Skocz do zawartości

ASRock B75 Pro3


druteron
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

 

Jako, że na laptopie za nic nie mogę w pełni uruchomić grafiki, a chciałbym zapoznać się z systemem Apple, postanowiłem zainstalować go na komputerze stacjonarnym. Chcę to zrobić na dysku zewnętrznym, tak by nie naruszyć plików Windows. Komputer, o którym mowa nie był kupowany z myślą o stawianiu hacka, aczkolwiek wydaje mi się, że powinien spełnić wymagania. W każdym razie wolę się upewnić.

 

 

Przejdźmy do sedna sprawy, tak przedstawia się moja konfiguracja:

  1. ASRock B75 Pro3
  2. Intel Core i5-3470 @ 3.2GHz (MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1, SSE4.2, EM64T, VT-x, AES, AVX)
  3. P75/B75
  4. ?
  5. AMD Radeon HD7850
  6. ALC892
  7. Realtek RTL8168/8111
  8. Brak
  9. SATA
  10. USB

 

Jeżeli istnieje możliwość postawienia systemu, to podejrzewam, że najlepiej wersja 10.9.x? Ponadto jakie poprawki będą wymagane, DSDT, SSDT? Nie chcę też patchować BIOSU i jeżeli nie będzie innej możliwości, to odpuszczę zabawę.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. DSDT nie ma nic do ASRocka. DSDT odpada na MSI/ASUSACH/ASRockach od generacji rodziny Z68 - a Gigabyte jak to Gigabyte, często nadal potrzebuje łatania

2. 7xxx nie mają juz problemu z white screenem w Mavericks, miało to miejsce na ML

3. ASRock pod Haswella wymaga patchowania BIOSu i wgrywania w specyficzny sposób: http://www.insanelymac.com/forum/topic/285444-pmpatch-uefi-patching-utility/page-39?do=findComment&comment=1951029 u Ciebie jest starsza generacja więc nawet jak jest zablokowany BIOS to wystarczy łatka w Cloverze do patchowania kexta w locie i BIOS można olać.

 

Ogólnie komp do zrobienia na wypasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się bardzo, zabieram się za wstępne testy. Gdybym miał jeszcze jakieś pytania, to oczywiście odezwę się tutaj.

 

 

Dziękuję za pomoc, pozdrawiam.

 

 

Edit:

 

 

Jak to zwykle bywa, napotkałem problemy już na samym początku. Postanowiłem zrobić klucz z OS X 10.8.5 i następnie update do 10.9, ponieważ nie mam dostępu do działającego systemu. Zabrałem się do roboty i pierwszy etap instalacji ML poszedł gładko, ale drugi już nie. System uruchamia się aż do momentu pojawienia się loga Apple na szarym tle, mogę też ruszać kolorowym kursorem. Nic więcej. Wcześniej można dostrzec mnóstwo błędów FakeSMC. Jeżeli natomiast wyłączę "Inject ATI", to widać tylko sam kursor.

 

 

Config Clovera jest domyślny z paczki tutorialowej przed wybraniem dysku próbowałem wybierać różne opcje, ale bez rezultatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest możliwość usunięcia swojego ostatniego posta po to by napisać go jeszcze raz i odświeżyć temat?

 

 

Póki co zrobię to w ten sposób, mój obecny problem jest opisany wyżej.

 

Poszukam jutro rozwiązań aby można było edytować i oznaczał się post jako nieczytany, oraz sprawdzę czy można usuwać ostatni swój post.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak, udało mi się uruchomić OS X 10.9, na razie tylko jedno - etapowa instalacja, ale do testów starczy. 

 

Karta graficzna działa po dopisaniu ID, do kextów AMD7000Controller oraz AMDRadeonX4000. Chciałbym teraz uruchomić natywne zarządzanie energią. Rozumiem, że muszę wygenerować pliki SSDT? Druga, sprawa to SMBIOS. Clover domyślnie ustawia "iMac13,2" może tak zostać czy warto zmienić na coś innego?

 

 

Edit:

Pytanie bonusowe, dlaczego Clover zainstalowany na dysku z OS X nie uruchamia się? 

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym teraz uruchomić natywne zarządzanie energią. Rozumiem, że muszę wygenerować pliki SSDT? Druga, sprawa to SMBIOS. Clover domyślnie ustawia "iMac13,2" może tak zostać czy warto zmienić na coś innego?

Tak, musisz teraz podłożyć wygenerowane SSDT skryptem Revogirl-Pike, identyfikacja jest dobra.

 

 

Pytanie bonusowe, dlaczego Clover zainstalowany na dysku z OS X nie uruchamia się? 

Jak masz zainstalowany? Jeżeli masz dobrze przygotowany kluczyk, startujący z UEFI, to wystarczy skopiować na partycję systemową cały katalog EFI z pena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaliłem ostatnią instalację OS X i chciałem postawić system na nowo, jednak znów mam ten sam problem co z 10.8.5.

 

Mówiąc szczerze, nie wiem co robię źle. Przygotowałem pendrive z Cloverem wg. tutoriala dostępnego na forum. Podczas wczytywania, FakeSMC sypie ogromną ilością błędów, a następnie wisi na kolorowym kursorze i ekranie z logiem Apple. Jeżeli w opcjach graficznych Clovera ustawię FakeID na 0x68181002 (czyli takie, które występuje w kextach) oraz zaznaczę Inject ATI, to załącza się natywna rozdzielczość ekranu, ale dalej stoi na tym samym. 

 

Macie jakieś sugestie? Myślałem, że na kompatybilnym sprzęcie, pójdzie to wszystko łatwiej.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że to był problem z przygotowanym kluczem. Wgrałem Clovera ponownie, system zaczął startować i właśnie z niego piszę.

 

 

Grafikę tym razem uruchomiłem poprzez FakeID, jest rozpoznawana jako AMD Radeon HD7850 2048MB - czyli tak jak powinno być.

 

 

Wygenerowałem plik SSDT wrzuciłem go do ACPI/PATCHED. Odznaczyłem dropienie oraz generowanie stanów czy tak ma być? Obecnie mam mnożnik x16, x32 i bodajże x34. SMBIOS - iMac13,2.

 

 

Zabieram się za dźwięk, bo widziałem, że jest gotowe rozwiązanie na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygenerowałem plik SSDT wrzuciłem go do ACPI/PATCHED. Odznaczyłem dropienie oraz generowanie stanów czy tak ma być? Obecnie mam mnożnik x16, x32 i bodajże x34. SMBIOS - iMac13,2.

 

Tak, tak działa PM na iMac'ach i tak będzie działał na haMac'ach udających iMac'i. Masz stany Min/Max i Turbo.

 

Dźwięk tu:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze się upewnię. Czy dropienie fabrycznych tabel SSDT mam mieć wyłączone czy włączone? Na Insanely czytałem, że ta opcja powinna być uruchomiona przy podkładaniu SSDT. Na Wiki Clovera, również jest informacja, iż należy tą opcję włączyć przy wygenerowanych tabelach. Pozostaje sprawa turbo, mój procesor powinien mieć 3,6GHz, a nie 3,4GHz. W skrypcie podałem takie parametry "3600 77".

 

 

Dźwięk już uruchomiłem twoim sposobem, działa super, dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są różne szkoły uruchamiania PM, ja uważam że jeśli działa PM poprawnie poprzez dołożenie samej tabeli SSDT z stanami APSS i ACSS, to po co dropić fabryczne tabele, tym bardziej że w nowoczesnych komputerach w nich masz także informacje o sprzęcie jak USB, SATA itp itd...

 

A co z turbo jest nie tak, bo nie rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, w takim razie wyłączę dropienie fabrycznych tabel. Jednak wydaje mi się, że PowerManagement nie działa tak jak powinien. HWMonitor pokazuje mi teraz takie stany: x16, x32, x33, x34. Czyli jest inaczej niż pisałeś. Wcześniej mogłem to po prostu przeoczyć. Jest może jakiś program lub sposób, którym można sprawdzić poprawność działania PM? W IORegistryExplorer nie mam wpisów zawartych w forumowym poradniku, ale podejrzewam, że ma to związek z moją platformą.

 

 

Dodam też, że sleep nie działa poprawnie. System owszem usypia się, a nawet wybudza, jednak nie działa klawiatura oraz myszka. Kiedy je odepnę i podłączę, to wszystko wraca do normy, ale hasła i tak nie mogę wpisać.

 

 

 

A co z turbo jest nie tak, bo nie rozumiem?

 

Według strony Intela ten procesor powinien przyśpieszać do 3,6GHz, natomiast u mnie jest max. 3,4GHz. Tą wartość narzuca konkretny SMBIOS? Dodam, że pod Windowsem jest mam mnożnik x36, ale czy to ma jakiś związek z OSX?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędny mnożnik może być wynikiem błędnie wygenerowanej tabeli SSDT. Zrób ją jeszcze raz na kompie na którym jesteś, bez podawania jakichkolwiek parametrów. Skrypt sam powinien wykryć CPU i ustawić poprawnie parametry.

 

Co do USB, to mogą być dwa powody, pierwszy właśnie dropienie SSDT z tabelami od USB, drugi po prostu źle działające USB na Twojej platformie. Jeśli masz mysz/klawiaturę wpiętą w port USB 3.0 to przepnij ją w port 2.0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób ją jeszcze raz na kompie na którym jesteś, bez podawania jakichkolwiek parametrów.

Zrobiłem tak jak napisałeś i zapuściłem GeekBench 3. Mnożniki jakie zauważyłem w HWMonitor to: x16, x32, x33, x34, x35, x36. Czyli nie tak jak powinno być

 

 

 

Jeśli masz mysz/klawiaturę wpiętą w port USB 3.0 to przepnij ją w port 2.0.

 

Wszystko mam wpięte pod USB 2.0. Pod USB 3.0. podłączony jest tylko odbiornik do gamepada, ale on i tak nie jest obsługiwany w OS X.


<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd">

<plist version="1.0">

<dict>

<key>ACPI</key>

     <dict>

         <key>SSDT</key>

         <dict>

              <key>DoubleFirstState</key>

              <false/>

              <key>DropOem</key>

              <false/>

              <key>Generate</key>

              <dict>

                  <key>CStates</key>

                  <false/>

                  <key>PStates</key>

                  <false/>

              </dict>

         </dict>

     </dict>

<key>Boot</key>

<dict>

  <key>Arguments</key>

  <string>-v npci=0x2000 dart=0</string>

  <key>Fast</key>

  <false/>

  <key>Log</key>

  <false/>

  <key>Timeout</key>

  <integer>5</integer>

</dict>

<key>Devices</key>

<dict>

  <key>USB</key>

         <dict>

              <key>AddClockID</key>

              <false/>

              <key>FixOwnership</key>

              <false/>

              <key>Inject</key>

              <false/>

         </dict>

  <key>Audio</key>

  <dict>

   <key>Inject</key>

   <string>No</string>

  </dict>

  <key>FakeID</key>

    <dict>

       <key>ATI</key>

       <string>0x68181002</string>

      </dict>

</dict>

<key>DisableDrivers</key>

<array>

  <string>Firewire</string>

  <string>OsxLowMemFixDrv</string>

  <string>CsmVideoDxe</string>

  <string>DataHubDxe</string>

</array>

<key>GUI</key>

<dict>

  <key>Theme</key>

  <string>bootcamp</string>

  <key>TextOnly</key>

  <false/>

  <key>CustomIcons</key>

  <false/>

  <key>Language</key>

  <string>pl:30788</string>

  <key>Mouse</key>

  <dict>

   <key>Enabled</key>

   <false/>

  </dict>

  <key>Scan</key>

  <dict>

   <key>Entries</key>

   <true/>

   <key>Legacy</key>

   <true/>

   <key>Tool</key>

   <true/>

  </dict>

  <key>Custom</key>

  <dict>

   <key>Entries</key>

   <array>

    <dict>

     <key>Path</key>

     <string>\EFI\BOOT\BOOTX64.efi</string>

     <key>VolumeType</key>

     <array>

      <string>External</string>

      <string>Internal</string>

     </array>

     <key>Hidden</key>

     <true/>

     <key>Disabled</key>

     <true/>

    </dict>

    <dict>

     <key>Path</key>

     <string>\EFI\BOOT\BOOTX64.efi</string>

     <key>Title</key>

     <string>CD/DVD</string>

     <key>FullTitle</key>

     <string>CD/DVD</string>

     <key>VolumeType</key>

     <string>Optical</string>

     <key>Hidden</key>

     <false/>

     <key>Disabled</key>

     <false/>

    </dict>

    <dict>

     <key>Path</key>

     <string>\EFI\Microsoft\Boot\bootmgfw.efi</string>

     <key>Title</key>

     <string>Windows</string>

     <key>FullTitle</key>

     <string>Windows</string>

     <key>Hidden</key>

     <false/>

     <key>Disabled</key>

     <false/>

    </dict>

   </array>

  </dict>

</dict>

<key>Graphics</key>

<dict>

  <key>Inject</key>

  <dict>

   <key>ATI</key>

   <true/>

   <key>Intel</key>

   <true/>

   <key>NVidia</key>

   <false/>

  </dict>

  <key>PatchVBios</key>

  <false/>

</dict>

<key>KernelAndKextPatches</key>

<dict>

  <key>AppleRTC</key>

  <false/>

  <key>AsusAICPUPM</key>

  <true/>

  <key>Debug</key>

  <false/>

  <key>KernelCpu</key>

  <false/>

  <key>KernelLapic</key>

  <false/>

  <key>KextsToPatch</key>

  <array>

   <dict>

    <key>Name</key>

    <string>IOAHCIBlockStorage</string>

    <key>Find</key>

    <data>QVBQTEUgU1NEAA==</data>

    <key>Replace</key>

    <data>AAAAAAAAAAAAAA==</data>

   </dict>

   <dict>

    <key>Name</key>

    <string>AppleAHCIPort</string>

    <key>Find</key>

    <data>RXh0ZXJuYWw=</data>

    <key>Replace</key>

    <data>SW50ZXJuYWw=</data>

   </dict>

  </array>

</dict>

<key>SMBIOS</key>

     <dict>

         <key>BiosReleaseDate</key>

         <string>10/12/2012</string>

         <key>BiosVendor</key>

         <string>Apple Inc.</string>

         <key>BiosVersion</key>

         <string>IM131.88Z.010A.B05.1210121459</string>

         <key>Board-ID</key>

         <string>Mac-FC02E91DDD3FA6A4</string>

         <key>BoardManufacturer</key>

         <string>Apple Inc.</string>

         <key>BoardSerialNumber</key>

         <string>C02LQ085DNMP</string>

         <key>BoardVersion</key>

         <string>iMac13,2</string>

         <key>Family</key>

         <string>iMac</string>

         <key>Manufacturer</key>

         <string>Apple Inc.</string>

         <key>ProductName</key>

         <string>iMac13,2</string>

         <key>SerialNumber</key>

         <string>C02LQ085DNMP</string>

    </dict>

<key>SystemParameters</key>

<dict>

  <key>InjectKexts</key>

  <true/>

</dict>

</dict>

</plist>

Tak wygląda mój obecny config w Cloverze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnożniki dokładnie takie jak powinny być... Masz przecież core-i5-3470:

 

http://ark.intel.com/pl/products/68316/intel-core-i5-3470-processor-6m-cache-up-to-3_60-ghz

 

Nie ma znaczenia że ten odbiornik nie jest obsługiwany pod OS X, on może powodować wybudzanie. Jest to urządzenie USB i wake może przychodzić z USB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnożniki dokładnie takie jak powinny być... Masz przecież core-i5-3470:

Czyli jak to dokładnie działa? Wcześniej pisałeś, że iMac13,2 ma stany min, max i turbo. Na podstawie tego wnioskowałem, że powinienem mieć następujące mnożniki: x16, x32 oraz x36. Dlatego widząc, iż mam więcej, stwierdziłem błąd.

 

 

 

 

Nie ma znaczenia że ten odbiornik nie jest obsługiwany pod OS X, on może powodować wybudzanie.

Ja nie mam problemu z niechcianym wybudzeniem. Przynajmniej jeszcze tego nie uświadczyłem. Po prostu kiedy sam wybudzę komputer, to myszka i klawiatura nie działa.

 

 

Edit:

Teraz wygląda bardziej na to, że system zawiesza się po wybudzeniu, ponieważ pojawiła mi się myszka, ale nic nie mogłem zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.