Jump to content
Sign in to follow this  
Avinide

2 dostępne mnożniki na i5-4460

Recommended Posts

Witam,

mam problem wspomniany w tytule. Otóż HWmonitor wskazuje mi, że procesor działa mi tylko na 2 mnożnikach - 8 (816MHz) i 32 (3.26GHz).

Mam wykonany patch kernela oraz dodane w ACPI Clovera (r2721) SSDT zrobione wg. tego poradnika:

Próbowałem również tego:

Po oby dwóch próbach efekt mam ten sam.
SSDT jest wgrane w EFI\Clover\ACPI\patched na partycji EFI oraz systemowej.
 

Mam wykonaną świeżą instalację Mavericksa w wersji 10.9.1. Dograne kexty to:

- FakeSMC

- AppleHDA pod ALC892

- HDAEnabler

- AppleIntelE1000e pod kartę sieciową

Specyfikacja:

Płyta główna: ASUS Gryphon Z87

Procesor: Intel Core i5-4460

Share this post


Link to post
Share on other sites

Powinieneś osiągnąć dokładnie min max i stany turbo i żadnych innych... tak działa PM na iMacu i na haMacu też. Apple się nie postarało i nie ma co deliberować. Sprawdź czy osiągasz te stany, jak tak, to jest OK. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też mi się pojawiły stany turbo choć max x33. A na imac 14,2 smbios też tak jak pisze admin są 2 stany 8 i 32x. Zmiana na coś z macbooków da pewnie stany pośrednie ale uwali się coś innego więc nie wiem czy warto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie ma co się kopać z koniem. 

 

Prawda, że apple mogło to zrobić w sposób elegancki, ale najważniejsze, że CPU schodzi do min, ma max oraz stany turbo. Wydajność nie ucierpi, może tylko podnieść to delikatnie zużycie energii... ile możliwe tyle że nie ma w ogóle co sobie tym głowy zaprzątać i trzeba też pamiętać, że macOS wykonuje podobne zadania sprawniej od windows, więc większe zużycie chwilowe może się przełożyć na krótsze obciążenia a wynikowe paradoksalnie niższe zużycie średnie niż np w Windows w którym działają stany pośrednie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sprawdzę to miernikiem :) Na mac mini i5 2011 jest ładny wielostopniowy speedstep ale skoro twierdzisz, że na prawdziwym iMac 14,2 to jest normalne to może wpływ na zurzycie energii mają nie tylko same mnożniki ale wyłączenie jakiś innych funkcji procesora trudno powiedzieć. Może być tak, że jeden rdzeń idzie na max x32 a inne idą na x8. Ja póki co badam to pod Intel Power Gadget i tam widzę różne częstotliwości dotyczy to zapewne średniej ze wszystkich rdzeni i tam mam różne wartości 3.2, 3, 2.8, 2.5 i chyba najnizej 1.75. Z napięciami jest różnie, też skaczą dość dynamicznie przekładając się na moc od 7W do 20W. Temearatura utrzymuje się praktycznie w linii prostej 28C :) Pewnie jeszcze od temperatury zależy sam mnożnik jeśli jest zbyt wysoka może automatycznie obniżyć napięcia i część rdzeni może przejść na x8 mimo większych wymagań aby CPU nie wchodziło na krytyczne wartości temperatur. Każde nowsze rozwiązanie odnośnie PM bierze więcej zmiennych, które wpływają na dynamiczne taktowanie CPU.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To wiem bo empirycznie sprawdzałem maca mini. iMaca nie mam ale tak piszą, jak powyżej wspomniałeś. Jednak mimo wszystko dla haków pod Haswelle i z97 polecają wybrać smbios imac 14,2 co oczywiście wiąże się z tym że same imaci są oparte na Haswellach. Pytanie czy to jest optymalne rozwiązanie dla takiego Hackintosha biorąc pod uwagę te stany a może poprostu tak musi być gdyż tak jak wspomniałem wcześniej w przypadku Haswelli Apple nie bez powodu zastosował takie podejście gdyż zostały wzięte pod uwagę inne elementy niż tylko same mnożniki jeśli chodzi o PM CPU. No ale inżynierem Apple nie jestem i nigdy nie będę więc mogę tylko domniemywać ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To prawda :) Zresztą nawet w profesjonalnych hakach macStorm jadą na narzędziach Toniego, gdzie PM to jakiś niepotrzebny dodatek ;) i działają lepiej niż oryginalne Maki, no ale my niestety zawsze musimy błądzić i szukać dziury w całym ;)

Edited by 314TeR
Korekta z uwzględnieniem faktów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niby z której strony macStorm są profesjonalne? Warto podkreślić ze to sarkazm bo jeszcze jakiś nowy użytkownik weźmie to do siebie :D

 

To ewidentny sarkazm oczywiście :P No ale widzę na Allegro wciąż są tylko kupujących nie widać o dziwo ;) "Zły" hamac.pl zrobił antyreklamę ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie my się nie znamy na tym co potrzebuje profesjonalny user... po co mu PM, po co inne rzeczy... przecież to zbędne i się tego nie używa. - To był sarkazm. 

 

Co do PM - to nie tylko zegary CPU, ale też stany C-State, czyli wstrzymywanie całkowite rdzeni i innych układów CPU. To działa OK, a przynajmniej powinno. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.