeszcze jedna rzecz, zabawy ze snow lepiej robić na zupełnie osobnym dysku... tym bardziej że wciąż potrzebuje specjalnego bootmanager'a a i jego zachowanie może być nieoczekiwane.

mam jeden dysk 250GB, więc specjalnie na Snowa nie chce kupować , choć z 40GB by sie przydał czasem

co do bootmanager'a PC-EFI to pomimo wgrania odpowiedniego pliki "boot" dzieje mi się dziwna rzecz - wczytywanie Snowa zatrzymuje mi się po 2 sekundach - pojawiają mi się tylko dwie linie jak - pokazujące ze bootmenager próbuje wczytac mach_kernel - i na tym zatrzymuje mi się wszysko , nawet nie wczytuje potem kextów , potem moze wrzuce zdjecie

 

music napisał/a:

1. partycje zrobic jako partycje podstawowe i czy mam ustawić na jako partycje aktywne wszystkie oprócz partycji "Danych" ?

bo na to mi wygląda , system powinny być na aktywnych partycjach

 

 

Partycja aktywna jest tylko jedna i tylko na dyskach MBR, na GPT tę sprawę załatwia EFI. Partycją aktywną musi być ta partycja na której jest Leopard z chameleonem.

a dodatkowo windows nie musi mieć aktywnej partycji?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z okazji....

Oglądał Ktoś np. pod Windowsem jak wygląda struktura dysku GPT wykonana przy pomocy MAC OS 'owego narzędzia dyskowego?

Zastanawiają mnie te 128 Megowe wolne, nieprzydzielone, zupełnie niezamierzone, miejsca widoczne w Windowsie, a zupełnie ignorowane przez narzędzie dyskowe MAC.

Wygląda to mniej więcej tak:

 

MQdA3eRTK2.png

 

Czy tylko u mnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z okazji....

Oglądał Ktoś np. pod Windowsem jak wygląda struktura dysku GPT wykonana przy pomocy MAC OS 'owego narzędzia dyskowego?

Zastanawiają mnie te 128 Megowe wolne, nieprzydzielone, zupełnie niezamierzone, miejsca widoczne w Windowsie, a zupełnie ignorowane przez narzędzie dyskowe MAC.

Wygląda to mniej więcej tak:

 

Obrazek

 

Czy tylko u mnie?

Widze również masz partycje 200MB - do czego Ci jest potrzebna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest ukryta partycja EFI, która tworzona jest automatycznie przez narzędzie dyskowe MAC, ale nie korzystam z niej.

 

Dla całkowitej jasności wygląda to tak:

1. 200M - EFI

2. 140G - Retail

3. 128M - ??

4. 35G - Windows7

5. 128M - ??

6. 9,88G - iDeneb

7. 48,44G - Tutaj dwie partycje ext4,a na nich Ubuntu 9.04.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim razie kiedy mozna się spodziewać tego tutoriala?

Postaram się dokończyć jak najszybciej, ale jak zawszę chcę aby był sprawdzony i pewny do powtórzenia... a niestety zabawy z instalacjami na dyskach GPT są obarczone wieloma niuansami które chciałbym opisać aby nikt nie posłał sobie danych w powietrze...

 

zet120, Niestety Disk Utility tak zakłada partycję, sam bym chciał wiedzieć czemu robi te 128MB odstępy...

 

3. 128M - ??
5. 128M - ??

To nie partycja, to wolne miejsce... numerować należy tylko partycję faktyczne z danymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. set active your Win7 partition

2. boot with Win7 Install DVD, choose Rapair your computer.

bootsector problem will auto-detected and ask you to click button to repair it.

3. set active OSX partition again.

 

ech... dzieci neostrady, bez pojęcia co system robi z dyskiem...

 

Vista/Siedem zamazuje swoim MBR. Jak masz MBR windowsowy, to nie uruchomisz Chameleona. Aby uruchomić chameleon'a musisz mieć chameleonowy MBR który odsyła do BR z partycji aktywnej (tu musisz mieć aktywną partycję z OS X), następnie BR startuje ci właściwego chameleona z pliku boot znajdującego się / partycji z OS X. To tak po w skrócie o tym jaki jest łańcuch uruchamiania...

 

Jeśli chcesz odzyskać MBR i chameleona po zainstalowaniu Windows Siedem to polecam CI wpierw przygotować sobie klucz USB z XPC lub nowym Chameleonem 2.0 żeby później przy jego pomocy odpalić OS X'a z dysku twardego i przeinstalować Chameleon'a.

 

mam problem

 

Mój dysk hybryda mbr/gpt , wg schematu :

 

1. windows 7 (ntfs)

2. dane (ntfs)

3. snow

4. leo

 

Najpierw zainstalowalem windowsa 7 , potem instalowałem leoparda i z niego na innej partycji snowa. I po uruchomieniu komputera nadal mi się win 7 uruchamia (chameleon nie). Co ciekawe sprawdzałem innym sposobem (z plytki dvd iPC distro) to ten chamelon na partycji z leo działa jak najbardziej tylko nie podczas startu kompa. Potem zainstalowałem raz jeszcze leo z distro (w celu raz jeszcze zainstalowania bootloadera chameleona) i nadal mi sie uruchamia po startcie win 7. Próbowałem przeinstalowywać chameleona ale nadaj nic - i tak startuje win 7.

 

Nie wiem co robić ?

Piszesz o przeinstalowaniu chamelona ale to mi nic nie daje, nadal tak samo.

Po 2 dniach meczarni przychodza mi juz dziwne pomysły : zmienic partycje win 7 na nieaktywną (ale moze mi sie spierniczyc schemat mbr/gpt) a leo zmienić na aktywną ( narzedziach dyskowych leo sprawdzałem to ma partycje aktywną, pisze "Aktywna : Tak")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

music, Nie znam dokładnie niuansów na której partycji może być windows 7 - zwyczajnie go nie instalowałem na dysku z systemami...

 

XP ma parę przypadłości i musi być na ostatniej partycji, ale nie dalej niż 4-ta.

 

U Ciebie bym inaczej podzielił dysk:

1. leo

2. snow

3. windows 7 (ntfs)

4. dane (ntfs)

 

Ale to jak kto lubi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.