Skocz do zawartości

HD4850 - W jaki sposób uruchomić za pomocą Clovera?


zet120
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Z tego co widzę na forum było kilka podejść do uruchomienia HD48xx za pomocą Clovera, ale działającego sposobu nie znajduję.

Niemniej w sieci istnieją gotowe rozwiązania tyle tylko, że coś u mnie działać nie chcą.

Na przykład coś takiego:


<key>KernelAndKextPatches</key>
<dict>

<key>AppleRTC</key>

<false/>

<key>KextsToPatch</key>

<array>

<dict>

<key>Name</key>

<string>AMD4800Controller</string>

<key>Find</key>

<string>0x94401002</string>

<key>Replace</key>

<string>0x94421002</string>

<key>Comment</key>

<string>QE_CI patch</string>

<key>InfoPlistPatch</key>

<true/>

</dict>

<dict>

<key>Name</key>

<string>ATIRadeonX2000</string>

<key>Find</key>

<string>0x94401002</string>

<key>Replace</key>

<string>0x94421002</string>

<key>Comment</key>

<string>QE_CI patch</string>

<key>InfoPlistPatch</key>

<true/>

</dict>

<dict>

<key>Name</key>

<string>ATIRadeonX2000</string>

<key>Find</key>

<data>

D4ObAQAA

</data>

<key>Replace</key>

<data>

kJCQkJCQ

</data>

<key>Comment</key>

<string>QE_CI patch</string>

</dict>

</array>

</dict>

W zasadzie wszystko jest jasne z wyjątkiem binarnego patcha ATIRadeonX2000.kext czyli dlaczego akurat D4ObAQAA należy zamienić na kJCQkJCQ?

Może właśnie w tym tkwi problem?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glitch jest w tym, że żeby kext był załadowany to musi być w nim device id urządzenia, a patch będzie zrobiony dopiero jak kext będzie wczytany, a nie wczyta się bo nie ma device id urządzenia i koło się zamyka. Aby zadziałał patch na info.plist, musisz choć raz uruchomić OS X bez kernelcache... wtedy system wczyta wszystkie kexty a clover podmieni wpisy w pliscie i do kernelcache trafi już zmodyfikowana plista. Potem powinien już ciągnąć system z zmodyfikowanym kextem. Druga część to patch pewnie na tzw. Exotic QE/CI, jak wcześniej radek działał Ci bez tego patch, to możesz na razie śmiało go usunąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że 10.10DP2 nie za bardzo chce wystartować z wpisem w konfigu:Clovera:

<key>NoCaches</key>
<true/>

Powinien?

 

W configu Clovera jest jeszcze coś takiego:

<key>FakeID</key>
<dict>
<key>ATI</key>
<string>0x94421002</string>
</dict>

To przypadkiem nie jest to samo co KextsToPatch

 

W Yosemite coś się wyraźnie pozmieniało ponieważ od czasów wczesnego 10.6 grafikę uruchamiałem VBiosem karty wpisanym do DSDT, niestety w 10.10 to nie działa..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podświetl Yosemite i kliknij spację i wtedy wybierz boot with no cachces czy jakoś tak...

 

I też tak robię, ale:

 

post-107-0-73961000-1403297131_thumb.png

 

Teoretycznie powinno  wystarczyć dopisanie dev id do info.plist AMD4800Controller.kext plus Inject ATI ale to nie działa zarówno w 10.9 jak i 10.10.

Natomiast w 10.10 działa QE_CI Exotic Patch produkcji fantomas1 z insanelymac.

Ten cały QE CI Exotic Patch składa się z dwóch kextów:


AMD4800Controller.kext
ATIRadeonX2000.kext

Z tej paczki u mnie wystarczy jeden czyli ów AMD4800Controller.kext i działa.

Zatem wnioskuję, że i za pomocą Clovera można uzyskać podobny efekt.

Coś czuję, że rozwiązanie czai się za rogiem pytanie którym? :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To coś clover jest skopany dla 10.10... nie powinieneś obskoczyć takiego komunikatu...

 

OK, jak masz ten nowy kext i oryginał, to użyj Hex Fiend i porównaj binarki - znajdziesz gdzie i co zostało zmienione, a następnie możesz stosowny patch zaaplikować do clovera. Niestety bez legacy nie dasz rady...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że części binarne obu kextów są identyczne, mają identyczną sumę kontrolną.

Jedyną różnicą w obu kextach jest zawartość pliku Info.plist ot kext zmodyfikowany zawiera dev id kart z serii HD48xx:


MacPro:~ zet120$ diff -r ~/Desktop/o/AMD4800Controller.kext/Contents/Info.plist ~/Desktop/f/AMD4800Controller.kext/Contents/Info.plist 
62c62
<  <string>0x94401002 0x944a1002</string> ---> to kext oryginalny
---
>  <string>0x94401002 0x944a1002 0x94411002 0x94431002 0x944C1002 0x94601002 0x94421002</string> ---> zmodyfikowany

Na oryginalnych kextach z Cloverem z pierwszego posta karta jest widoczna, tyle tylko, że brak rozdzielczości i magicznego QE_CI

 

post-107-0-73620400-1403335262_thumb.png

 

Jak znajdziesz chwilę to mam prośbę o zbadanie tych kextów  może jednak są jakieś róznice...

 

AMD.zip

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie sprawa rzeczywiście wygląda prosto, ale gdy do oryginalnego kexta wpiszę na sztywno ID karty czyli zrobię to co robi legacy.kext to nie działa.

Dopiero podmiana tego kexta załatwia sprawę.....

 

 

A może należałoby podejść do tematu od drugiej strony.

Gdzieś tak od wersji 10.6 kartę uruchamiam biosem karty wpisanym do DSDT tyle tylko, że w 10.10 to nie działa, uruchamianie systemu kończy się lekko świecącym ekranem, uruchamianie z flagą -v kończy się jasnym ekranem. W obu przypadkach bez treści.

Sprawdziłem oba wyjścia karty z przejściówką DVI-DSub i bez niej...

Pytanie co się zmieniło w 10.10 w tym względzie?

 

Szukam rozwiązania po necie, ale większość załatwia problem podmianą kexta i już, mnie zaś interesuje "dobre" uruchomienie tej bądź co bądź zabytkowej karty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilka, ale przecież jeśli oba kexty różnią się jedynie plistą, to tym bardziej nie czaję bazy... musi działać dodanie device id... może nie przebudowałeś kernelcache? albo jakieś uprawnienia...

EDIT: Ponownie sprawdziłem. Binarki są na 100% te same, nie ma tam żadnego Exotic patch itp itd, oba kexty różnią się tylko tym, że do zmodyfikowanego zostały dopisane dodatkowe identyfikatory kart:

0x94411002 0x94431002 0x944C1002 0x94601002 0x94421002

Być może LegacyATI musi w 10.10 wyglądać inaczej... nie przyglądałem się strukturze... być może zmieniła się nazwa kextów z ATI na AMD i stąd zamieszanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rzeczywiście zdumiewające, tym bardziej, że i sam Clover w logu informuje, że:


228:605  0:107  Framebuffer @0xD0000000  MMIO @0xFE9E0000 I/O Port @0x0000C000 ROM Addr @0xFE9C0000
230:063  1:457  ATI card POSTed, 
230:276  0:212  ATI: get_vram_size returned 0x40000000
230:385  0:108  Framebuffer set to device's default: Motmot
230:497  0:111   N ports defaults to 2
230:600  0:103  (AtiPorts) Nr of ports set to: 2
230:712  0:112  ATI RV770 ATI Radeon HD 4850 Series 1024MB (Motmot) [1002:9442] (subsys [1458:21B8]):: PcieRoot(0x0)\Pci(0x1,0x0)\Pci(0x0,0x0)

 
Dopisałem również stosowne info do Info.plist FakeSMC.kext i też nie.
 
Jest co prawda pewien sukces otóż wystarczy Legacy ATI plus DSDT z biosem karty i działa, ale to nie zasługa Clovera...
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że próbowałem od tego zacząłem zabawę czyli

1. Legacy.kext plus InjectATI

2. Na sztywno ID w Info.plist AMD4800Controller.kext plus InjectATI

3. To co w pierwszym poście..

4. To co wyżej plus edycja Info.plist w FakeSMC

 

Za każdym razem naprawa uprawnień itd, itp.....

 

fantomas1 opisał to ze wszystkimi szczegółami co prawda po francusku, ale zawsze. :)


http://www.insanelymac.com/forum/topic/296949-tuto-qe-ci-exotic-patch-via-clover/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja mam ten sam problem. Jeżeli wybiorę opcję "Boot without caches" (coś takiego), pojawia mi się ten sam napis. Ten błąd pojawia mi się tylko w Yosemite. Na Mavie wszystko ładuje się ok. Sądzę, iż to może być coś z kernelem, gdyż zauważyłem, że teraz znajduje się on w /System/Library/Kernel/, a nie tak jak wcześniej na samej partycji z OSem. Ale wciąż nie jestem w stanie sobie z tym poradzić. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.