Skocz do zawartości

Komputer do 12k PLN - prośba o ocenę zestawu i sugestie


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
 
jako, że ostatnio wpadło mi troszkę kasy, chciałem zakupić sobie nowy (wypasiony) komputer. Na początku bardzo mocno się zastanawiałem na iMakiem, ale odstraszyły mnie liczne opowieści o awaryjności ostatnich modeli. No i od nowa zacząłem czytać forum o hackintoshach... ;) (chociaż obiecałem sobie, że tym razem kupię sprzęt od Apple). No cóż...
Budżet jakim dysponuję to 12000 PLN i chcę złożyć od nowa praktycznie wszystko, łącznie z monitorem, obudową, etc.
 
Komputer ma być do zastosowań.. wszelakich ;-) zarówno obróbka zdjęć (z RAWów), programowanie, multimedia (prócz standardowych rzeczy, to od czasu do czasu obróbka video + audio). No i multitasking, często mam pootwieranych miliard programów z których korzystam. W gry gram raz na ruski rok.
Ale absolutnym priorytetem jest to, bym nie musiał w nim dłubać (już się nadłubałem przy koparkach do kryptowalut :P), żeby był jak najbardziej zgodny z OSX bez podmiany jakichś egzotycznych kextów etc, żeby służył „na lata” + cenię sobie ciszę.
 
Jedyna część, którą posiadam to zasilacz (troszkę overkill jak na taki zestaw jeżeli chodzi o moc, ale wymienię kiedy indziej) - jest to Aerocool Templarius 1150W 80+ GOLD (chociaż nie znalazłem nigdzie info, że jest certyfikowany dla Haswelli - a widziałem, że 314TeR zwracał na takie coś uwagę w innym wątku).
 
Resztę wziąłem z różnych sugestii z forum, ale prosiłbym was o sprawdzenie tej konfiguracji 
 
 
Mobo: Asus X79-Deluxe - ~1300 zł
CPU: Intel Core i7-4930K 3,7 GHz s.2011 6-core Box (bez chłodzenia) - ~2100 zł
Chłodzenie do CPU: Thermalright SilverArrow SB-E - ~320 zł (bardzo wydajny, cichy)
RAM: G.Skill DIMM 64 GB DDR3-1866 Octo-Kit (F3-1866C10Q2-64GzM) - ~2500 zł -—(sprawdzone w QVL płyty głównej)
SSD: (2x) Samsung SSD 840 Pro Series 128GB (MZ-7PD128BW) - ~450x2=900 zł —(sprawdzone w QVL; da się połączyć w RAID0? Bo jeżeli nie, to był brał tylko jedno SSD)
HDD: Seagate Desktop HDD 4 TB ST4000DM000 SATAIII-6GBs 5900RMP - ~600 zł (RMP specjalnie niższego szukałem, by był cichy. Po roku z VelociRaptorem chcę odmiany i nie słyszenia trzasków HDD :P)
Obudowa: Fractal Design Define R4 Arctic White - ~410 zł
Dźwiękówka extra: Asus Xonar U7 - ~300 zł (bardzo często siedzę na słuchawkach - Creative Aurvana Live! - jest sens kupować taką dźwiękówkę?)
Monitor: LED Dell U2713HM 27” IPS 2560X1440 - ~2000 zł
Peryferia: Apple MagicMouse + klawiatura applowska (będzie działało z Bluetooth z płyty głównej?) - ~600 zł (ale się cenią :|)
—— póki co, po podliczeniu wychodzi ~11000 zł.
 
Do zestawu trzeba doliczyć GPU, ale nie mam pojęcia jaki. Widziałem na forum, że Asus GT760 jest b. dobry (i cichy w idle, a to dla mnie ważne!), ale to też by był overkill, bo w gry gram BARDZO rzadko a karta kosztuje prawie 1000 zł… a jakby mi się odmieniło i nagle zacząłbym być hardcorowym graczem, to pewnie bym wziął coś mocniejszego do takiej rozdzielczości monitora. Mam nadzieje, że mi coś doradzicie w tej kwestii.
 
Jakieś sugestie? Coś wymienić, coś dodać, coś ująć? Jakieś tańsze, a równie wydajne zamienniki, które działają bez problemu w OSX?
 
Cena końcowo podejrzewam i tak będzie niższa niż 12k PLN, ponieważ chcę niektóre części ściągnąć z DE (a jest różnica w cenie zazwyczaj…).

Z góry dzięki!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast GTX760 lepiej wziąć GTX770, cena niewiele wyższa, a wydajność już odczuwalnie większa. Dysk… zdecydowanie od WD - Red lub Black. W przypadku SSD znacznie lepszym wyborem będzie inwestycja w jeden 840 PRO 256 GB, gdyż tak jak wspomniał wokie - z bootowaniem systemu z takiej macierzy RAID nie jest różowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku myślałem właśnie o tym SSD 256GB, ale 256 to cena dwóch 128 i myślałem, że może dzięki temu się uda jakąś ekstra wydajnosć uzyskać ;) ale rzeczywiście, nie będę przekombinowywał.

HDD w takim razie wezmę wg sugestii także.

 

Czy coś jeszcze byście zmienili w tym zestawie?

A przy okazji zrobię taki mały off-topic:

Przy okazji szukania tańszych cen w niemieckich sklepach internetowych, zauważyłem jak bardzo są tam tańsze choćby MacBooki Pro (innych nie sprawdzałem). Podstawowy model 15" w Polsce 8800 zł, w niemieckich 1400 zł taniej (identyczny!). Szlag człowieka trafia jak takie coś widzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma problemu z bootowaniem z macierzy - clover daje sobie rade. Jedyny problem to ustawienie w cloverze automatycznego startu z danej partycji - trzeba podac troche inna nazwe niz to widzi Clover, ale temat latwy do zrobienia. Ostatnio robilem wlasnie taki zestaw na raid0  z dwoma SSD - boot z clovera, odpalnie instalki i w niej normalnie skonfigurowanie raidu, instalacja bezproblemowa i pozniej normlany boot.

 

Edit:

odczyt na samsungach w raid lekko ponad 1gb, zapis okolo 700

na kingstonach 900 i 600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz, czyli jednak się da na RAID0 :)

Myślę teraz, że nie będę kupował myszki i klawiatury od Apple - ta cena to gruba przesada. A za zaoszczędzone pieniądze dołożę do GTX770.

 

Z grafiki wezmę GTX770 wg sugestii wyżej ;-) Zapewne taką, od MSI: http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-gtx-770-2gb-ddr5-256-bit-hdmi-dp-dvi-gtx770-n770-tf-2gd5-oc-546561/

Wydaje się mieć dobre chłodzenie i recenzje ma b. dobre... może się jednak grami zainteresuję w takim razie? :P

 

Dam sobie jeszcze 2-3 dni na przemyślenie tej konfiguracji...

Będę wdzięczny za jakiekolwiek jeszcze wskazówki :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Chłodzenie zmień na Noctua NH-D14.

2. Raid j.w.

3. WD Red - bardzo ciche i w miarę wydajne (ok 130-150mb/s przy 5400rpm)

4. Mobo i cpu strzał w dziesiątkę

5. Xonar U7 - fajny, słabe wejście mic - ciche. Poczytaj temat na forum o audio, fardzo fajne jest FiiO

6. WiFi i BT z mobo działa, odpalałem na BT gładzik apple.

7. Mysz od Apple dla mnie mega niewygodna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raid0 na dwóch SSD - a ja się zapytam - po co... dla benchmarku? Składałem system w którym nacisk był kładziony na prędkość zapisu/odczytu i poszedł do kompa sprzętowy kontroler RAID 3ware 9740i i 4xSSD Kingstona HyperX 128GB. Maksymalnie benchmarki podatne na kompresję danych pokazywały zapis/odczyt na poziomie 2GB/2GB/s... i co z tego... ten komp wciąż wstaje mniej więcej podobnie jak komp na jednym SSD, programy uruchamiają się podobnie, generalnie odczuwalnie nie było różnicy w prędkościach miedzy macierzą Raid0 na 4xSSD a na pojedynczym SSD.

 

Jak lubisz Audio to zamiast U7 weź np FiiO E10 - cena nawet niższa a jakość zauważalnie lepsza... a i pod OS X i tak mikrofonu z Xonara U7 nie użyjesz, więc pokładówkę trzeba będzie uruchomić.

 

GTX760 od ASUS'a w wersji Direct CU II ma tę zaletę że jest bardzo mały, wymaga  tylko jednego zasilania 8pin i jest bardzo cichy. GTX770 to już klasa wyższa sporo większy, dwa zasilania itp itd, ale za to wydajniejszy, Miałem 760, a teraz mam 770 i wg mnie obie karty są rewelacyjne.

 

Seagat'y omijaj szerokim łukiem... to najbardziej awaryjna marka...

 

Z płyt sprawdź jeszcze P9X79-E WS, względem Twojej jest lepszy lan i to 2x, FireWire, sprzętowy com... nie ma co prawda Wifi i BT, ale i tak najczęściej jak chcesz aby oba te podzespoły działały jak najlepiej to trzeba i tak kupić moduły/karty od Apple.

 

Klawiatura Apple ALU na kablu jest bardzo OK, ale myszka, touchpad już nie bardzo... jak chcesz jakiejś porządnej myszy która będzie działać a nie wyglądać, to poszukaj czegoś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie.

 

RAID 0 - tak jak pisałem wcześniej - skoro SSD 256 to praktycznie cena dwóch 128 -- czemu by nie skorzystać, skoro kontroler RAID jest na płycie..

 

O tym FiiO i już wcześniej słyszałem fajne opinie (nie w związku z OSX) -- więc jego wezmę :)

 

Co do grafik, to jak mogłeś wyczytać, zasilanie ich nie jest problemem ;-) póki co wrzucę tam zasilacz przetransplantowany z koparki do kryptowalut - 1150W (dużo za dużo jak na mój zestaw myślę) - chodziły na każdym takim zasilaczu nim 24/7 dwie grafiki 6990 z OC na 100% możliwości, więc zasiłka daje radę ;)

Swoją drogą, szkoda, że 6990 nie ma wsparcia na OSX, bo chętnie bym jedną wrzucił do tego zestawu (ze zmodyfikowanym chłodzeniem oczywiście, bo chłodzenie referencyjne ma głośność odrzutowca i wydajność... no, słabą).

A co zdecydowałem co zrobię - jako, że nie chcę żadnych półśrodków (bo jak grafikę brać do takiej rozdzielczości, to albo topową do gier, albo gier nie ruszać i jakąś pasywną cieniznę) -- póki co wrzucę tam stare XFX 5450 passive - wiem, że działa (bo właśnie na niej pisze), a przy tym kolejny raz zaoszczędzę.

 

Co do alternatywnej płyty - myślę, że pozostanę przy x79-deluxe. Z firewire nie korzystam, sprzętowego com także nie używam, a ta płyta którą podałeś jest droższa... Po prostu nie dla mnie :-)

 

Po podliczeniu wszystkiego i sprawdzeniu cen np. na http://www.hardwareversand.de/ -- cały zestaw wychodzi w okolicy 10k PLN (nie licząc zasilacza i GPU oczywiście). Jest dobrze :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie robienie RAID0 z dwóch dysków SSD, to proszenie się jedynie o kłopoty. W codziennym użytkowaniu nie będzie różnicy zauważalnej. Aby naprawdę był zysk z soft raid 0 musiałbyś korzystać z aplikacji które są wrażliwe i wymagają zapisu odczytu ciągłego na poziomie 800-1000MB/s, a takie to praktycznie wideo dla 4k.

 

System postawiony na takim soft raidzie wymaga oddzielnego dysku do bootowania (np klucza usb), nie postawisz na nim dodatkowego systemu, np Win/Linux, pad jednego z dysków równoznaczny jest z utratą wszystkich danych... ale co kto lubi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpalisz system z RAID bez dodatkowego klucza usb lub partycji. Fakt nie postawisz dodatkowego systemu. Jak masz system na jednym SSD i on padnie też masz po zawodach. Nie mniej też nie jestem za RAID 0 na SSD z uwagi na to właśnie, że odczuwalnej różnicy już nie ma.

Instalacja clovera na RAID raczej tylko reczna instalator sypie bledem osobiscie zainstalowalem na hdd clovera.

Kolejny minus RAIDU na system to brak partycji recovery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że instalacja Clovera na kompie z UEFI to kopia folderu EFI na partycję EFI. Instalator Clovera jest zbudowany i wg mnie bardzo niedopracowany. Wiele razy zgłaszałem zmiany ale zawsze mieli inny punkt widzenia. W końcu ich olałem bo to jak grochem o ścianę.

 

Co do recovery masz rację - nie raz ratuje dupę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.