Skocz do zawartości

Instalacja Mac OS X na PC z płyty Retail - Leopard 10.5.8


Rekomendowane odpowiedzi

EDIT: Aktualizacja 21.09.2009

Aktualizacja do wersji 10.5.8. Aktualizacja do Chameleon'a 2.0 RC2/RC3, Dodałem zupełnie nowe kexty (fakesmac, nowe kexty do ICHx, JMicrona), inne drobne zmiany.

EDIT: Aktualizacja 20.07.2009

Poprawione screeny instalacyjne.

EDIT: Aktualizacja 02.07.2009

Dodano informacje o skrypcie ułatwiającym post-instalacyjne modyfikacje.

EDIT: Aktualizacja 23.06.2009

Aktualizacja do wersji 10.5.7, dodane screeny z instalacji systemu i combo.

EDIT: Aktualizacja 14.05.2009

Poprawienie niedziałającego linku - dzięki Marucins.

EDIT: Aktualizacja 30.04.2009

Nowa paczka kextów legacy do Intelowskich ICHx i JMicrona.

Paczka powinna zwierać wszystkie możliwe do uruchomienia kontrolery intela od ICH1 do ICH10 we wszystkich możliwych trybach IDE/AHCI/RAID, oraz JMicrona JMB36x.

EDIT: Aktualizacja 23.02.2009

Drobne poprawki w tekście.

EDIT: Aktualizacja 21.01.2009

Drobne poprawki w tekście.

EDIT: Aktualizacja 19.01.2009

Uaktualniono instrukcję dla Leoparda 10.5.6

dodano niezbędne kexty.

dodano Legacy kext dla ICHx i Audio ALC

dodano inne kexty.

 

Leopard 10.5.8 z Apple Retail DVD w 15-30 minut by 314TeR

Niniejszy wątek dedykuje osobom które zaznajomiły się w podstawowym zakresie w Leopardzie, ale ich system nie działa tak jak powinien, np preferencje jakiegoś programu lub systemu nie działają, brakuje języka polskiego, czy w inny sposób system szwankuje, a chciałyby by posiadać instalację zrobioną samemu konkretnie pod swoją konfigurację z minimalną ilością modyfikacji.

 

Cel - to jak najmniejsza ilość zmodyfikowanych plików - a przez to większa stabilność i szybkość działania systemu.

 

Tekst jest ogólnie wskazówkami i wymaga odrobinę wiedzy z zakresu znajomości terminala i dosłownie paru jego podstawowych komend. Przed przystąpieniem do instalacji najlepiej poznać szczegółowo swój sprzęt.

 

:arrow: Wstęp i wymagania:

Aby wykonać tę instalację musimy spełnić następujące warunki:

1. Posiadać komputer na którym działa system z kernelem Apple'a popularnie nazywanym Vanilla lub Voodoo/XNU (obecnie spełniające te wymagania to komputery z procesorem Intel i obsługą instrukcji SSE3 - np cała rodzina core, niektóre nowsze P4)

2. Działający system z OS X Leopard na komputerze na którym będziemy robić instalację, np na zewnętrznym dysku USB.

3. Posiadać (zakupić) oryginalna płytę instalacyjną DVD tzw. Retail BOX z Leopardem, polecam zrobić z niej obraz i zapisać na HDD a oryginał schować do pudełka aby się nie rysował. Instalacja z obrazu idzie znacznie szybciej. :->

4. Czysty dysk - będzie na nim instalowany Leopard.

 

Do instalacji zalecam klawiaturę i mysz na USB, jeśli masz na PS/2 to też można zainstalować, ale trzeba później doinstalować dodatkowo kexty do PS/2, uwaga szczególnie do posiadaczy Laptopów które w 99% posiadają klawiaturę i trackpad PS/2.

 

Jeśli masz wszystko spełnione, uruchom Leoparda na komputerze z którego poziomu będzie wykonywana instalacja.

 

:arrow: 1. Przygotowanie dysku:

Przygotuj dysk w Disk Utility, tak aby miał jedną partycje GUID*, nazwij go dowolnie, ale radzę nie używać spacji w nazwie, ponieważ później będą problemy z pisaniem komend w terminalu. W tutorialu dysk docelowy nazwałem "Vanilla" i takiej nazwy będę używał jako określenie dysku docelowego.

 

*Niestety nie jest możliwa instalacja w tym sposobem na dysku MBR

 

:arrow: 2. Instalacja OS X Leopard z poziomu systemu:

Włóż oryginalną płytę instalacyjną lub zamontuj jej obraz. Oryginalna płyta nazywa się "Mac OS X Install DVD"

W terminalu wpisz komendę:

open "/Volumes/Mac OS X Install DVD/System/Installation/Packages/OSInstall.mpkg"

uruchomi się instalator OS X

OSInstall-0.png

Wybierz na którym dysku chcesz zainstalować system (tutaj Vanilla).

OSInstall-1.png

Następnie kliknij dostosuj, aby wybrać zestaw instalowanych komponentów systemu.

OSInstall-2.png

Wybierz składniki jakie cię interesują, można pozbyć się zbędnych języków czy sterowników do drukarek. Po dokonaniu wyboru, kliknij instaluj aby zacząć właściwą instalację.

OSInstall-3.png

Poniższy obraz przedstawia proces właściwej instalacji.

OSInstall-4.png

Jeśli wszystko przebiegło poprawnie, otrzymamy taki komunikat na końcu.

OSInstall-5.png

 

:arrow: 3. Instalacja Combo 10.5.8

Jeśli instalacja odbyła się z płyty już w wersji 10.5.8 to można pominąć ten krok, jeśli to była starsza wersja (10.5.0, 10.5.1, 10.5.4, 10.5.6), to należy zainstalować najnowszą aktualizację Combo, którą można pobrać z tego adresu:

http://support.apple.com/downloads/Mac_OS_X_10-5-8_Combo_Update

Uruchom instalację pobranej aktualizacji

Combo-0.png

Kliknij "Zmień miejsce instalacji...".

Combo-1.png

Jako miejsce docelowe, wybierz dysk na którym wcześniej zainstalowałeś System (Vanilla).

Combo-2.png

Kliknij Instaluj.

Combo-3.png

Postęp instalacji.

Combo-4.png

Komunikat prawidłowo zakończonej instalacji.

Combo-5.png

 

:arrow: 4. Instalacja Chameleon - EFI Bootloader,

Pobierz Chameleon'a 2.0 RC2 z podanego linku:

http://rapidshare.com/files/283152734/Chameleon-2.0-RC2-r640.pkg.zip

Screeny pochodzą z instalacji wersji RC1, ale RC2 instaluje się identycznie

Uruchom instalatora:

Chameleon2-0.png

Kliknij "Zmień miejsce instalacji...".

Chameleon2-1.png

Jako miejsce docelowe, wybierz dysk na którym wcześniej zainstalowałeś System (Vanilla).

Chameleon2-2.png

Kliknij Dostosuj.

Chameleon2-3.png

Odznacz całą zawartość "Extras" (nie chcemy jej instalować) a następnie kliknij Instaluj

Chameleon2-4.png

Komunikat prawidłowo zakończonej instalacji.

Chameleon2-5.png

 

Opcjonalna ręczna instalacja najnowszej wersji RC3

Pobierz Chameleon'a 2.0 RC3 z podanego linku:

http://rapidshare.com/files/283152925/Chameleon-2.0-RC3-r658-bin.tar.gz

Rozpakuj, otwórz terminal, przejdź do folderu w którym znajduje się rozpakowany chameleon RC3 i plik boot

Skopiuj plik boot komendą:

sudo cp boot /Volumes/Vanilla

Nadaj poprawnego właściciela i uprawnienia:

sudo chown 0:0 /Volumes/Vanilla/boot
sudo chmod 755 /Volumes/Vanilla/boot

 

:arrow: 5. Parę modyfikacji aby system działał jak oczekujemy

UWAGA!! poniższe modyfikacje sprawdzone były na płycie głównej ASUS P5W DH Deluxe. Aby system wstał poprawnie, może być wymagane zmodyfikowanie większej ilości kext'ów, ale podane kexty powinny zadziałać i odpalić 99% systemów opartych o procesory Intel Core na chipsecie Intela ICH7/R - ICH10/R.

 

Załóż w głównym folderze dysku (root) na którym zainstalowaliśmy OS X następujący folder:

Extra/KextStore

w tutorialu cała ścieżka powinna wyglądać:

/Volumes/Vanilla/Extra/KextStore

Wgraj do niego następujące kexty:

fakesmc - decryptor

http://rapidshare.com/files/283156658/fakesmc.2.0.Leopard.zip

Za obsługę kontrolerów ICHx oraz JMicron odpowiedzialne są te kexty:

http://rapidshare.com/files/283156756/Intel-ICHx-JMicron.zip

Jeśli tylko jest możliwe to należy wygenerować poprawiony DSDT.aml, najwygodniej użyć do tego narzędzie DSDT Patcher GUI, jako dysk docelowy wskazujemy dysk Vanilla

http://pcwizcomputer.com/index.php?option=com_content&task=view&id=150&Itemid=48

lub staroszkolnie, ale za to z większą kontrolą:

http://forum.insanelymac.com/index.php?showtopic=133683

Opcjonalny disabler - wyłączający AppleHPET dla tych którzy nie chcą lub nie mogą poprawnie skompilować DSDT.aml.

http://rapidshare.com/files/283157403/Disabler.10.5.zip

Do uruchomienia dźwięku, można użyć VoodooHDA

http://forum.voodooprojects.org/index.php/topic,234.0.html

Jeśli w komputerze posiadamy urządzenia wskazujące PS/2, lub jesteśmy zmuszeni ich używać bo producent Notebooków wyposażył klawiaturę i touchpad w ten interface, to najlepiej do tego się nadaje rozwiązanie VoodooPS2Controller

http://forum.voodooprojects.org/index.php/topic,235.0.html

 

Aby zakończyć instalację i wprowadzić finalne zmiany, należy użyć tego skryptu:

http://hamac.pl/topics4/skrypt-automatyzujacy-postinstalacyjne-modyfikacje-systemu-vt543.htm

Automatyzuje on żmudne ręczne wpisywanie komend.

 

Jeśli wszystko zostało wykonane poprawnie w /Extra powinien pojawić się Extensions.mkext

 

Później jeśli zajdzie potrzeba dodania/usunięcia któregoś z kextów specyficznych dla naszego sprzętu należy powtórzyć procedurę odświeżenia Extensions.mkext.

 

Jeśli jest na dysku Vanilla w folderze /System/Library/ plik Extensions.mkext - usuń go (normalnie nie powinno być) - drugi z /Extra/Extensions.mkext ma zostać.

 

:arrow: 6. Restart

I już - To powinno wystarczyć aby system się podniósł. Oczywiście pozostaje kwestia uruchomienia pozostałego sprzętu, ale on jest zależny od posiadanej konfiguracji. Jeśli wszystko wykonaliśmy poprawnie i wgraliśmy injector dla VGA i karty muzycznej to powinniśmy zobaczyć powitalny filmik z dźwiękiem :mrgreen:

Zainstalowany tak system będzie od początku po Polsku (jeśli system z którego instalowaliśmy był ustawiony jako domyślny język polski) i co najważniejsze ZERO modyfikacji systemu, wszystko dokładamy do katalogu /Extra - /System/Library/Extensions zostaje nietknięte.

 

Co może nie działać i jak sobie z tym poradzić:

Jeśli mimo dokonania w/w czynności system Ci nie wstaje, podmień na zmodyfikowany AppleACPIPlatform.kext, usuń AppleEFIRuntime.kext

 

Na niektórych płytach istnieje potrzeba wygenerowania patcha DSDT, polecam użyć do tego DSDT Patcher GUI:

http://pcwizcomputer.com/index.php?option=com_content&task=view&id=150&Itemid=48

lub staroszkolnie, ale za to z większą kontrolą:

http://forum.insanelymac.com/index.php?showtopic=133683

 

Jeśli występują problemy z prawidłowym działaniem USB a w szczególności USB 2.0, czyli wolne transfery, gubienie portów itp... lub brak sleep, restartów etc, to najprawdopodobniej odpowiedzialny jest za to zmieniony w 10.5.6 podsystem USB. Polecam zapoznać się z tym wątkiem i zastosować zmodyfikowane kexty do USB i IOPCIFamily. Należy zacząć wpierw od podmiany samego IOPCIFamily.kext.

http://forum.insanelymac.com/index.php?showtopic=117029

 

Time Machine Fix

Najprościej i najszybciej użyć EFI Studio do wygenerowania EFI Stringa dla karty sieciowej i tak wygenerowany string zapisać za pomocą wbudowanego w EFI Studio edytora do com.apple.Boot.plist

 

Stara i nieaktualna wersja tutoriala tutaj:

http://forum.osx86.pl/viewtopic.php?f=7&t=350

Zapraszam do dyskusji poniżej ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 235
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

To jeszcze ja dołożę kilka sugestii :

- zamiast usuwać AppleIntelCPUPowerManagement.kext , lepiej dograć NullCPUPowerManagement.kext . Polecam to zmienić w tutorialu,

- zamiast dsmos.kext lepiej AppleDecrypt.kext , może i ma włączone "debugowanie verbose" czy jak to tam jest, ale przynajmniej jest legalny ;) i można go wrzucić jako załącznik do postu,

- u mnie nie trzeba podmieniać AppleSMBIOS.kext ani usuwać niczego co ma związek z SMBIOS. Wszystko po prostu działa ;) jednak potem mam dziwną wersję ROMu coś jak XXXX.XXX.XXX ;P

 

To chyba wszystko ;) No i możnaby poprawić do 10.5.5 tak jak mówi @gadowsk , chociaż tu w sumie nie ma różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znajdę chwilkę to poprawię, ponieważ chciałbym uzupełnić tutorial o pełne odpalenie na P5W DH Deluxe już z nowymi kextami do dźwięku nad którymi obecnie pracuję (obecne od Tarugi mają parę dokuczliwych wad).

 

do AppleDecrypter - to chętnie poproszę jakiś link :) może być na PW bo nie miałem okazji go jeszcze przetestować.

 

Natomiast trik z NullCPU... znam, nie mniej mimo jego zdarza się systemowi od czasu do czasu spanikować przy starcie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z punktu widzenia realizowanych funkcji nie ma.

Z punktu widzenia prawnego jest, bo appledecrypt ponoć nie zawiera kodu delikatnie mówiąc "kontrowersyjnego", który ma dsmos. Ponoć AppleDecrypt jest też "legalny" a dsmos nie.

 

No i osoby instalujące AppleDecrypt zauważają szybszy start systemu, ale też należy wziąć pod uwagę efekt placebo, bo nikt do tej pory nie potwierdził tego jakimś wiarygodnym testem lub benchmarkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to śmieszne bo legalność jednego kexta jest niczym w porównaniu z legalnością czy raczej nielegalnością całego systemu chyba raczej nie ma znaczenia.

 

Powiedzmy że można na ten aspekt spojrzeć z więcej niż jednej strony... ale akurat legalność i nielegalność instalacji OS X na PC powinna być tematem osobnego wątku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi o aspekty legalności systemu w ogóle itp. Zastanawia mnie tylko fakt czy zaletą danego kexta może być tylko to, że jest legalny. Chciałbym wiedzieć czy oprócz tylko tej zalety omawiany plik ma jeszcze jakieś inne. Na razie sam nie mam gdzie tego przetestować więc pytam was większe głowy w tej dziedzinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zauważyłem że system szybciej wstaje, no i faktycznie niektóre aplikacje szybciej reagują, nie zawieszają się.

Ale nie chcę robić benchów, ja nie pececiarz ;) Nigdy nie przepadałem za benchmarkami i innymi tego typu rzeczami, nie było mi to potrzebne. Ew. robiłem bootcharta pod Linuksem, lecz głównie w celu porównania SysVinit z InitNG :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poczytałem trochę i nie zrobiłem tego. Panuje powszechnie opinia, że dsmos jest "nowocześniejszy". Niektórym po podmianie parę punktów podskoczyło na Geekbenchu, a niektórym dramatycznie spadła ilość na xBenchu. Nie będę nic zmieniał w końcu można przesadzić. Lepsze jest wrogiem dobrego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

W załączniku efekt 30 minut instalacji, bo tyle mniej więcej zajmuje instalacja Retaila z obrazu + combo 10.5.6 + parę kextów...

 

System cały od razu po polsku, kreator tworzenia konta jest już po polsku, preferencje są ustawione od razu po polsku, jak i klawiatura i locale...

 

Po instalacji jedynie podrasowuje coom...boot, czyli dodaje ewentualną zwłokę przy starcie, natywną rozdzielczość w trybie tekstowym i EFI String dla karty sieciowej aby poprawnie działał Time Machine... i tyle... reszta to już zabawa jak na zwykłym maczku.

Obrazek 1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bląd w punkcie 6 (odnośnik do ps/2)

 

taka moja mała uwaga - mógłbyś nie wstawiać plików na rapidshare? . Linki po kilku ?dniach? ?tygodniach? wygasają i ludzie mają problemy z plikami ...

 

// jeszcze jedna sprawa

 

"Załóż na dysku docelowy w folderze / następujące foldery: "

 

na którym dysku? na tym gdzie postawiliśmy retaila czy na tym drugim ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bląd w punkcie 6 (odnośnik do ps/2)

 

Dodane... w momencie aktualizacji nie miałem sprzętu z PS/2 aby potwierdzić czy znalezione kexty będą działać OK

 

taka moja mała uwaga - mógłbyś nie wstawiać plików na rapidshare? . Linki po kilku ?dniach? ?tygodniach? wygasają i ludzie mają problemy z plikami ...

Te nie wygasną ;)... a jak ktoś ma chwilkę czasu i powstawia je na inne upload'y, to podam linki do nich w tekście.

 

"Załóż na dysku docelowy w folderze / następujące foldery: "

 

na którym dysku? na tym gdzie postawiliśmy retaila czy na tym drugim ?

 

Przeredagowałem, czy teraz jest jednoznacznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.