Skocz do zawartości

SSD i HDD pod osx i win


Rekomendowane odpowiedzi

Zabieram się za pierwszego hamac'a i posiadam dwa dyski ssd 128gb i tależowy 1T, do pracy będę potrzebował obu systemów, może z czasem uda się całkiem pozbyć windy.

Do rzeczy:

Chciałbym oba OS'y postawić na ssd, jednak czy to znacząco utrudnia sprawę i może mieć wpływ na osiągi zestawu pracując pod osx/win ?

Planuje przystąpić do działania za pomocą clovera i stawiać 10.9, dobry pomysł na początek?

 

Płyta główna: Asus z87-a

Procesor: i7-4770K

GPU: Asus gt 640

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

128gb na dwa systemy wg mnie trochę mało. Jak dla mnie 128gb to minimum pod samego OSX czy Win, pełny komfort daje 256GB.

 

Nie mniej da się postawić oba systemy na jednym SSD - najpierw instalujesz OSX robiąc dwie partycje - pod OSX partycja HFS, pod Win partycja pusta bez formatu plików. Po zainstalowaniu OSX w instalatorze Win wskazujesz puste miejsce do instalacji NIE FORMATUJESZ NIC SAM. Instalator Win wszystko dokończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także mam obawy odnośnie rozmiaru ale chcę podjąć próbę.

 

Skoro zaczynam od osx to mogę miec winde na tym dysku 1T aby z wirtualnej maszyny przygitiwać instalkę?

Formatowanie o którym mówisz Oswaldini robię już jak odpalę instalację OSX - jak to bywało przy windzie?

Jeszcze jedno pytanie mnie naszło, jak potem sformatować ten tależowy 1T aby był w pełni funkcjonalnym magazynem plików zarówno dla win jak i OSX?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Instalkę do czego? Wina?
2. Tak, jak się uruchomi instalator, to w narzędziu dyskowym dzielisz dysk na partycje.

3. Jeśli nie chcesz korzystać z żadnych driverów 3rd party, to żeby w pełni działał stabilnie na obu systemach (odczyt/zapis) musi być sformatowany jako FAT32 (ale tu możesz mieć maks pliki o wielkości 4GB) lub ExFAT (nie ma takiej stabilności i ochrony jak zwykły FAT). Jeśli chcesz korzystać z 3rd party drivera to polecam te firmy Paragon - HFS+ for Windows lub NTFS for OS X.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Miałem na myśli pena do instalacji - czy to jakiś przestażały sposób? :) Nie mam aktualnie dostępu do maszyny działającej na osx, stąd wirtualna.

2. OK dzięki!

3. ... chyba zobaczę jak idzie mi bez windowsa :) chyba będzie prościej zarządzać dyskami a i tak winda miała być wsparciem jedynie. Jeżeli zostanę jedynie przy OS X 10.9 to jaki system plików wybrać na magazyn danych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.