Skocz do zawartości

Asus P5B-V i jak się zabrać za DSDT


rzooff
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tez o tym myslalem, niestety w 9.04 tez nie udalo sie, ani podana przez Ciebie komendą, ani metoda zhell'a z project os x forums. Poajawia sie identyczny komunikat jak w probach Herkulesa w watku

http://hamac.pl/topics15/instalacja-snow-na-compal-fl90-ifl90-modyfikacje-dsdt-vt1083.htm

root@ubuntu:~# mkdir ACPI && dmesg | perl -we '$n=0; while (<>) { if (($t,$a,$l,$o) = (/^[^a-zA-Z]*ACPI: ([-._A-Z0-9]{4,4}) +([0-9A-F]{8,8}), ([0-9A-F]{4,4})+(?:\s*\(([^)]+))?/)) { $o && $o=~s/[^-._a-zA-Z0-9]+/-/g; ($cmd="acpidump -a $a -l $l > \"ACPI/${t}".($o?"_$o":"").".aml\""); print "Running command: \"$cmd\"\n"; system($cmd); ++$n; } } die("No match") unless $n;' && zip -r ACPI-Tables.zip ACPI 
No match at -e line 1, <> line 816.

 

 

W ACPI tools Everesta wsrod dostepnych tabel nie ma SSDT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pozwolę sobie wrócić do mojego tematu - Asusa P5B-V.

Bo właśnie po godzinach wytężonej pracy :mrgreen: odnotowałem zdecydowane postępy!

 

Mimo, że Hardware Monitor nie pokazuje stepowania, to wszystkie inne znaki na ziemi i niebie wskazuję, że jednak mi się udało i SpeedStep działa.

- Temperatura w "idle" spadła z 48 stopni aż do 31!!!

- W trakcie większego obciążenia zmiany temperatury są szybsze niż wcześniej. Np. podczas uruchamiania większego programu na chwilę robi się 45 stopni i po chwili znów wraca do 31. Wcześniej działo się to o wiele wolniej.

- Oczywiście wszystkie wpisy w IORegistry... są takie jak trzeba

 

Poza tym dodatkowe plusy:

- Do usypiania nie potrzebuję już (często kłopotliwego) SleepEnablera.

- Shut Down też działa bez pomocy. Jedynie Restart się nie poddał.

- Zniknęło kilka błędów przy uruchamianiu systemu, w tym przede wszystkim dot. FireWire.

 

--------------

 

To co zrobiłem, to na bazie różnych różnych innych informacji znalezionych w sieci zmontowałem nieco inną sekcję _PR. Najbardziej przydatne informacje / przykłady znalazłem pod linkami:

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=188920&pid=1280888&mode=threaded&start=#entry1280888
http://pastebin.com/m6638010d

+ w Biosie zauważyłem, że mam wyłączone stany C1 i C2 (przełączyłem na Enhanced).

+ do szczęścia potrzebny jest jeszcze fix do EHCI - świetnie sprawdza się ten z Chameleona2.

 

Początek wspomnianej sekcji wygląda teraz tak:

    Scope (_PR) 
   { 
       Name (PSS, Package (0x07) 
       { 
           // Stany PST, zaleza od procesora -> wg. P-State Calculator, P-State Changer
           Package (0x06) { 2400, 87100, 0x10, 0x10, 0x0C28, Zero },
           Package (0x06) { 2200, 78888, 0x10, 0x10, 0x0B27, One  },
           Package (0x06) { 2000, 69983, 0x10, 0x10, 0x0A25, 0x02 },
           Package (0x06) { 1800, 62205, 0x10, 0x10, 0x0923, 0x03 },
           Package (0x06) { 1600, 53906, 0x10, 0x10, 0x0821, 0x04 },
           Package (0x06) { 1400, 46561, 0x10, 0x10, 0x071F, 0x05 },
           Package (0x06) { 1200, 38870, 0x10, 0x10, 0x061D, 0x06 } 
       }) 
       [...] 
       Processor (CPU1, 0x01, 0x00000810, 0x06) 
       { 
           Alias (PSS, _PSS) 
           Alias (PSD, _PSD) 
           Alias (CSTA, _CST) 
       } 
...etc.

A całość w załączniku :-)

Jeśli ktoś ma taką płytę i C2D E4600, to może próbować. Jeśli ma inny procesor to trzeba troszkę to zmodyfikować, ale i tak już z górki ;)

ASUS P5B-V E4600 - dsdt by rzooff v1.1.zip

post-72-13904294794962_thumb.png

post-72-13904294794992_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo, że Hardware Monitor nie pokazuje stepowania, to wszystkie inne znaki na ziemi i niebie wskazuję, że jednak mi się udało i SpeedStep działa.

I to mi cały czas nie daje spokoju... patrzyłeś w innych programach np w msr tools? W załączniku wersja którą używałam pod Leo, nie wiem czy działa pod Snow. Dorzuciłem też screen pokazujący jak wygląda u mnie jak procesor jest w spoczynku, ma niższy zegar 2.0GHz i niższe zasilanie 1.164V.

- Temperatura w "idle" spadła z 48 stopni aż do 31!!!

Może to tylko zasługa działających stanów CST :roll:

Jedynie Restart się nie poddał.

Też miałem ten problem... ja u siebie popchnąłem go "OSXRestart.kext"

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=199048

"Naprawia" wyłącznie restart - wynalazek Master Chief'a - u mnie sprawdził się doskonale, może na innych ASUS'ach też będzie działał.

+ w Biosie zauważyłem, że mam wyłączone stany C1 i C2 (przełączyłem na Enhanced).

Wiesz że to mogą być te twoje "brakujące stany CST" :lol:

Enhanced C1 i C2 to właśnie jest to... jak miałeś to wyłączone to nie miał prawa zaskoczyć Ci w pełny vanillowy speedsteep na tabelach SSDT z BIOS'u.

Jak będziesz miał ochotę i chwilę czasu, to wrzuć wersję DSDT z oryginalną sekcją _PR i zobacz czy nie znalazły się stany CST :-P

screen-capture.png

MSR_Tools.app.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety MSR nie wyświetla u mnie zupełnie nic, a w tej chwili nie mam już na dysku Leo.

Wersji z oryginalną sekcją _PR oczywiście próbowałem. W verbose mode widać komunikat o braku _CST, wynik to ok. ~43 stopni (48 to wynik z disablerem). Zrobiłem też kontrolnie dumpa pod Ubuntu, ale tabele SSDT są identycznie jak poprzednio.

 

Jeśli dobrze rozumiem, co to są C-states, to raczej mało prawdopodobne by ich pojawienie się spowodowało taką obniżkę temperartury podczas pracy. Teraz gdy piszę posta w tle mam odpalone YouTube z jakimś filmikiem i 5 innych zakładek, otwartą pocztę... i 33 stopnie.

 

Tak czy inaczej, udało się to, o co mi zasadniczo chodziło - wejdę w Nowy Rok z chłodniejszym kompem :)

Wszystkiego Najlepszego przy okazji!

 

-------

 

Ale załączam takie DSDT - bez zmian w sekcji _PR - bo można go użyć na P5B-V, także przy innym procesorze niż mój. SpeedStepu nie będzie, ale inne wymienione przeze mnie dobrodzejstwa powinny zadziałać :)

 

Aha - wszystkie modyfikacje robiłem na bazie biosu 1211.

ASUS P5B dsdt by rzooff v1.1_bez PR.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartości na dole się wahają, ale lekko - w zakresie 93 - 100 %. Przeskakuje wtedy Actual Mult. na 3.0... ale to dosłownie na pół sekundy.

U mnie tez tak pokazuje... przełącza się na 2.0 po czym wracana 2,67 i znów na 2.0, czasami zatrzyma się na parę/paręnaście sekund na jednej wartości jak nic nie robię, nie ruszam myszką... a w większości czasu tak się przełącza, ale czy nie o to właśnie chodzi? :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.