Skocz do zawartości

Marginesy przy bootowaniu Clover/ładowanie OSX - monitor rozpoznany jako TV


Rekomendowane odpowiedzi

Mam dziwny problem, otóż zarówno w UEFI, Cloverze jak i przy bootowaniu OSX ekran nie ma prawidłowej rozdzielczości czyli 1920x1080 (w systemie jest już ok). Są za to na około czarne marginesy. Specyfikację mam w podpisie. Dodam jeszcze, że GTX 650 ti połączony jest z monitorem przez DVI. Monitor to 24' BENQ G2420HD.

 

Zapewne karta graficzna jakoś świruje, but why? W starociu Radeonie 4550, którego wymieniłem wszystko było OK.

 

Edit:

 

Czytałem, że to może być coś z CSM jednak jeżeli w UEFI CSM dam na:

 

Enabled - Clover i OSX odpala

Disabled - Pokazuje się BIOS American Megatrends itrzeba zresetować bo dalej nie idzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz UEFI GOP BIOS. Musisz posadzić windowsa 8 i zrobić aktualke BIOSu grafiki z softu od Asusa - do pobrania na stronie producenta.

 

Nie mniej może nadal być problem bo monitor może być rozpoznawany jako TV i wtedy masz overscan, pomoże wtedy tylko zmiana EDIDu w monitorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem m.in w uefi, cloverze i podczas bootowania OS X (a także w chwili gdy np nie są zainstalowane stery do grafiki w windows 7). Aktualizacja programem asusuefi kończy się obrazkowym komunikatem o niezgodności płyty co do aktualizacji grafiki.
Do mojej grafiki (Asus GTX 660ti) nie ma uefi gop- czy da się wyeliminować marginesy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz aktualizować biosu karty Asusa na płycie gl. Asrock. Musi być płyta główna i grafika Asusowa aby zadziałało.

 

Edit:

 

Damn.

 

Wygląda na to, że do mojej karty nawet nie ma UEFI GOP - 

 

http://www.asus.com/Graphics_Cards/GTX650TIPH1GD5/HelpDesk_Download/

 

Sprawdzałem też opcje na monitorze - w display settings overscan jest na OFF, włączona opcja to FULL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem m.in w uefi, cloverze i podczas bootowania OS X (a także w chwili gdy np nie są zainstalowane stery do grafiki w windows 7). Aktualizacja programem asusuefi kończy się obrazkowym komunikatem o niezgodności płyty co do aktualizacji grafiki.

Do mojej grafiki (Asus GTX 660ti) nie ma uefi gop- czy da się wyeliminować marginesy? 

Karte graficzna firmy asus zaktualizujesz tylko na plycie glownej tego samego producenta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz aktualizować biosu karty Asusa na płycie gl. Asrock. Musi być płyta główna i grafika Asusowa aby zadziałało.

 

Edit:

 

Damn.

 

Wygląda na to, że do mojej karty nawet nie ma UEFI GOP - 

http://www.asus.com/Graphics_Cards/GTX650TIPH1GD5/HelpDesk_Download/

Sprawdzałem też opcje na monitorze - w display settings overscan jest na OFF, włączona opcja to FULL.

Napisz maila z prosba o udostepnienie uefi gop biosu dla twojej karty , np dla EVGA to norma ze nie udostepniaja po napisaniu prosby po paru dniach znajomy dostal aktualizacje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, parę słów wyjaśnienia, ponieważ padło parę mylnych informacji.

 

Czarna ramka wokół obrazu to nie overscan a underscan. 99% TV na świecie ma domyślnie ustawiony overscan, czyli obcinanie brzegów ekranu. Prawidłowy obraz wypuszczany z komputera byłby wyświetlony na takim TV z obciętymi brzegami, a przez to obsługa by była utrudniona. Producenci kart wpadli na genialny pomysł jak zaradzić aby obraz nie był obcinany i można go było użyć nawet na etapie boot i wymyślili undescan (czyli pomniejszanie obrazu) tak aby skompensować overscan w TV. Jak ju domyślacie jest z tym kibel, bo obraz jest dwukrotnie zniekształcany, raz przeskalowywany w komputerze a potem drugi raz w TV, a to nie ma szansy dobrze wyglądać. Każdy z TV jaki widziałem ma opcję wyłączenia overscanu i wtedy obraz będzie prawidłowo piksel w piksel pokazywany, ale to samo trzeba jeszcze zrobić w komputerze. Zarówno nvidia jak i ATI/AMD mają takową opcję w sterownikach swoich. A teraz istotne kiedy to się bierze - otóż wtedy kiedy komputer (VGA) otrzyma w EDID od monitora/TV informację, że wśród trybów jest tryb TV 1920x1080, nie chcę się zagłębiać w szczegóły, ale wiele monitorów nawet tylko z złączem DVI wysyła do kompa takie dane i wtedy VGA traktuje takie urządzenie jak TV.

 

Jak temu zaradzić - otóż mi i developerom z clovera nie udało się znaleźć sposobu na obejście. Modyfikowaliśmy EDID i wstawialiśmy taki który nie zawierał tych trybów i wszystko na nic... podejrzewamy że zwyczajnie w BIOSie VGA jest zakodowana informacja, że jak jest 1920x1080 - to walimy underscan. Jest to nieestetyczne, ale da się z tym żyć i trzeba przeboleć, albo zmienić monitor, albo zmienić VGA na taką która tego problemu nie ma. VGA jakie testowałem i włączały underscan to ATI do 6xxx (7xxx i wyżej nie testowałem więc nie wiem) nvidie do GT/GTX6xx - ASUS'y GTX 7xx już nie mają tego problemu. Instalacją UEFI GOP BIOS do VGA czasami pomaga, ponieważ jak wyłączymy CSM to wtedy używana jest inna sekcja VROMu ale konieczne jest posiadanie systemu zgodnego z UEFI GOP czyli WIndows 8 i wyżej. Jak ma się Windows 7 to trzeba włączyć CSM i nici z pełnego obrazu, bo wtedy czytamy sekcję legacy z Video BIOSu.

 

Wgrywanie UEFI GOP BIOS do kart ASUSa nie posiadających go a będących co najmniej AMD 7xxx i nvidia 6xx. Trzeba spełnić następujące warunki:

1. Posiadać płytę główna ASUS z UEFI GOP - musi to być coś na chipsecie 7-dmej generacji np Z77 i wyżej, nie może to być Z68.

2. Pobrać stosowne narzędzie ze strony ASUSa - paradoksalnie jak dla naszej VGA nie ma, to i tak można poszukać w podobnych modelach i pobrać aplikację. Dodawanie sekcji UEFI do VROM jest wspólne dla wielu kart.

3. Aplikacja działa z poziomu 64 bitowego systemu Windows. Ja z sukcesem wgrywałem z Win 7 64 bit i Win 8 64 bit - Win 8.1 nie miałem okazji testować, ale podejrzewam że nie będzie problemu.

 

Samo wgranie - to jeszcze nie koniec problemów. Pewnie wielu z Was nawet nie zdaje sobie sprawy, że rozpoznanie monitora jako TV skutkuje jeszcze problemami z odwzorowaniem prawidłowym kolorów w systemach i to zarówno OS X jak i Windows. Tu znów na kark problemów spada różnice w sposobie wyświetlania obrazu przez TV i komputer. Przekaz sygnału TV jest odrobinę inny niż komputerowego. W komputerowym świecie przy 8-bitowej rozdzielczości koloru ustalono, że dla wartości bitu 0 jest kolor całkowicie wygaszony (czarny) a 255 ma pełną jasność. Wtedy składowy kolor RGB o wartości 0:0:0 jest całkowicie czarny, a 255:255:255 - jest białym 100%. Natomiast w TV jest trochę inaczej - czarny jest na poziomie 16 i wszystko co poniżej 16 jest pokazywane przez TV jako czarny, a biały jest przy 235 i wszystko co powyżej białego to po prostu biały. Teraz dochodzą nam jazdy w ponownym przekodowywaniu. Jeśli monitor został rozpoznany jako TV, to system przełącza się w wyświetlanie kolorów w tzw tryb RGB limited (16-235) i przekodowuje obraz z RGB Full (0-255) tak aby "mniej więcej" poziomy się zgadzały i aby czarny na ekranie monitora był czarnym, a nie szarym o poziomie 16. Mam nadzieję że nadążacie. Gorzej jak monitor zacznie robić clipping bo VGA wciąż wysyła 0-255 a monitor wszystko co poniżej 16 wyświetla jako czarny a powyżej 235 jako biały, wtedy mamy wrażenie obrazu super WoW kontrast, ale tak nie jest, tracimy jego znaczą część, np detale w ciemnych scenach czy detale chmur. W drugą stronę może być tak, że komputer nadaje 16-235 a monitor pokazuje to jako 0-255 to wtedy czarny nie będzie czarny a szarym i obraz wydaje się wyprany.

 

VGA które przestawiają się w RGB Limited (16-235) to np wszystkie nvidie jakie miałem. Zarówno pod Windows jak i OS X potrzebne są sztuczki aby "naprostować" ich działanie. Monitor rozpoznany jako TV wygląda w preferencjach OS X tak:

Monitor-jako-TV.pngMonitor-jako-TV-preferencje.png

Zwróćcie uwagę na zaznaczone na czerwono wpisy, w preferencjach mamy informację że monitor został rozpoznany jako TV, a w preferencjach monitora mamy odświeżanie 60Hz - NTSC - czyli system nadawania.

 

Problem możemy naprawić w prosty sposób, wystarczy użyć tego skryptu:

https://gist.github.com/adaugherity/7435890

wystarczy w konsoli wydać polecenie:

ruby patch-edid.rb

A wynik polecenia w postaci katalogu wgrać do:

/System/Library/Displays/Overrides

lub w nowszych systemach (od 10.11 jak pamiętam):

/System/Library/Displays/Contents/Resources/Overrides/

Restart komputera lub odpięcie i podpięcie monitora wystarczy aby monitor został porwanie rozpoznany:

Monitor-OK.pngMonitor-OK-preferencje.png

 

Mam nadzieję że nie zanudziłem was. Jak znajdę zdjęcia które robiłem samemu wyświetlaczowi to pokażę jeszcze jak są poszarpane fonty i zniekształcony obraz na tak dobrym monitorze jak właśnie przykładowy 27" DELL U2713H o rozdzielczości 2560x1440 z sprzętową kalibracją i to podpięty po złączu display port.

 

Podobny problem też występuje pod Windows i tam trzeba zaaplikować poprawkę do rejestru.

 

Jeśli ten opis wam się spodobał i chcecie aby takie materiały pojawiały się częściej, to pamiętajcie, że w prawym dolnym rogu postu są takie strzałki czerwona i zielona... jak wam się podoba to klikajcie w zieloną a jak nie to w czerwoną. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info, przynajmniej idzie poznać genezę problemu :)

 

Tylko u mnie monitor chyba rozpoznaje poprawnie. Luknij na screena:

 

 

https://www.dropbox.com/s/f0s4o0xal8fvsqn/Zrzut%20ekranu%202014-04-07%20o%2020.28.47.png

 

Co do wgrywania biosów z innych kart ale podobnych modeli, znalazłem taki spis:

 

 

http://support.asus.com/download/ModelList.aspx?SLanguage=en&keyword=GTX&type=1

 

Jest tam kilka modeli GTX 650 Ti ale nie mam pojęcia, który może być kompatybilny z moją GTX650TI-PH-1GD5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz link do wersji 1.1.1.0 aktualizatora UEFI:

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/vga/ASUS_VGA_UEFI_VBIOS_Update.zip

 

Wielkie dzięki :) Wszystko działa :)

 

Dla potomności:

 

1. Aby zaktualizować kartę graficzną ASUSa do UEFI GOP BIOS należy posiadać:

a) płytę główną ASUS (na pewno działa na Gryphonie z chipsetem Z87)

B) programik z linku wyżej - odpalamy go i aktualizujemy BIOS

2. Po restarcie wchodzimy do biosu i wyłączamy CSM (w Gryphonie zakładka boot) i wychodzimy z BIOSu i zapisujemy ustawienia.

3. Voila! Marginesy są już tylko wspomnieniem!

 

Czyli nie mam szans na wgranie z moim hardware, a myślałem że będzie pięknie;c

 

Albo możesz wyciągnąć z kompa swojego ASUSa i udać się do kogoś z płytą gł. ASUS. Wtedy zadziała. Ale skoro jest zmodowany flasher to do dzieła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marv - cieszę się że pomogłem. Co do powodu występowania samych ramek, tak jak wyżej pisałem, podejrzewam, że legacy VROM jest tak napisany że jaki dostaje od monitora rozdzielczość 1920x1080 to odpala underscan. Na szczęście w systemie przynajmniej porządnie się zachowuje już, bo np mój LG DM2780D niestety sypie informacją - jestem TV i mam jazdę z prawidłowymi poziomami i w Windows i w OS X.

 

Poniżej obiecany programik do naprawy poziomów dla Windows:

NV_RGBFullRangeToggle.zip

 

Uwaga - używać z głową, jak nie ma się pewności czy jest w ogóle potrzebna zmiana poziomów, to w ogóle nie uruchamiać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marv - cieszę się że pomogłem. Co do powodu występowania samych ramek, tak jak wyżej pisałem, podejrzewam, że legacy VROM jest tak napisany że jaki dostaje od monitora rozdzielczość 1920x1080 to odpala underscan. Na szczęście w systemie przynajmniej porządnie się zachowuje już, bo np mój LG DM2780D niestety sypie informacją - jestem TV i mam jazdę z prawidłowymi poziomami i w Windows i w OS X.

 

Poniżej obiecany programik do naprawy poziomów dla Windows:

attachicon.gifNV_RGBFullRangeToggle.zip

 

Uwaga - używać z głową, jak nie ma się pewności czy jest w ogóle potrzebna zmiana poziomów, to w ogóle nie uruchamiać.

 

U mnie jednak wykrywa jako monitor zarówno w OSX jak i Win8 - lepiej nie będę tego tykać :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Na forum Asusa jest zmodowany soft do wgrywania UEFI - obchodzi obowiązek posiadania płyty Asusa. Wgrywałem UEFI do GT610 pod ASRocku H81M i śmigało pięknie"
Czyżby program odpalany w cmd do aktualizacji? próbowałem tego i nie znajduje nowszego softu. (jak miałeś coś innego na myśli to podaj mi link bo tradycyjnie nie widzę ;)

http://fotoo.pl//out.php?i=770946_zrzut-ekranu-2014-04-08-o-09.04.35.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.techpowerup.com/vgabios/index.php?architecture=NVIDIA&manufacturer=Asus&model=GTX+660+Ti&interface=&memType=&memSize=2048
Tu mamy kolecję biosów do gtx660ti
Mój model to GTX660 TI-DC2O-2GD5. Pomoże mi ktoś w wybraniu prawidłoego biosu do mojej kraty? (nie widzę akurat biosu o tym oznaczeniu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

 

 

Samo wgranie - to jeszcze nie koniec problemów. Pewnie wielu z Was nawet nie zdaje sobie sprawy, że rozpoznanie monitora jako TV skutkuje jeszcze problemami z odwzorowaniem prawidłowym kolorów w systemach i to zarówno OS X jak i Windows. Tu znów na kark problemów spada różnice w sposobie wyświetlania obrazu przez TV i komputer. Przekaz sygnału TV jest odrobinę inny niż komputerowego. W komputerowym świecie przy 8-bitowej rozdzielczości koloru ustalono, że dla wartości bitu 0 jest kolor całkowicie wygaszony (czarny) a 255 ma pełną jasność. Wtedy składowy kolor RGB o wartości 0:0:0 jest całkowicie czarny, a 255:255:255 - jest białym 100%. Natomiast w TV jest trochę inaczej - czarny jest na poziomie 16 i wszystko co poniżej 16 jest pokazywane przez TV jako czarny, a biały jest przy 235 i wszystko co powyżej białego to po prostu biały. Teraz dochodzą nam jazdy w ponownym przekodowywaniu. Jeśli monitor został rozpoznany jako TV, to system przełącza się w wyświetlanie kolorów w tzw tryb RGB limited (16-235) i przekodowuje obraz z RGB Full (0-255) tak aby "mniej więcej" poziomy się zgadzały i aby czarny na ekranie monitora był czarnym, a nie szarym o poziomie 16. Mam nadzieję że nadążacie. Gorzej jak monitor zacznie robić clipping bo VGA wciąż wysyła 0-255 a monitor wszystko co poniżej 16 wyświetla jako czarny a powyżej 235 jako biały, wtedy mamy wrażenie obrazu super WoW kontrast, ale tak nie jest, tracimy jego znaczą część, np detale w ciemnych scenach czy detale chmur. W drugą stronę może być tak, że komputer nadaje 16-235 a monitor pokazuje to jako 0-255 to wtedy czarny nie będzie czarny a szarym i obraz wydaje się wyprany.

 

VGA które przestawiają się w RGB Limited (16-235) to np wszystkie nvidie jakie miałem. Zarówno pod Windows jak i OS X potrzebne są sztuczki aby "naprostować" ich działanie. Monitor rozpoznany jako TV wygląda w preferencjach OS X tak:

attachicon.gifMonitor-jako-TV.pngattachicon.gifMonitor-jako-TV-preferencje.png

Zwróćcie uwagę na zaznaczone na czerwono wpisy, w preferencjach mamy informację że monitor został rozpoznany jako TV, a w preferencjach monitora mamy odświeżanie 60Hz - NTSC - czyli system nadawania.

 

Problem możemy naprawić w prosty sposób, wystarczy użyć tego skryptu:

https://gist.github.com/adaugherity/7435890

wystarczy w konsoli wydać polecenie:

ruby patch-edid.rb

A wynik polecenia w postaci katalogu wgrać do:

/System/Library/Displays/Overrides

Restart komputera lub odpięcie i podpięcie monitora wystarczy aby monitor został porwanie rozpoznany:

attachicon.gifMonitor-OK.pngattachicon.gifMonitor-OK-preferencje.png

 

Mam nadzieję że nie zanudziłem was. Jak znajdę zdjęcia które robiłem samemu wyświetlaczowi to pokażę jeszcze jak są poszarpane fonty i zniekształcony obraz na tak dobrym monitorze jak właśnie przykładowy 27" DELL U2713H o rozdzielczości 2560x1440 z sprzętową kalibracją i to podpięty po złączu display port.

 

Podobny problem też występuje pod Windows i tam trzeba zaaplikować poprawkę do rejestru.

 

Jeśli ten opis wam się spodobał i chcecie aby takie materiały pojawiały się częściej, to pamiętajcie, że w prawym dolnym rogu postu są takie strzałki czerwona i zielona... jak wam się podoba to klikajcie w zieloną a jak nie to w czerwoną. ;)

Ta metoda działa tylko na Dellach, czy jest jakiś sposób aby to załatwić na innych monitorach (w moim przypadku AOC 2369vm)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.