Skocz do zawartości

Mac za 6k


essey
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Pracuję dotychczas na mac mini 2012 late w maksymalnym wydaniu, z dołożonym dyskiem ssd i 16 gb ram.

Czekam na nowe produkty Apple, które mają się pojawić w tym roku. Zakładam, że wśród nich będzie również nowy mac mini.

Jednak jeżeli nie, to zdecyduję się na zakup sprzętu, który umożliwi mi uruchomienie OSX'a, będzie znacznie wydajniejszy, a i cena będzie w porównaniu do podobnego sprzętu od Apple znacznie mniejsza.

Kupuję towar na firmę zarejestrowaną w UK, także po kwocie netto. Budżet, to 6000 zł netto. Pracuję całymi dniami przy komputerze. Na konsoli nie lubię grać, a czasem trzeba włączyć jakiś odmóżdżacz, stąd silna karta graf. 

 

Oto zestaw jaki urodziłem w oparciu o tonymacx86 + prześledzone benchmarki.

W budżecie zmieściłem się idealnie. Czy wszystko będzie ładnie współgrać? Czy gdzieś przesadziłem z ceną i mogę wziąć coś słabszego?

 

procesor:

płyta główna:

chłodzenie procesora:

pamięć ram:

grafika:

dysk twardy SSD:

dysk twardy:

obudowa:

zasilacz:

karta sieciowa:

 

Łącznie brutto: 7346 zł

Łącznie netto: 5972.36 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten dysk SEAGATE wywal chyba, że lubisz ryzykować utratą danych. Awaryjne. WD o wiele lepszy wybór.
Jaki jest sens brać płytę micro ATX do obudowy ATX? Poza tym i tak ta płyta nie ma w sobie nic ciekawego a cena z kosmosu. 
Karta grafiki z 4GB nie ma sensu chyba, że podłączysz kilka monitorów do gier. Jak chcesz na siłe najdroższe rozwiązania to ok. 
Zamiast tego 
SanDisk Ultra Plus 256 GB lepiej Plextor 256GB. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OKey. Więc już uzupełniam informacje. Pracuję przy 3 monitorach. Mac mini sobie z tym nie radzi. Jeden monitor mam podłączony przez zewnętrzny adapter/kartę graficzną, podłączoną na usb do maca mini. W żaden sposób mnie to nie zadowala, gdyż opóźnienia na tym dodatkowym monitorze są wyczuwalne, a włączenie czegoś "cięższego" jak np. film nie wchodzi w grę. Jeżeli nowy mini nie będzie mnie zadowalał hardwarowo, oraz nie wprowadzi obsługi 3 monitor - bye ;)

 

Jeżeli chodzi o grafikę. Płyta daje mi możliwość podłączyć 2 grafiki i chcę zostawić sobie taką furtkę na przyszłość. Nie chcę zmieniać tego sprzętu co rok, najwyżej dokupić/wymienić. Zestaw jest na tyle silny, że powinien wytrzymać i 2-3 lata. Karta graficzna jest też dla mnie ważna, choć nad konkretnym wyborem, czy to będzie 2gb czy 4gb jeszcze się zastanowię.

 

Odnośnie SSD, Luv, masz rajcę. Skoryguję skoroszyt.

Jeżeli chodzi o płytę. Co innego proponujesz, co będzie kompatybilne? Czy może zmienić obudowę ;)

Co do zwykłych HDD. Potrzebuję to na media. Nie wiem jeszcze, czy będę mógł to spiąć w raid0. WD - tutaj racja, nie pomyślałem :)

 

Jak chodzi o płytę główną, to jaką? 

 

Nie korzystam z applowej myszy i klawiatury - już nie. 4 lata doświadczenia z nią i wystarczy.

Dla ciekawych, zdjęcie jak teraz to wygląda u mnie.

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/1576600/net/2014-06-06%2012.47.31.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysk bierz WD Black 1-4GB w zależności ile potrzebujesz. Im większa pojemność tym szybsze transfery. Mają do tego 5 lat gwarancji. 

Płyta musi być na tej podstawce? Bo jeżeli chcesz max 2 karty graf to 1150 wystarczy. 
Generalnie jak na 1150 to bierz i7-4770 a jak na 2011 to i7-4930K (ten drugi droższy ale nie ma sensu pakować w 2011 czegoś o wydajności i7-4770)

Generalnie wybieraj płyte w formacie ATX, obudowa jest fajna. Nie ma znaczenia zbytnio którą wybierzesz jeżeli chodzi o wydajność. Zapewniam Cię, że taką samą uzyskasz na płycie za 350zł jak i za 1000zł. Różnica będzie w dodatkach typu więcej kart graf, dodatkowe wifi, bluetooth etc. 
 

Asus MAXIMUS VI FORMULA Z87 - ciekawy wybór jeżeli chodzi o 3 karty graf, dodatkowo możesz zapodać wodne chłodzenie i ładny wygląd. Podstawka 1150. Generalnie o wiele lepszy wybór od tej która zaprezentowałeś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luv, sugerując się Twoimi wskazówkami zrobiłem taki zestaw https://www.dropbox.com/s/il3qsuthlcbbz8s/Zrzut%20ekranu%202014-06-26%2011.48.53.png

Spokojnie szukając przez ceneo zmieszczę się w 6k z takim zestawem.

 

Musiałem zrezygnować z ram'u 2400MHz na konto 1600MHz (przeżyje to jakoś ;)).

Wybrałem inne chłodzenie, nowsze i tej samej firmy co wcześniej, H90. Zastanawiam się nad jeszcze lepszym, może z podwójnym wentylatorem (wodne oczywiście). Pytanie czy to nie przesada.

 

Pytanie za 100 pkt - jak z kompatybilnością takiego zestawu i OSX'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu się uparłeś na chłodzenie wodne - ono często potrafi być głośniejsze niż wydajne i kosztujące podobnie lub mniej chłodzenia powietrzem. Jeśli wodować to porządnie i dobierać sobie wszystkie komponenty samemu. Taki zestaw wodnego chłodzenia może mieć przewagę nad powietrznym jedynie przy ekstremalnym podkręcaniu - będzie wydajniejszy, ale w żadnym wypadku to nie będzie ciche.

 

Płyta OK, ale to model gejmingowy, w tej cenie wziął bym Z87-WS - lepiej dopasowana pod zastosowania workstation, a do tego jako jedna z nielicznych obecnie płyt ma działające w 10.9 bez jakiegokolwiek popychania dwie sieciówki intela i210.

 

SSD - w tym przedziale cenowym i jeśli ma być wydajnie i nie do zdarcia jedyny wybór to Samsung 840 Pro.

 

HDD - wedle wyboru, WD OK, można zastanowić się nad modelem Blue. Jak ten WD nie będzie katowany kopiowaniem wielkiej ilości materiału wideo, to Blue spokojnie też da radę a jest sporo tańszy. Tak samo modele 4TB przepłacasz względem kosztu 1TB, najbardziej opłacalne są 3TB potem 2TB.

 

VGA - wyłącznie ASUS GTX770 z chłodzeniem DirectCU II, to jedna z najbardziej chłodnych i zarazem cichych modeli, a do tego od razu z UEFI Biosem i bez problemu startująca z Cloverem w pełnej rozdzielczości. Nic nie trzeba kombinować. 4GB vRAM wydają mi się dyskusyjne, ale ciężko mi coś definitywnie powiedzieć czy faktycznie wniosą cokolwiek przy pracy na 3 desktopach. Osobiście nie sądzę, ale nie założył bym się... tu przydał by się jakiś wiarygodny test. Ewentualnie GTX780 z 3GB vRAM - spokojnie GK110 Rev B działa od 10.9.2 z sterami nvidii bez problemów, będzie i mocniejsza VGA do "odmóżdżania" a i więcej vRAM.

 

Generalnie, jak myślisz o procesorze 4-ro rdzeniowym, to raczej wybieraj platformę 1150. Natomiast większa platforma z LGA 2011 ma sens jak weźmiesz ją od razu z CPU 6-ścio rdzeniowym. Kupowanie z 4-ro rdzeniowym uważam za nieopłacalnie. No i pozostaje aspekt, że LGA 2011 zakończy żywot na tej jesieni, zostanie zastąpiony nowym gniazdkiem, LGA2011-3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, może się uparłem :) Fajnie to wygląda, jeszcze jak się świeci na jakiś kolor. Ale wróćmy na ziemie. To jakie chłodzenie zaproponujesz? 

Wprowadzając zmiany w oparciu o Twoje sugestie wychodzi coś takiego:

 

Zrzut%20ekranu%202014-06-26%2018.59.40.p

 

Mamy procesor najmocniejszy w klasie. Mamy Kompatybilną płytę główna oraz kartę graficzną.

Czy mogę wsadzić za pół roku drugą kartę i spiąć to w SLI i OSX będzie ładnie współgrał z tym?

Czy wybrać inny ram?

 

@edit / zmieniłem ram na 2400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracowałem dotychczas na jednym Apple Thunderbolt Display. Niestety nie miałem środków na drugi, a dwa różne monitory to kiepski pomysł. Kupiłem 3 monitory 24 calowe, DELL U2414H.

Jestem baardzo zadowolony. Podświetlanie super, kolory dobre, w grach jest OK. Nic nie smuży. Na prawdę polecam ten monit z czystym sumieniem.

No i ta najcieńsza ramka na świecie, 6mm :) Kilka monitorów koło siebie robi efekt. Jest również pivot.

Monitor ma wejście mini display port, display port oraz hdmi, także można go wszędzie podłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 dychy drożej masz RAM 2400MHz  ;-) -> http://www.morele.net/pamiec-hyperx-ddr3-32gb-2400-4-8gb-cl11-xpm-beast-khx24c11t3k4-32x-533555/

 

Myślę, że spokojnie można także przyoszczędzić na chłodzeniu dokładając do czegoś innego. Wybrałeś jedno z najdroższych "powietrznych" jakie jest na rynku, a w cenie dużo niższej są coolery nie odbiegające znacznie od tego Be-Quiet'a, chociażby: http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-thermalright-hr-02-macho-120-rev-a-tr145-621401/ lub http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-grandis-xe1236-spc099-643221/ lub http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-fortis-2-xe1226-spc097-bardziej-wydajny-nastepca-modelu-he1225-spc043-639501/ lub http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-raijintek-ereboss-0p105250-602806/

 

A w tej kwocie to bez problemu powinieneś się zmieścić z GTX'em 780.

 

Zrobione  :P

 

PS. Co do grafiki to masz rację, chodziło mi raczej że jeśli możesz teraz jednorazowo wydać te 6 tysięcy i chcesz mieć w tej kwocie sprzęt możliwie jak najbardziej wydajny to z GTX'em 780 spokojnie byś się w tej kwocie zamknął, aczkolwiek podejrzewam, że przy nieznacznej redukcji z częściami i z 2 GTX'ami 770 w SLI byś się zmieścił.

 

PS2. Tak na szybko zestaw z SLI (dodam, że nie wiem jak wygląda sprawa kompatybilności tej płyty głównej z OSX, więc mnie nie objeżdżać od razu  :P) -> http://www.morele.net/inventory/info/NKH99d/ W dodatku jest teraz promocja, kupując tę płytę (lub inną Asusa -> http://newsletter.morele.net/asus/ASUSINTELbundle/index.html) z procesorem Intel Core i7 4770K masz 180 zł zwrotu, więc wychodzi jeszcze taniej  ;-)

 

PS3. Tak w ogóle to na Twoim miejscu wstrzymałbym się z zakupem jakiś czas do wprowadzenia na rynek Intel'a i7 4790K, który ma być w dotychczasowej cenie 4770K albo po prostu kupić wtedy taniej 4770K, chociaż nie wykluczone, że Intel zwyczajnie usunie go ze swojej oferty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie ramu wprowadziłem zmianę. Jeżeli chodzi o chłodzenie, to zastanowię się nad http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-thermalright-hr-02-macho-120-rev-a-tr145-621401/

Dobre ma opinie, a cena faktycznie o połowę mniejsza.

 

Jeżeli chodzi o grafikę to uważam, że to zły pomysł. Prawie 1000 zł różnicy w cenie, a zaledwie 10-15 oczek więcej w testach. Lepiej kupić drugą 770 i mieć 2x więcej. Ale to i tak nie teraz. Chcę zostawić sobie furtkę do drugiej grafiki jeżeli to będzie koniecznie.

 

PS. Edytuj posty, po co dodawać 3 jeden pod drugim ;)

PS2. Dzięki za uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SSD na dysk systemowy w wielksci 128GB może być mało - polecał bym model 256GB, tym bardziej że 256 jest sporo szybsza od 128. Alternatywnie w podobnym budżecie co 256 840Pro można już kupić 512GB MX100 cruicala, co prawda cruical to low-end i jego wytrzymałość jest o wiele niższa niż 840Pro, ale cena robi robotę...

 

W kwestii i7-4790K, jak wszystko dobrze pójdzie to będę go miał w poniedziałek + najnowszą płytę ASUSa Z97-WS (następca Z87-WS) i pod paroma względami jest to dopracowana wersja Z87-WS. 

 

Co do działania i7-4790K (devil canyon) to mogę się założyć że będzie w 100% kompatybilny z OS X, ponieważ w środku to zwykły haswell, zmiany są nie w rdzeniu a w opakowaniu, więc nie sądzę aby były jakiekolwiek problemy. Z Z97 raczej też nie powinno - w końcu jest ona bardzo podobny do Z87 - ponoć nawet to ten sam kawałek krzemu a jedynie z odblokowanymi pewnymi funkcjami jak np. M.2. 

 

Zresztą nie ma co spekulować, w następnym tygodniu sprzęt dotrze to będzie wiadomo i skończą się domysły. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.