Skocz do zawartości

ASUS P7P55D-E LX - Niska prędkość dysku SSD (SATA3)


wujek_bogdan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Podłączyłem właśnie Samsung 840 EVO, wg specyfikacji i wg bechmarków, które widzę w sieci transfer powinien wynosić nieco ponad 500MB/s. Gdy podłączyłem dysk i uruchomiłem Blackmagic Disk Speed Test okazało się, że transfer wynosi około 250MB/s. Dopiero wtedy zorientowałem się, że moja płyta główna ma 6 portów SATA 2 oraz 3 porty SATA 3. Tak więc restart i zmiana portu. Po podłączeniu dysku do kontrolera Marvell uruchomiłem ponownie test Blackmagic. Wynik jest jeszcze gorszy - zapis nieco ponad 100, odczyt około 200.

 

W raporcie systemowym widzę, że kontroler jest poprawnie wykrywany jako SATA 3 (6Gbit/s), obsługa TRIM jest włączona za pomocą patcha w Cloverze.

 

Czyżby potrzebny był jakiś dodatkowy kext?

 

// Update:

Czyżby wina kabla? Właśnie się dowiedziałem, że dla SATA 3 potrzeba kabla kompatybilnego z SATA3.

 

// Update 2:

Niestety, wymiana kabla na SATA 3 nic nie dała.

 

// Update 3:

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Skoro dysk wyciąga około 500 MB/s, to na SATA 2 powinien wyciągać tyle na ile pozwala SATA 2 czyli około 300MB/s. Czemu więc wyciąga ledwo 250MB/s? Muszę zrobić benchmarki na pod Windowsem/Linuksem.

post-212-0-48566000-1394540705_thumb.png

post-212-0-17967500-1394540709_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabelek powinien być SATA 3 - ale to tak trochę bardziej teoria niż wymóg...

 

Coś mi chodzi po głowie, że na tych płytach (P55) mimo zainstalowania kontrolerów SATA III i/lub USB3 producenci nie zapewnili wystarczającej ilości linni PCI-E aby tę przepustowość wykorzystać, Poszukaj w BIOS'ie czy nie masz stosownych ustawień.

 

BTW - to mój wynik z samsunga 840 Evo 256GB na kontrolerze SATA III

 

Samsung 840 250 Evo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego dokładnie mam szukać w BIOSie? Przegrzebałem wszystkie opcje i nie znalazłem nic co mogłoby być związane z PCI-E/SATA3.

 

Twój wynik jest dobry, nieco niższy niż mówi specyfikacja, ale nadal w normie. Mój jest o wiele za słaby. Wiem, że prędkość w benchmarkach nie przekłada się bezpośrednio na wydajność w codziennej pracy, dysk śmiga aż miło... ale fajnie by było móc wykorzystać go w pełni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiem Ci, weź instrukcję od mobo do płyty i szukaj... na płytach P55 były takie ustawienia w których np wyłączało się USB3.0 aby "odblokować" SATA III. Aczkolwiek nie upieram się że to to, po prostu widywałem takie ustawienia i to mi przyszło do głowy.

 

PS Firmware w dysku zaktualizowałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcję już przejrzałem, ale nic ciekawego tam nie znalazłem. Znalazłem za to info w sieci, że na P55 PCI-E działa z prędkością 8x gdy SATA3 lub USB3 jest włączone. Próbowałem więc wyłączyć USB3, ale nic to nie dało. 

Firmware próbowałem aktualizować, ale aktualizator wywalił błąd i nie próbowałem już więcej w obawie o dane (szukając informacji w sieci na ten temat okazało się, że nie jestem jedyną osobą na świecie, która ma problem z aktualizacją).

 

Cóż... chyba trzeba pogodzić się z tym, że nie mam sprzętu najnowszej generacji.

 

Sprawdzę jeszcze pod Windowsem i odświeżę temat gdy będę wiedział jak zachowuje się SATA3 na innych systemach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłącz HDD po kontroler intela i dopiero aktualizuj firmware.

 

Sprawdź też czy masz najnowszy bios dla płyty, oraz czy kontroler SATA III jest ustawiony na AHCI.

 

Przełącznik o którym wspominam był na zakładce boot czy jakoś tak... to było totalnie od czapy... nielogiczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem wszystko jeszcze raz.

 

1. Sprawdziłem firmware. Updater twierdzi, ze mam aktualny. 

2. Sprawdziłem ustawienia trybu kontrolera SATA. Wszędzie jest AHCI

3. Wyłączyłem USB 3.0 W BIOSie, odpiąłem dysk zewnętrzny z portu USB 3.0.

4. Sprawdziłem wersję BIOSu. Jest aktualna. 

6. Mam kabel SATA3

 

Podczas bootowania kontroler Marvell zgłasza, że działa w trybie SATA 3.0, 6Gb/s, ale benchmark mówi co innego. Prędkość zapisu na kontrolerze Marvella jest dwukrotnie niższa niż na kontrolerze SATA 2.0, prędkość odczytu również jest nieco niższa.

 

// EDIT:

Jest jeszcze jedna rzecz, którą warto sprawdzić. Do odpalenia USB 3.0 używam kexta GenericUSBXHCI. Skoro działanie USB 3 powiązane jest z działaniem SATA 3, to być może warto sprawdzić, czy ten kext czegoś nie psuje. Nie liczę na to, ale mimo wszystko warto przetestować.

 

SATA 3:

2ahi9fp.png

 

SATA 2:

ziubzt.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usunąłem na próbę GenericUSBXHCI. Tak jak podejrzewałem nic to nie dało. Nadal prędkość SATA 3 na kontrolerze Marvella jest mizerna.
 
Zastanawia mnie jeszcze jeden fakt. Kontroler jest ustawiony w BIOSie w tryb AHCI, ale podczas bootowania przed nazwą dysku widzę prefix [iDE]. Czy to znaczy, ze dysk nie działa w trybie AHCI? Dysk jest wykrywany w ten sposób wyłącznie gdy podłączony jest do kontrolera SATA 3.
 
//EDIT:
 
Znalazłem przyczynę. Cytat z dokumentacji:
 

IO Levelup [Disabled]
Disables the IO Level UP feature.
Set USB 3.0 ports to the maximum bandwidth. When enabled, the
maximum bandwidth of back panel USB 3.0 ports is up to Gen. 2 speed while the blue PCIex16_1 slot operates at x8 mode.
Set SATA 6G ports to the maximum bandwidth. When enabled, the maximum bandwidth of onboard SATA 6G connectors is up to Gen. 2 speed while the blue PCIex16_1 slot operates at x8 mode. 

 

 

Krótko mówiąc mogę wybrać między pełną prędkością PCI-E, pełną prędkością USB 3, bądź pełną prędkością SATA3. Gdy pełna prędkość USB lub SATA jest włączona wtedy prędkość PCI-E ograniczana jest z x16 na x8. Takie uroki tej płyty :/

 

Wynik benchmarku po ustawieniu IO Levelup na SATA 6G.
2l8kena.png
 
Nadal nie ma rewelacji, ale to chyba wszystko co mogę wyciągnąć na mojej płycie. Ciekawe jest to, że zapis spadł nieznacznie w stosunku to SATA 2, ale za to znacznie wrósł odczyt (co jest chyba ważniejsze). 

 

@314TeR

Dzięki za pomoc. Nie drążyłbym tematu gdyby nie Twoje wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden problem, czyli dobrze pamiętałem, że jest taka opcja w BIOS'ie...

I dobrze pamiętałeś, że jest w miejscu, w którym normalny człowiek by się tego nie spodziewał :)

 

próbowałeś jeszcze jak USB 3.0 masz wyłączone?

Nie, nie próbowałem. Warto to jeszcze sprawdzić. Zaraz zaktualizuję temat.

 

//EDIT

USB3 było wyłączone. Czyli nic więcej z mojej płyty już nie wyciągnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.