Skocz do zawartości

Bootloader nie odpala bez pendrive - Clover


Desperathc
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Specyfikacja jak w stopce - pomyślnie zainstalowany Mavericks - CloverUEFI.

 

Kiedy odpalam kompa bez pendrive (Mavericks+Clover), nie mam bootloadera - komunikat:

"Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key"

 

Dodaję więc przy starcie z pendrive w Clover boot options "Add Clover as UEFI boot option", wchodząc do Biosu widzę jednak, że dodał mi się tylko "Clover OS X Boot (USB 2.0)" - czyli z pendrive.

 

MOJE PYTANIE!

1) Czy mam/mogę zainstalować Clover'a na partycje z systemem? Czy muszę mieć do tego osobną partycję?

2) Jeśli instaluje to z jakimi zaznaczonymi opcjami? Chodzi o to, czy jeżeli zaznaczę złą opcję - posypie się system?!

 

System postawiłem samodzielnie po wielkich bataliach i nie było łatwo. Boję się ponownej męczarni.

Dziękuję za zrozumienie! ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A.D.1 Zamontuj partycję EFI na dysku z OS X. Potem przegraj cały katalog EFI z pendrive na partycję EFI do głównego katalogu. To wszystko. BIOS/UEFI znajdzie Ci taki system i pozwoli ustawić uruchomienie z niego.

 

A.D.2 - Nic nie instaluj jak chcesz uruchamiać w czystym UEFI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A.D.1 Zamontuj partycję EFI na dysku z OS X. Potem przegraj cały katalog EFI z pendrive na partycję EFI do głównego katalogu. To wszystko. BIOS/UEFI znajdzie Ci taki system i pozwoli ustawić uruchomienie z niego.

Jak mam to zrobić? Mam tylko na myśli jak zamontować partycje EFI? Zrobić nową partycje w "narzędzia dyskowe"? Szukam i szukam i nie mogę nigdzie znaleźć. Na kluczu USB przygotowanym przeze mnie jest tylko jedna partycja, w której znajduje się Mavericks i folder EFI-Backups.

 

 

 

 

A.D.2 - Nic nie instaluj jak chcesz uruchamiać w czystym UEFI.

W planach jest Windows na drugiej partycji - nadal nic nie będzie trzeba instalować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Partycje efi zawsze masz na dyskach GPT. Po prostu jej nie pokazuje disk utility. Jak zamontować? Poszukaj, na forum było podawane wiele razy.

 

A.D. 2 nic nie trzeba instalowac.

1) OK. EFI zamontowane, skopiowane z pendrive. Teraz mam tam 3 foldery - APPLE, BOOT, CLOVER oraz plik "Clover_Install_Log.txt". Clover odpala ładnie przy starcie.

 

ALE

 

2) Czarny ekran po wyborze partycji z systemem, flaga -v mówi:

 

IMG_0968.jpg
 
3) Foldery BOOT i CLOVER oraz pllik "Clover_Install_Log.txt" skopiowane z pendrive
ścieżka:
Install OS X Mavericks/EFI-Backups/r2652/2014-04-19-19h51/EFI
Dobrze czy źle?
 
Z USB odpala normalnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3) Foldery BOOT i CLOVER oraz pllik "Clover_Install_Log.txt" skopiowane z pendrive
ścieżka:
Install OS X Mavericks/EFI-Backups/r2652/2014-04-19-19h51/EFI
Dobrze czy źle?
 
Z USB odpala normalnie.

 

 

Jak wydedukowałeś te ścieżkę? Przecież na kluczu nie masz nic takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Partycja EFI z mojego klucza znikła po instalacji systemu. A ścieżkę napisałem sam. To co widzę po włożeniu pendrive to partycja "Install OS X Mavericks", a w niej EFI-Backups i Mavericks.

I z tego EFI-Backups skopiowałem foldery. Rozumiem, że źle.

Czy idzie jakoś zamontować partycje EFI z pendrive?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Partycja EFI z mojego klucza znikła po instalacji systemu. A ścieżkę napisałem sam. To co widzę po włożeniu pendrive to partycja "Install OS X Mavericks", a w niej EFI-Backups i Mavericks.

I z tego EFI-Backups skopiowałem foldery. Rozumiem, że źle.

Czy idzie jakoś zamontować partycje EFI z pendrive?

 

Jak mogła zniknąć... jakby znikła to byś nie uruchomił w ogóle systemu.

 

Możliwe że masz klucz sformatowany w GPT, więc zamontu partycję EFI z klucza i skopiuj jej zawartość na partycję EFI HDD/SSD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mogła zniknąć... jakby znikła to byś nie uruchomił w ogóle systemu.

 

Możliwe że masz klucz sformatowany w GPT, więc zamontu partycję EFI z klucza i skopiuj jej zawartość na partycję EFI HDD/SSD.

 

Wszystko działa.

Terminal to podstawa, dzięki.

 

Dla innych:

diskutil list

diskutil mount disk1s1 - usb EFI

diskutil mount disk0s1 - HDD EFI

 

Temat do zamknięcia. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.