Skocz do zawartości

2 dostępne mnożniki na i5-4460


Avinide
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam problem wspomniany w tytule. Otóż HWmonitor wskazuje mi, że procesor działa mi tylko na 2 mnożnikach - 8 (816MHz) i 32 (3.26GHz).

Mam wykonany patch kernela oraz dodane w ACPI Clovera (r2721) SSDT zrobione wg. tego poradnika:

Próbowałem również tego:

Po oby dwóch próbach efekt mam ten sam.
SSDT jest wgrane w EFI\Clover\ACPI\patched na partycji EFI oraz systemowej.
 

Mam wykonaną świeżą instalację Mavericksa w wersji 10.9.1. Dograne kexty to:

- FakeSMC

- AppleHDA pod ALC892

- HDAEnabler

- AppleIntelE1000e pod kartę sieciową

Specyfikacja:

Płyta główna: ASUS Gryphon Z87

Procesor: Intel Core i5-4460

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Nie ma co się kopać z koniem. 

 

Prawda, że apple mogło to zrobić w sposób elegancki, ale najważniejsze, że CPU schodzi do min, ma max oraz stany turbo. Wydajność nie ucierpi, może tylko podnieść to delikatnie zużycie energii... ile możliwe tyle że nie ma w ogóle co sobie tym głowy zaprzątać i trzeba też pamiętać, że macOS wykonuje podobne zadania sprawniej od windows, więc większe zużycie chwilowe może się przełożyć na krótsze obciążenia a wynikowe paradoksalnie niższe zużycie średnie niż np w Windows w którym działają stany pośrednie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę to miernikiem :) Na mac mini i5 2011 jest ładny wielostopniowy speedstep ale skoro twierdzisz, że na prawdziwym iMac 14,2 to jest normalne to może wpływ na zurzycie energii mają nie tylko same mnożniki ale wyłączenie jakiś innych funkcji procesora trudno powiedzieć. Może być tak, że jeden rdzeń idzie na max x32 a inne idą na x8. Ja póki co badam to pod Intel Power Gadget i tam widzę różne częstotliwości dotyczy to zapewne średniej ze wszystkich rdzeni i tam mam różne wartości 3.2, 3, 2.8, 2.5 i chyba najnizej 1.75. Z napięciami jest różnie, też skaczą dość dynamicznie przekładając się na moc od 7W do 20W. Temearatura utrzymuje się praktycznie w linii prostej 28C :) Pewnie jeszcze od temperatury zależy sam mnożnik jeśli jest zbyt wysoka może automatycznie obniżyć napięcia i część rdzeni może przejść na x8 mimo większych wymagań aby CPU nie wchodziło na krytyczne wartości temperatur. Każde nowsze rozwiązanie odnośnie PM bierze więcej zmiennych, które wpływają na dynamiczne taktowanie CPU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wiem bo empirycznie sprawdzałem maca mini. iMaca nie mam ale tak piszą, jak powyżej wspomniałeś. Jednak mimo wszystko dla haków pod Haswelle i z97 polecają wybrać smbios imac 14,2 co oczywiście wiąże się z tym że same imaci są oparte na Haswellach. Pytanie czy to jest optymalne rozwiązanie dla takiego Hackintosha biorąc pod uwagę te stany a może poprostu tak musi być gdyż tak jak wspomniałem wcześniej w przypadku Haswelli Apple nie bez powodu zastosował takie podejście gdyż zostały wzięte pod uwagę inne elementy niż tylko same mnożniki jeśli chodzi o PM CPU. No ale inżynierem Apple nie jestem i nigdy nie będę więc mogę tylko domniemywać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda :) Zresztą nawet w profesjonalnych hakach macStorm jadą na narzędziach Toniego, gdzie PM to jakiś niepotrzebny dodatek ;) i działają lepiej niż oryginalne Maki, no ale my niestety zawsze musimy błądzić i szukać dziury w całym ;)

Edytowane przez 314TeR
Korekta z uwzględnieniem faktów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie my się nie znamy na tym co potrzebuje profesjonalny user... po co mu PM, po co inne rzeczy... przecież to zbędne i się tego nie używa. - To był sarkazm. 

 

Co do PM - to nie tylko zegary CPU, ale też stany C-State, czyli wstrzymywanie całkowite rdzeni i innych układów CPU. To działa OK, a przynajmniej powinno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.