Skocz do zawartości

Łączenie dysków twardych w RAID lub Fusion Drive


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 2 x SSD po 120 GB. I chciałbym połączyć je razem i zainstalować na nich system OSX. Wiem że można to zrobić dwoma sposobami RAID typu 0 lub Fusion Drive, która lepsza metoda - wady i zalety jakie są tych rozwiązań. Zaznaczam nie zamierzam dokupować sprzętowego kontrolera RAID tylko chciałem zrobić programowy RAID-0 lub Fusion Drive. Dodatkowo mam dysk HDD więc na nim mógłbym zainstalować bootlader Clover, czytałem że wymagane/ zalecane jest chyba instalacja bootladera na 3 dysku (u mnie typu HDD) lub pendrive USB, ponieważ na dyskach SSD w macierzy nie powinno sie instalować bootlader. Co chyba tez ważne moja płyta główna nie jest najnowsza Gigabyte GA-EP41-UD3L jest tylko z BIOS-em i nie posiada UEFI, jeśli jest to jakimś utrudnieniem - proszę mnie uświadomić/potwierdzić lub zaprzeczyć czy da radę postawić soft RAID-0 lub Fusion Drive na takiej konfiguracji sprzętowej jaką posiadam. Jesli się da to na co mam zwrócić uwagę i co jest lepsze wówczas instalacja typu soft RAID-0 czy Fusion Drive?

 

Wiem że innym rozwiązaniem (trochę ręcznym)  jest instalacja OSX na jednym z OSX, a do drugiego wykonanie linków, skrótów np. folder Aplikacje bym przeniósł na drugi dysk SSD i podlinkował w systemie OSX. Dodatkowo w taki sposób bym podlinkował inne foldery np. Pobrane. Wiem że jest takie rozwiązanie, ale chyba nie do końca najlepsze, profesjonalne w stosunku do RAID czy Fusion Drive.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w ogóle to co opisałem na moim sprzęcie da się w moim przypadku wykonać? To co proponujesz w tym przypadku moim? instalację soft RAID-0, która jest chyba możliwa z biosem i dać sobie spokój z tym Fusion Drive (jego tez można teoretycznie zainstalować u mnie?) lub podlinkowaniem folderów. Celem jest posiadanie jednego woluminu logicznego, bo obecnie mam OSX zainstalowany na 120GB dysku SSD i nie chcę zapychać tego całego dysku, a dodatkowo jestem w posiadanie drugiego SSD 120GB i mógłbym go wykorzystać i zwiększyć wydajność ogólną. W RAID 0 dane sa przeplatane pomiędzy dwoma dyskami więc wydajność powinna być większa :) Fusion Drive jest projektowany chyba do SSD+HDD oraz posiada niektóre cechy technologi RAID.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób FusionDrive. Dostaniesz jeden szybki wolumin na system i programy i nie musisz niczego przenosić ani "symlinkować" Nie wszystko da się oszukać symlinkiem. Np FCPX za diabła nie chce czytać takiego folderu ( Motion Templates). Jeśli połaczysz SSD 120GB z... np 1TB WD Blue, będziesz miał spokój na jakiś czas. Wiem bo używam FD. Oczywiście zawsze jest ryzyko uszkodzenia jednego z HDD ( wiem bo niedawno wyłem o pomoc), ale nienajgorzej jest mieć kopie systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważna uwaga chce złączyc dwa SSD, nie SSD i HDD

 

Obecnie dochodzę do wniosku ze:

- simlinkowania nie będę robil skoro są lepsze profesoonalne rozwiązania

- rozwiązaniem jest więc :

a) raid 0 czyli strip z przeplotem danych pomiędzy dwoma SSD, skłaniam sie to zrobienia ta metodą. Łatwo sie takiego raid 0 robi w Narzedziach dyskowych. Teraz dochodzi bootowanie w hackintoshu moim z biosem bez uefi i start takiego jednego wolumenu, clovera zainstalowałbym na trzecim dysku akurat na HDD i jako startową partycję w clover wybierałym właśnie nowo utworzoną.

B) fusion drive - ale on jest projektowane i zalecany do łączenia ssd i HDD , a ja chce 2x ssd czyli tej samej techologi dyski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej zostawić je jako dwa oddzielne woluminy i odpowiednio balansować danymi między nimi? Wydajność "na oko" taka sama (chyba, że dużo operujesz na wielkich plikach, w innym wypadku praktycznie nie zauważysz różnicy podczas pracy), a bezpieczeństwo danych wyraźnie większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to właśnie wymyślono raid 0 lub fusion drive aby nie balansowawac między dyskami ręcznie lub robic symlinki itp ;) jest to wowczas profesjonalne rozwiazanie problemu ;)

 

W raid 0 czyli z przeplotem zapisu i odczytu danych na dwa takie same dyski uzyskuje sie większa szybkość niż w przypadku użycia tylko jednego dysku. Minusem jest np to ze gdy jeden z dysków sie zepsuje to tracimy dane, oraz minusem jest ze zwiększa sie prawdopodobna awaria, ale coś za coś. Poprostu będę musiał robić częściej backup zainstalowanego systemu osx w raid 0, swoją droga bym robił i tak backup, bo zawsze jest zalecane tylko ze tak będę musiał robić częściej kopie zapasowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaś coś czuje ze raid 0 jest lepszym u mnie rozwiązaniem niż fusion drive dla moich 2 x ssd. Wnioskuje na posdtawie tym ze Apple fusion drive stosuje dla ssd + HDD tak tez był projektowaniu chyba, po tym jak takie hybrydy montowalo Apple mały i szybki dysk ssd + duży i wolny HDD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.