Skocz do zawartości

OSX na Intel® NUC Kit D54250WYK


Trixel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wtrącę kilka słów do tematu.

 

Złożyłem z tego modelu (BOXD54250WYK2) sobie HTPC.

Intensywnie używam go od 11.2013 roku. Stoi w salonie sprzęgnięty z systemem audio i TV.

 

Miałem na nim zarówno OpenELEC (bardzo fajnie śmiga), Windows 8 oraz OSX (od wersji OSX 10.8).

 

Poniżej konfiguracja jaką posiadam:

 

Kadłubek: Intel Kadłubek NUC/BOXD54250WYK2/uCFF QS77 DDR3-1333 BX (BOXD54250WYK2)

RAM: 1x8GB Crucial 8GB DDR3 1600MHz CL11 SODIMM 1.35V/1.5V

SSD 60GB: DYSK SSD INTEL 525 60 GB,SATA

ponadto zamontowałem w nim oryginalny moduł BT wyjęty z MacBooka

WiFi, nie montowałem, mam go podpiętego kablem do domowej sieci 1 gigabit.

 

Dysk wziąłem niewielki do togo NUCa ponieważ używam rozwiązań firmy Synology do zarządzania danymi w domu i NUC daje radę tak jak inne Maki które mam.

 

I kilka uwag na temat NUC D54250WYK i OSX.

 

Konfiguracja najbardziej przypomina Macbooka Air, oznaczenie Appla to model MacbookAir6,2

 

Co do problemów to miałem niewielkie na początku ze względu iż procesory z serii Haswell były nowością i wówczas Apple wspierał w zasadzie tylko nowe Macbooki Air. Problemem był kernel (konieczny był patch), HDMI audio oraz szwankowała obsługa framebuffera dla dla grafiki Intel HD5000. Ale to było kiedyś.

 

Teraz wszystko działa bezbłędnie, łącznie ze speedstepem i usypianiem.

 

Obecnie mam na NUCu system 10.9.3, komputer i system lubią się, nie ma z nim problemów (pracuje zarówno na chameleonie jak i na clover)

Obsługuję go za pomocą joya PS3 BT, myszy i klawiatury BT oraz poprzez apki na iPhone i iPada.

 

Po zainstalowaniu np XBMC po prostu wymiata.

System używam do codziennych zastosowań (Deezer, Netflix, Hulu) i jeszcze kilka innych zadań. 

Sprzęt jest mały, szybki i co dla mnie bardzo ważne bardzo cichy i energooszczędny. Z tego co pamiętam w Geekbench 64bit osiąga wynik zbliżony do 4500 pkt.

To nie jest sprzęt do grania w najnowsze tytuły, ja używam go do odpalania romów z Amigi i MAME.

 

W necie jest masa informacji na temat skonfigurowania całego systemu.

 

Osobiście uważam iż w porównaniu z mac mini produkt intela wygrywa, pod kilkoma względami. I tak jak ze wszystkimi Hackintoshami, trzeba się jednak troszkę w temacie orientować.

Ze sprzętu korzysta cała moja rodzina i nie miałem jeszcze żadnych problemów związanych ze sprzętem czy systemem.

 

Nie sprawdzałem cen ale pewnie zmieściłbyś się w kwocie około 1500pln brutto za kadłubek + 4GB RAM + mSSD

 

 

P.S.

Dysku innego niż mSATA na pewno nie włożysz do środka, wiem bo próbowałem, nawet włożenie małego modułu BT zasilanego z wewnętrznego portu USB było lekkim wyzwaniem, ale opłaciło się.

Istnieje tak jak napisał kolega wyżej troszkę większy brat tego modelu do którego włożysz dysk 2,5" SSD z tego co pamiętam jest to model NUC D54250WYKH.

 

pozdrawiam

robbie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie wygląda w Twoim opisie, sęk w tym, że nie opisałeś co faktycznie trzeba zrobić na tym NUCu aby uruchomić na nim OS X. Opisy z netu znam i uważam, że są delikatnie mówiąc niedoskonałe... jeśli udało Ci się postawić na nim OS X bez konieczności patchowania i podkładania DSDT, to pochwal się, bo to jedne z największych problemów. Druga kwestia to zablokowany rejestr MSR i konieczność nakładania patcha na kernel po każdej aktualizacji (dla każdego kernela inny, lub czekania z aktualizacją do wprowadzenia jego do clovera a następnie aktualizacja clovera przed aktualizacją systemu. Wybacz mój sceptycyzm, ale jak toś się bawi w OS X na tym sprzęcie od wielkiego dzwona to takie problemy nie przeszkadzają, ale jak masz go używać intensywnie co dzień i co aktualizację pacyfikować aby działał po niej, to wybacz, ale ja takiego hacMini nie akceptuje... Mój standard to OS X postawiony tak aby po każdej aktualizacji wstawał bez konieczności czegokolwiek dotykania... po prostu ma działać haMac jak prawdziwy Mac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, więc tak.

 

instalacja OSX w wersji 10.9.3 za pomocą przygotowanego USB (takiego jak proponuje np. oswaldini), ja preferuję USB na bootloaderze Clover, ważne aby użyć nowych wersji, od wersji 27xx.

Wykonujemy instalację dwuetapową. Jeśli chcemy aby wszystko działało jak należy to należy przygotować plik config.plist dla naszego NUCa oraz przygotować 2 kexty w katalogu ../kexts/10.9 będą to FakeSMC.kext oraz AppleIntelE1000e.kext (dla karty sieciowej).

Należy również wgrać tabele SSDT.aml (tu widziałem iż ludzie popełniają czasami błędy z wgrywaniem nieodpowiednich tablic, należy zwrócić uwagę jaką mamy wersję BIOS w NUC-u, Intel wydaje aktualizacje BIOSu, które eliminują błędy). Tabel DSDT nie trzeba generować i wgrywać.

Nie ma również potrzeby patchowania mach_kernel z tego względu iż mimo iż NUC ma zablokowany MSR nie musimy już się tym martwić ponieważ nowy Clover ma wbudowany automatyczny patch kernela, nie trzeba nic ustawiać.

Po instalacji w tym momencie nie będzie działał dźwięk, można przeprowadzić to za pomocą patchy przygotowanych przez gościa o nicku toleda (binaria i dokumentacja jest dostępna na github).

Ja osobiście patchuję AppleHDA.kext i AppleIntelFramebufferAzul.kext po instalacji aby dźwięk działał.

 

I to tyle, nie jest to jakaś mocno skomplikowana metoda. 

 

Jeśli ktoś chciałby używać chameleona to teżą się da, przy czym  należy po każdej aktualizacji systemu kombinować z mach_kernel (patchowanie).

 

Co do tego jak ma działać haMac to się zgadzam z 314TeR w 100%. Chodzi o to iż NUC nie jest jakimś nieujarzmionym sprzętem. Sam tego nie zrobiłem ale sądzę iż można poprzez Clovera patchować plik AppleHDA.kext aby dźwięk odpalać bez dodatkowych kombinacji.

Do vaniliowego haMac-a brakuje już naprawdę niewiele na tym sprzęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, to opisz jak odpaliłeś VGA... ja za diabły bez spacyfikowania DSDT nie mogłem...

 

Jak możesz to wrzuć tu swój zestaw instalacyjny, albo podeślij na PW, chętnie spojrzę...

 

Co do patchowania w locie kernela przez clovera, to nie jest tak różowo jak myślisz... nowa wersja systemu = nowy kernel = nowy patch i trzeba czekać aż zaaplikują go w clovera, a wtedy zaktualizować clovera przed aktualizacją systemu. Oczywiście samo patchowanie przez clovera wiele ułatwia, ale trzeba pamiętać o tym.

 

Z Audio samym cloverem nie załatwisz sprawy, niestety przy nim trzeba podkładać plisty wewnątrz AppleHDA i tego nie przeskoczysz.

 

Podsumowując, jeśli grafika jest do ujarzmienia bez pacyfikacji DSDT, to może to mieć sens...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Być może samo rozwiązanie jest stare, ale na pewno jest wiele w nim informacji przydatnych. Może być wiele kluczowych informacji w ogóle do odpalenia, np. jakaś potrzeba poprawka do DSDT, czy jakiś ustawienia biosu.

 

Przejrzeć spokojnie, wciągnąć esencję, śmieci tony mac odstrzelić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przejrzeć spokojnie, wciągnąć esencję, śmieci tony mac odstrzelić.

 

Też wyznaję podobną zasadę, wiedza jako taka ma charakter ponadczasowy :-)

 

Udało mi się pobrać komplet softu jaki został użyty podczas robienia tego filmu. Jedyny kłopot z odtworzenieniem tego eksperymentu to mój BIOS, mam już najnowszy, 050, i nie chciałbym się cofać do 041.

 


W sumie to zrezygnowałem z całkowitego cofania się do 2016. Zrealizowałem inne podejście:

  • nagrałem ostatnią oficjalną wersję UniBootX na klucz USB (UniBootX-Clover-2018-11-07);
  • podłączyłem klucz do Mojave i uaktualniłem Clovera do wersji r4910;
  • utworzyłem katalog EFI/CLOVER/OEM/D54250WYK;
  • wgrałem łatki SSDT z Sebinouse_20160925;
  • wgrałem kexty FakeSMC i IntelMausiEthernet z Sebinouse_20160925;
  • wgrałem konfigurację Clovera config.plist też od Sebinouse_20160925;


Efekt po starcie był następujący:
post-349-0-38983400-1553958455_thumb.png

 

Wystartowałem instalację i po kilkudziesięciu sekundach otrzymałem możliwość skonfigurowania dysku docelowego :-)

 

post-349-0-88052600-1553958572_thumb.jpg

 

Dorzucam jeszcze konfigurację:

 

Sebinouse_20160925.zip

 

 

 

Z przebojami, wielokrotne rebooty, ale instalacja zakończyła się sukcesem :-)

 

Pozdrowienia z NUC D54250WYK:

 

post-349-0-17322100-1553964561_thumb.png

 

 

 

W pierwszej chwili tego nie zauważyłem ale mam drobne problemy z audio.
Generalnie działa przez mini DP ale nie mogę sterować głośnością.

 

Jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak różowo jak myślałem:

  • zainstalowałem Soundflower 2.02b;
  • w preferencjach dźwięku pojawiły się dwa dodatkowe urządzenia "Soundflower (2ch|16ch)";
  • wybranie jednego z nich daje możliwość ruszania suwaczkiem ale nie przekłada się to na głośność, w ogóle nic nie słychać;
  • powrót do urządzenia 31MU97 przywraca dźwięk ale nie można nim sterować z  jednego miejsca;

Dodam, że na wyjściu 31MU97 można sterować głośnością z poziomu np. przeglądarki przy odtwarzaniu YT.
Nie jestem przyzwyczajony do takiego zachowania :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy cyfrowym wyjściu tak jest. Masz mieć bit perfect - czyli NIE modyfikujesz zapisu cyfrowego strumienia. Regulacja głośności to ingerencja w zawartość strumienia. To tak jakbyś sztucznie w photoshopie "przyciemniał" obraz.

 

Masz rację i doskonale rozumiem na czym ta operacja polega, do pewnego stopnia można sygnał zmniejszać bez zniekształceń jeżeli minimalny poziom jest większy od zera. Potem zaczyna się wycinanie danych. Natomiast patrząc od strony użytkowej takie podejście jest mniej wygodne w pewnych warunkach.

 

W sumie to dałoby się to zrobić cyfrowo bardzo dobrze, zakładając, że maksymalny sygnał cyfrowy jest zawsze poniżej progu słyszalności. Wtedy mielibyśmy tylko wzmacnianie sygnału, kształt i dynamika byłyby w pełni zachowane ale trzeba by przemyśleć sposób kodowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.