Jump to content

OSX Mavericks na Gigabyte GA-H61M-DS2


Recommended Posts

Po pierwsze potrzebujemy:
- Obraz instalacyjny Mavericks z App Store;
- Działający system Mountain Lion albo inny;

Jeżeli nie posiadamy systemu OSX Możemy się posłużyć jakąś dystrybucją i na niej przygotować instalator.
- Jeden pendrive min. 8GB
- Moja paczka ze sterownikami:

https://www.dropbox.com/s/oadg5s8f4fefxqc/H61M-DS2.zip


1. Przygowanie pendriva:

Pendriva dzielimy na dwie partycje wykorzystując Narzędzia dyskowe, pierwsza to partycja FAT 32, a druga HFS+ Journaled, z tym, że ważne jest tylko to ,że druga ma mieć minimum 6GB. Na pierwszą instalujemy Clovera z dołączonej paczki (ważne jest żeby zainstalować go w sektorze mbr pendriva, w konfiguracji wybieramy wszystko oprócz OsxAptioFixDrv-64) , a na drugą sposobem z poniższego linku odtwarzamy obraz instalacyjny.

http://hamac.pl/topics63/przygotowanie-pendrive-do-instalacji-mavericks-vt10536.htm

Następnie z paczki kopiujemy config.plist do katalogu /EFI/Clover i zamieniamy ten obecny. Kexty z katalogów SMC, PS2 i Sieć kopiujemy do katalogu /EFI/Clover/kexts/10.9. Restartujemy komputer. Wchodzimy w UEFI (Polecem zrobić upgrade biosu do najnowszej wersji F9, jest na stronie producenta płyty).
W UEFI wczytujemy domyślne ustawienia, a następnie zmieniamy wirtualizacje na Yes i IDE na AHCI. Restartujemy kompa, naciskamy F12, wybieramy nasz pendrive z dopiskiem UEFI, a następnie obraz z instalatorem. Reszta idzie już tak samo jak na oryginalnym macu. Po instalacji i zalogowaniu się do sytemu możemy już skopiować AppleHDA.kext z katalogu Audio na pulpit i uruchomić Kextbeast. Restart i mamy działający system. Działa:
-Power Managment;
-Sleep;
-Shutdown;
-Reboot;
-LAN;
-Audio;
-PS2;

-Grafika, ja mam GTX 660 Palit działa  out on the box;
Czyli wszystko :-).
Wszystko jest ustawione w Cloverze, dzięki czemu przy updacie systemu musimy tylko naprawić AppleHDA.kext. Co sprowadza się do skopiowania dwóch Plist i jednej komendy w terminalu. Patch zawarty jest w paczce.

A wszyscy tu piszą, że Gigabyte jest problemowy :-).

Link to comment
Share on other sites

A wszyscy tu piszą, że Gigabyte jest problemowy :-) .

Nie wszystkie, niekiedy są wyjątki. Większość problemów dotyczy starych konstrukcji które wymagaja furmanki poprawek do DSDT aby wszystko działało jak należy...

 

Drobna uwaga, jak przygotowuje się clovera pod UEFI to zupełnie nie trzeba go instalować. Możesz przygotować po prostu gotową poczkę którą trzeba wypakować na partycję Fat32 i tyle.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Czy poradnik działa na H61M-DGS i na procesorach Ivy Bridge Celeron G1610 ?

To płyta AS-Rocka, też UEFI, ten sam chipset, sieciówka powinna na tym samym kexcie działać. Ogólnie powinno śmigać. :) Tylko inny binpatch do AppleHda. Jak chcesz spróbować, to powinno zatrybić. W sumie Clover sam zidentyfikuje sprzęt na podstawie procesora. W cloverze do DSDT ustawiłem tylko konieczne poprawki do działania tego chipsetu, nic więcej. Jedyne co musisz zrobić, to wywalić z config.plist clovera iniekcję audio, bo na sztywno ustawiłem layout 2 i poszukać jakiegoś innego rozwiązania do dzwięku. Powodzenia:)

 

Jak masz jakieś pytania to pytaj.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 8 months later...

W przypadku aktualizacji do Yosemite, robimy dodatkowy katalog 10,10 w Clover/kexts i kopiujemy tam zawartość z katalogu 10.9. Można spokojnie zaktualizować przez App Store.  Po updacie nie będzie działał dźwięk i sieć. Aby zadziałał LAN trzeba skopiować IONetworkingFamily.kext z Library/Extensions do katalogu Clovera kexts/10.10. W przypadku audio stary binpatch z 10.9 nie działa, toleda zrobił nowy instalator dla 10.10.

https://github.com/toleda/audio_CloverALC/blob/master/audio_cloverALC-100.command.zip

Ściągamy, rozpakowujemy, uruchamiamy w terminalu. Niestety po instalacji nie będzie działał. Trzeba dopisać kext-dev-mode=1 do configu Clovera, lub wrzucić AppleHda.kext do Clover/kexts/10.10. Drugi sposób jest pewniejszy, pierwszy nie zawsze działa.     

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.