Skocz do zawartości

[początkujący] UEFI i problem z Clover


Rekomendowane odpowiedzi

Witam bardzi serdecznie.

Tak ja w temacie. Mam problem z zainstalowaniem Clover'a obojętnie jakiej wersji z poziomu OS X Snow Leopard z boot'owanego przez iBoo'a. Posłuże tu się Clover'em stąd w wersji 2622. Pobieram włączam, wybieram partycje albo HDD tą z OS'em albo pena sformatowanego do fat32 (obie instalacje kończą się tak samo), na szybkości zazanczam tylko (zależy mi narazie zeby system się boot'ował tylko):

 

- Instalacja dla Komputerów z UEFI

- Instalacja Clover na ESP [zaznacza się automatycznie i nie da się odznaczyć]

- Bootloader -> Nie aktualizuj sektora MBR oraz PBR [zaznacza się automatycznie i nie da się odznaczyć]

 

I za każdym razem dostaje komunikat po zakończeniu instalacji:

 

Instalacja nie powiodła się.

Instalator napotkał nieznany błąd, który uniemożliwił instalację. Skontaktuj się z producentem oprogramowania po pomoc.

 

Dodam jeszcze że na yt widziałem jak ktoś tam to instalował i mu się tworzyła partycja EFI (nie wiem czy tak powinno to być) ale mi nic takiego się nie robi. No i instaluje Clover'a na czysty sytem bez żadnych aktualizacji tyllko jest z boot'owany przez iBoot'a.

 

Prosił bym bardzo o pomoc i wytłumaczenie mi co jest nie tak że się nie chce zainstalować ów Clower anie na HDD ani PenDrive.

 

Dziękuje bardzo serdecznie za wszelką pomoc i pozdrawiam serdecznie.

patS_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja w UEFI jest tylko dla dysków w formacie GUID min 4GB pojemności bo bodaj od tej wielkości tworzy się partycja EFI, inaczej masz dysk/pena z jedną partycją bez EFI i instalator właśnie wywala błąd.

 

Osobiście zalecam zrobienie pena w MBR z partycją FAT32 i wrzucenie mojej najnowszej paczki zalecanej pod win. Katalog EFI ma być bezpośrednio na penie. Taki klucz odpali w UEFI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@oswaldini czekaj bo czegoś nie rozumiem chyba...

Mój dysk to SDD 128GB i dziele go standardowo na dwie partycje: pierwsza to partycja z systemem HFS+ (Mac OS Ectended - Journaled) z tablicami GUID. Druga to natomiast to przestrzeń narazie wolna nie używana. Po instalacji jak podejrzę za pomocą Ubuntu (nie jest instalowany na dysku) podział dysku to pokazuje trzy partycje: pierwsza EFI 210MB FAT, druga HFS+ xGB oraz trzecia wolna przestrzeń dyskowa. Tak że nie wiem, a bynajmniej nie mogę zakumać dla czego wywala błąd? Jak się bawię Clover'em na sprzęcie z klasycznym BIOS'em nie mam takich problemów z instalacją. Na YouTube znalazłem filmi jak koleś instaluje Clover'a pod UEFI (podejrze chyba gada po francusku i nic nie rozumiem) lecz widać że coś wybiera (dysk czy coś) i tworzy mu się partycja EFI. Może ktoś to wyjaśnić?

 

@oswaldini rozumiem że pena pod win mam zrobić tak jak tu napisane jest w punkcje 3.2?
Wracając jeszcze do dysku i pena. Podejżewam że jak przekopiuje twoją paczkę na pena zadziała bez problemów (reszta to chyba już konfiguracja i inne dzikie węże żeby wszystko działało poprawnie) no ale wolał bym też zrobić/umieścić bootloadera bezpośrednio na dysku, a nie mieć go na penie. Więc w dużej mieże chciał bym dowiedzieć się jak zrobić to na dysku.

Dziękuje bardzo za wszelką pomoc i pozdrawiam bardzo seredecznie.

patS_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a więc tak zamontowałem tą partycje oraz wrzuciłem na nią paczkę "Clover_for_BootDiskUtility_r2234.zip" i wywala mi taki ekran i nic się nie dziej (w wolnej chwili prawdzę inne paczki ale wątpię żeby coś działało na innej). co do instalacji clovera nadal się nie da bo po pierwsze nie widzi partycji EFI , a po drugie cały czas uparczywie wywala mi błąd nada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście @oswaldini nie przeczytałem i nie przkopiowałem dla tego nie chciał mi bootować system na paczce r2234, a natomiast na r2494 nawet po skopiowaniu pliku "mach_kernel" do katalogu "10.6" wywala mi ten ekran.

 

co do paczki r2234 (ta mi działa w sumie bez większych problemów - tylko musze sobie ją dopieścić). chciał bym poprosić kogoś żeby powiedział mi jakie są błędy (jeśli są) i jak je naprawić na tych ekranach: ekran1, ekran2, ekran3 oraz ekran4 - nie znam się za bardzo na tym ale widzę że coś tam chyba jest nie tak ale oczywiście system się włącza.

 

widzę także że w paczce r2234 jest pełno kextów ale nie chce mi działać klawiatura ani mysz na PS/2 - wie może ktoś jak to zrobić? widzę że tam są jakieś kexty od PS/2. a no i kexty które są dla mojego systemu nie potrzebane trzeba je usunąć czy sie nie przejmować tym bo się nie ładują i tak?

 

a i jeszcze prośba da się ustawic żeby ekran bootloadera sam np po 7 sekundach znikał i się włączał system? bardzo by mi na tym zależało.

 

dziękuje bardzo za wszelkie rady i pomoc z góry bardzo serdecznie.

pozdrawiam

patS_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tych zdjęciach żadnych błędów nie widzę (poza takim, co występuje też na Mac'ach), trochę mnie tylko dziwi blacklistowanie kextów od PM.

Spróbuj zaktualizować VoodooPS2 do tej wersji: https://github.com/RehabMan/OS-X-Voodoo-PS2-Controller

Tylko wyrzuć najpierw wszystkie kexty od PS/2, które masz teraz.

 

Na pewno nie potrzebujesz wszystkich kextów dołączonych do paczki z Cloverem. Wyrzuć te, które nie są od Twojego sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MKjanek32 to źle bardzo że PM jest blacklistowanym kextem ?

 

co do myszy/klawiatury pod PS2 udało mi się na razie odpalić klawiaturę za pomocą  AppleACPOPS2Nub i ApplePS2Controller wyciągniętymi z MultiBeast.

 

co do wyrzucania kextów nie wiem za bardzo które są dla mnie, więc postanowiłem usuwać po kolei kext i patrzeć kiedy system nie wstanie. w sumie jedyny kext jaki musi zostać to FakeSMC bez niego system nie ruszy... lecz gdy zostanie mi ten kext czasami wywala mi taki ekran, a po kilkunastu resetach takie coś: ekran1 oraz ekran2 i reinstalacja systemu zostaje jedynie bo nie da się inaczej tego naprawić/pominąć. wie ktoś może czemu tak się robi?

 

aha i jeszcze jedno w paczce z clover jest kext AppleSMC i w systemie jest ten sam - więc jest jakaś różnica pomiędzy tym z paczki, a tym systemowym kextem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha i jeszcze jedno w paczce z clover jest kext AppleSMC i w systemie jest ten sam - więc jest jakaś różnica pomiędzy tym z paczki, a tym systemowym kextem?

Ten w paczce jest pewnie dlatego, że znajduje się tam jakiś inny kext, który normalnie powinien być w /S/L/E i wymaga AppleSMC w tym samym katalogu.

Wypisz kexty, które masz z Cloverem, to powiem, które bezpiecznie możesz usunąć. Sprzęt ten co w stopce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a więc w paczce od @oswaldini r2234 mam takie kext pod 10.6:

 

ALXEthernet, AppleACPIPlatform, AppleACPIPS2Nub, AppleBCM440XEthernet, AppleGB, AppleIntelE1000, AppleIntelPIIXATA, AppleNForceATA, ApplePCIIDE, AppleSMC, AppleVIAATA, AtherosL1cEthernet, AttansicL1eEthernet, AttansicL2Ethernet, BCM5722D, FakeSMC, IOACPIFamily, IONetworkingFamily, IOPCIFamily, IOPlatformPuginFamily, JMicronATA, LegacyAppleRTC, LegacyAppleYunkon2, LSI3ware9000, NewLegacyAtheros, NullCPUPowerManagment, PXHCD, RealtekRTL81xx, skge, VoodooPS2Controller/Keyboard/Mouse

 

Nie sprzęt inny niż w stopce - na ten z stopki na razie czasu brak. Dokładnie według specyfikacji:

Płyta główna: Gigabyte GA-H61M-S1 (ver 2.1) BIOS F9

Chipset: Intel H61 Express

Audio: Realtek ALC887 HD

LAN: Realtek RTL8111F

CPU: Intel Celeron G550 2x2.6

GPU: zintegrowane z procesorem Intel HD Graphics - jak dobrze pamiętam 2000

RAM: DDR3 4GB 1600 - z czego od 64-128MB zapożyczonych jest na pamięć grafiki

 

Dziękuje bardzo za pomoc serdecznie.

Pozdrawiam

patS_

 

P.S.

Aha i przy okazji konfiguracji - wymagany jest do niej plik DSDT?

I czy za każdym razem jak się wymienia podzespół trzeba robić nowy plik DSDT?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzucić możesz na pewno: ALXEthernet, AppleBCM440XEthernet, AppleIntelE1000, AppleIntelPIIXATA, AppleNForceATA, AppleVIAATA, AtherosL1cEthernet, AttansicL1eEthernet, AttansicL2Ethernet, BCM5722D, JMicronATA,  LegacyAppleYunkon2, LSI3ware9000, NewLegacyAtheros, skge

Te są do sprzętu, którego nie masz.

 

Przenieś do /System/Library/Extensions RealtekRTL81xx, wtedy będziesz mógł wyrzucić też (ale zrób na wszelki wypadek backup):

AppleACPIPlatform, AppleGB, ApplePCIIDE, AppleSMC, IOACPIFamily, IONetworkingFamily, IOPCIFamily, IOPlatformPuginFamily

 

Możesz też wyrzucić LegacyAppleRTC, gdyby pojawiły się problemy, zaaplikuj patch w Cloverze.

Jeżeli z którymiś zależnościami się pomyliłem, poprawcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

narazie wszyctko działa jak się wywali te kext'y co napisałeś @MKjanek32 ale po przeniesieniu do /S/L/E RealtekRTL81xx nie działa internet.

 

zauważyłem też że jak mam wyłączoony ruter i włącze PC, a później ruter (czty tam podepnę kabel LAN po włączeniu komputera) nie będę miał internetu muszę zresetować go aby internet zadziałał. to jest normalne czy to jakiś błąd?

 

czytałem troche i ponoć nie ma pełnego wsparcja dla kart graficznych Intel HD/HD2000 (szczególności chodzi tu o granie w gry) ale za to da się jakoś je wykożystać w pełni do zastoswoań biurowych. da się jakoś naprawić karte graficzną bo mma tylko jedną rodzielczość dostępną i żeby ją chociaz wykorzystać do zastoswoań biurowych?

 

i jak zrobić dzwięk w na kodeku ALC887?

 

aha i jeszcze to nie działa mi usypianie (w sumie nie widzę chyibernacii) - wcześniej zanim to sprawdzałem usunąłem kext NullCPUPowerManagement - czyli rozumiem ze musze zrobic DSDT do mojej płyty. tak?

 

a i jak zrobić żeby po włączeniu clover'a ekran jego startowy zgasł sam i włączył system po określeniu X czasu? (a no i może jak zmienić jescze skina w tym cloverze?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niby jak mam to sprawdzić jak to odmiana tego kodeka ?

 

teraz prosił bym to potraktować uważnie na konfiguracji wymienionej wyżej pod UEFI mam cały czas te ekrany:

ekran, ekran1, a nawet czasami ten ekran2 i reinstalacja systemu zostaje jedynie, bo nie da się inaczej tego naprawić/pominąć. wie ktoś może czemu tak się robi? nie mam pojęcia o co chodzi z tymi ekranami i od kilku dni jest to moje utrapienie bo nie mogę zrobić dalej sobie systemu bo cały czas staje w tym miejscu... :/

 

prosił bym bardzo z tym o pomoc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim - jeżeli chcesz używać Snow Leoparda na Sandy Bridge, musisz zaktualizować do wersji 10.6.8. Po screenie z paniką jądra widać, że masz wersję 10.6.3, która nie obsługuje tej architektury.

Dalej - jeżeli masz UEFI, to DSDT robić nie musisz. Wystarczy wywalić NullCPUPM, a gdyby były jakieś problemy ze startem, zastosować w Cloverze patch AsusAICPUPM (nie pamiętam, czy płyt GIGABYTE z UEFI też to dotyczy).

 

Co do dźwięku - masz po prostu ALC887 podłączony jak na innych płytach GIGABYTE (czyli inaczej niż na ASUS, ASRock, MSI, itp.). Musisz poszukać spatchowanej wersji AppleHDA dla ALC887 na płytach GIGABYTE, albo zainstalować najnowszą wersję VoodooHDA (2.8.x).

 

Karty graficznej w żaden porządny sposób nie odpalisz, nawet do pracy biurowej. OIDP można tylko wymusić wyższą rozdzielczość, ale bez akceleracji część programów w ogóle nie zadziała. Jeżeli poważniej myślisz o pracy na Mac OS Xie, musisz dołożyć jakąś grafikę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.