Skocz do zawartości

OSX na Intel® NUC Kit D54250WYK


Trixel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tu masz przykład jak to działa i skąd biorą się błędy, zrobiłem to naprędce ale myślę, że wyjaśnia sprawę:

 

  • zielony to sygnał oryginalny na umownym poziomie 100 i amplitudzie 10;
  • czerwony to sygnał o płynnie obniżanym poziomie o 5% z próbki na próbkę bez zmiany amplitudy;

powinienem jeszcze pokazać jak to się ma przy zmianie amplitudy ale już mie się nie chciało :(

post-349-0-05817500-1554064998_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w nocy zaliczyłem niezły test usypiania i podnoszenia NUC'a. Przed północą uśpiłem maszynę a kilka minut później padło zasilanie na całej ulicy. NUC oczywiście nie ma UPS'a i przestał migać kontrolką, że jest w uśpieniu. Po powrocie zasilania i odpaleniu wstał bez większych problemów. Sesja na moim koncie została przywrócona do należytego stanu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz przykład jak to działa i skąd biorą się błędy, zrobiłem to naprędce ale myślę, że wyjaśnia sprawę:

 

  • zielony to sygnał oryginalny na umownym poziomie 100 i amplitudzie 10;
  • czerwony to sygnał o płynnie obniżanym poziomie o 5% z próbki na próbkę bez zmiany amplitudy;

powinienem jeszcze pokazać jak to się ma przy zmianie amplitudy ale już mie się nie chciało :(

attachicon.gifSignals.png

 

To co pokazujesz jest idealnym wyjątkiem, w praktyce nie słuchasz dźwięków o takim przebiegu sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co pokazujesz jest idealnym wyjątkiem, w praktyce nie słuchasz dźwięków o takim przebiegu sygnału.

 

Tak to miało wyglądać. Pokazałem tylko potencjalne źródło problemów. Moim zdaniem płacimy teraz frycowe za brak przemyślanych standardów. Łącza cyfrowe powinny pozwalać na przesyłanie sterowania do wzmacniacza mocy jeżeli urządzenie końcowe go zgłosi. Naciskanie kilka razy niewygodnego „pipka”, którego nie widać, i czekać ~30 sekund na ustawienie głośności to mało ergonomiczne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie żale tylko zwykłe stwierdzenie faktu, to rozwiązanie nie jest ergonomiczne niezależnie od tego czego się trzyma producent jakiegokolwiek systemu.

Nadal nie rozumiem argumentu z brakiem ergonomiczności. Przecież przesyłając sygnał cyfrowy, musisz dostarczyć go do urządzenia dekodera, który ma wbudowany w sobie przetwornik C/A oraz wzmacniacz analogowy (twój potencjometr).

 

Używając głośników analogowych ten przetwornik C/A i wzmacniacz masz na np płycie głównej (karcie muzycznej) i to on wzmacnia sygnał otrzymany z C/A, możesz samemu ustawić komfortowy poziom głośność na wyjściu głośników/słuchawek, czy to za pomocą klawiszy na klawiaturze czy potencjometru.

 

Zrozum, że tu nie ma żadnej wady! Ani braku ergonomiczności. O braku ergonomiczności możesz mówić TYLKO w kontekście urządzenia przetwarzającego ten sygnał cyfrowy na analogowy, które NIE daje Ci wygodnej regulacji głośności. Sorki, ale tu nie może być żalów do macOS czy innych systemów, po prostu tak to działa i tak powinno działać. A jeśli jesteś zakotwiczony w analogowym myśleniu, to pora poznać też cyfrowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz powtórzę, to nie są żale tylko stwierdzenie, że okres kiedy sprzedawano telewizory bez pilota już minął ;-) A pamiętam te czasy dosyć dobrze…

 

System nadaje sygnał cyfrowy do TV/Monitora to też system powinien mieć możliwość sterowania głośnością, niezależnie czy TV ma łatwy czy kiepski dostęp do regulacji.

 

Nic nie jest doskonałe, macOS też :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to nie jest wina macOS, to jest wina producenta urządzenia które jak sam wskazałeś NIE ma pilota. Po prostu przenosisz wadę wzmacniacza na system motywując ją tym, że skoro producent wzmacniacza dał ciała, to system ma to "naprawić"? Skoro Twój monitor nie potrafi ogarnąć sygnału cyfrowego, podłącz go np torem analogowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie traktuję tego w kategoriach winy, mowię tylko że jak "wsiadam do auta po stronie kierowcy to oczekuję kierownicy przed nosem". Myślę, że dalsze drążenie tego tematu nie ma sensu. Mamy ugruntowane przekonania co do użyteczności a ja jestem już zbyt stary na zmianę mojego osądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie traktuję tego w kategoriach winy, mowię tylko że jak "wsiadam do auta po stronie kierowcy to oczekuję kierownicy przed nosem". Myślę, że dalsze drążenie tego tematu nie ma sensu. Mamy ugruntowane przekonania co do użyteczności a ja jestem już zbyt stary na zmianę mojego osądu.

 

I tą kierownicę masz pod nosem. Wszystko jest gdzie powinno być. Tylko nie wiem czemu oczekujesz, mówiąc obrazowo Twoim językiem, że "dlaczego skręcając kierownicą nie wpływam na obroty silnika". Zrozum, to są kwestie niezależne.

 

Jeśli więc uważasz za normalne regulowanie obrotów silnika poprzez kręcenie fajerą, to możesz użyć programu, jak wspomniany wyżej soundflower który ingerując w strumień cyfrowy po prostu go modyfikuje w czasie rzeczywistym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tą kierownicę masz pod nosem. Wszystko jest gdzie powinno być. Tylko nie wiem czemu oczekujesz, mówiąc obrazowo Twoim językiem, że "dlaczego skręcając kierownicą nie wpływam na obroty silnika". Zrozum, to są kwestie niezależne.

W tym temacie coś nie możemy się zrozumieć, ja optuję że wygodnie mieć jedno miejsce gdzie steruję przepływem. Tylko tyle. Pierwszy raz spotkałem się z takim podejściem i jest to dla mnie dziwne, że na łączu cyfrowym nie mogę z jednego miejsca sterować głośnością ale mogę to zrobić indywidualnie z każdego programu. Gdybym to projektował, to chcąc uniknąć zniekształceń a jednocześnie dać wygodne sterowanie, to zrobiłbym cyfrowe sterowanie jednostką mocy w urządzeniu odbiorczym z systemu. Skoro tak nie ma to trudno, już się do tego powoli przyzwyczajam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przenosisz przyzwyczajenia z analogowego toru audio na cyfrowy. Programy ingerują, ponieważ ten strumień postprocesują zanim prześlą dalej. Dlatego może np zmienić głośność w samej aplikacji, bo ona to robi. Natomiast samo połączenie cyfrowe nie dopuszcza żadnej ingerencji. Od tego masz wzmacniacz aby wpływać na głośność sygnału a nie jego zawartość. Zrozum, że przesył cyfrowy to bity, 0 i 1. Upierając się, że głośność powinna być regulowana globalnie przez system, chcesz aby te 0 i 1 były zmieniane jak? Wg jakiego klucza, wg jakiego algorytmu. Przykład który podałeś jest czysto teoretyczny i w praktyce NIGDY nie ma szans zaistnieć. Dynamika na złączu cyfrowym jest ściśle określona i wyrażona w kodowaniu, masz dynamikę 16bit, 24bit, a w przypadku sygnałów DTS, AC3 itp to już w ogóle nie możesz ni jak ingerować, ponieważ to jest strumień skompresowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inny przykład z życia: jak podpinasz Soundbar do TV przez złącze optyczne, to za pomocą pilota od TV nie zmienisz głośności, tylko dostaniesz komunikat że masz sobie wziąć do łapki pilot od Soundbara i tam merdać paluchem. Nawet jeśli oba urządzenia są z jednej stajni. Jest to może mniej wygodne ale tak działa. Za czasów analogów, faktycznie pamiętam, że dało się osobno sterować głośnością TV i osobno głośnością dekodera np. z kablówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Przenosisz przyzwyczajenia z analogowego toru audio na cyfrowy. Programy ingerują, ponieważ ten strumień postprocesują zanim prześlą dalej. Dlatego może np zmienić głośność w samej aplikacji, bo ona to robi. Natomiast samo połączenie cyfrowe nie dopuszcza żadnej ingerencji. Od tego masz wzmacniacz aby wpływać na głośność sygnału a nie jego zawartość. Zrozum, że przesył cyfrowy to bity, 0 i 1. Upierając się, że głośność powinna być regulowana globalnie przez system, chcesz aby te 0 i 1 były zmieniane jak? Wg jakiego klucza, wg jakiego algorytmu. Przykład który podałeś jest czysto teoretyczny i w praktyce NIGDY nie ma szans zaistnieć. Dynamika na złączu cyfrowym jest ściśle określona i wyrażona w kodowaniu, masz dynamikę 16bit, 24bit, a w przypadku sygnałów DTS, AC3 itp to już w ogóle nie możesz ni jak ingerować, ponieważ to jest strumień skompresowany.

Widzę, że kompletnie nie możemy się zrozumieć. Ja NIE CHCĘ NIC ZMIENIAĆ W STRUMIENIU CYFROWYCH DANYCH
Ja tylko twierdzę, że byłaby ergonomicznie uzasadniona opcja sterowania cyfrowo końcówką mocy w monitorze.

 

 

Inny przykład z życia: jak podpinasz Soundbar do TV przez złącze optyczne, to za pomocą pilota od TV nie zmienisz głośności, tylko dostaniesz komunikat że masz sobie wziąć do łapki pilot od Soundbara i tam merdać paluchem. Nawet jeśli oba urządzenia są z jednej stajni. Jest to może mniej wygodne ale tak działa. Za czasów analogów, faktycznie pamiętam, że dało się osobno sterować głośnością TV i osobno głośnością dekodera np. z kablówki.

 

I z tego powodu, braku standardu na sterowanie, mam już kilka pilotów na ławie :( Mówiąc, że to mało wygodne to zbyt delikatne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 


To czego oczekujesz nazywa się CEC i jest obecne lepiej lub gorzej zaimplementowane w urządzeniach korzystających z HDMI.

 


Tak, mam to w pilocie od dekodera ale wolę już używać dwóch pilotów.

 

Podłączyłem dziś do NUCa głośniki JBL na USB, zadziałały aż miło i problem z „potencjometrem” w monitorze odszedł w niepamięć ;-)

 

post-349-0-74971200-1554579608_thumb.png

 

Czy ktoś używał tych sterowników AppleIntelWiFiMVM z pozytywnym skutkiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

Dziś zainstalowałem na moim NUCu Mojave a tej chwili ciągnę uaktualnienie.

Wczoraj poszedłem na strych i wygrzebałem kartę Atheros AR9462, pobrałem odpowiednie Kexty ale nie udało mi się tego uruchomić. Spróbuję po aktualizacji.

Przygotowałem dziś klucz startowy Mojave + Clover 4920 + kilka najnowszych kextów i nie chciało to ruszyć. Zastosowałem konfig przygotowany przez Altemirabelle dla mojego laptopa i o dziwo instalator wystartował.

Aktualizacja zrobiona (+52 minuty, nowe forum łączy niefortunnie wypowiedzi :( ):

551349093_Zrzutekranu2019-04-16o16_05_11.thumb.png.2e0d070b1d5d10a6afd673df9816112a.png

Teraz orka aby to ustawić :(

PS. Wizualizacja obrazków też jakaś „rozmyta”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.