Skocz do zawartości

Clover - temat do dyskusji


iStig
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

przydało by się troche informacji na temat nowego projektu booloadera zwanego Clover. Projekt ma na celu ozywienie prac nad bootloaderem opartym na EFI. Z tego co widze jest aktywnie rozwijany i ma szanse ze cos z niego bedzie.

 

EDITED BY OSWALDINI:

 

Clover jest już w pełni funkcjonalny. Temat poniżej przedstawia historie rozwoju bootloadera i rozmowy na jego temat. Najważniejsze tematu podlinkowuje w pierwszym poście.

 

Strona projektu:

http://www.projectosx.com/forum/index.php?showtopic=2304

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=282787

 

Kod źródłowy:

http://cloverefiboot.sourceforge.net/

 

Skompilowane paczki instalacyjne:

http://tools.inmac.org/clover/

http://www.clover.rox.pl/

 

Instalator Clover'a i Chameleona dla Windowsa:

http://cvad-mac.narod.ru/bootdiskutilityexe/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 536
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 3 tygodnie później...

Przetestowałem z "milion" razy w najróżniejszych konfiguracjach czyli:

 

FAT32 + boot0 + boot1f32 + boot

FAT32 + boot0 + bs32.com + Efildr20

hfs+ + boot0 + boot1h + boot

 

Na wersji z 23.10 uruchamianie Liona kończy się na niepoprawnym uruchomieniu VGA (RomBios VGA w DSDT, XPC uruchamia poprawnie.)

Wersje nowsze oraz ta z wczoraj czyli 01.11 to już tylko KP.

 

Zatem u mnie jeszcze nie...jeżeli jednak slice za szybko się nie znudzi to kto wie. ;-)

 

EDIT:

 

Zresztą Panowie potestujcie.

Jak pisałem wyżej klucz można przygotować na kilka sposobów, np. tak:

Format klucza FAT32 i w terminalu:

- bootsector:

sudo fdisk440 -f boot0 -u -y /dev/rdisk1 --> oczywiście numer dysku zgodny z rzeczywistością

i dalej:

dd if=/dev/rdisk1s1 count=1 bs=512 of=origbs
cp boot1f32 newbs
dd if=origbs of=newbs skip=3 seek=3 bs=1 count=87 conv=notrunc
dd if=newbs of=/dev/rdisk1s1 count=1 bs=512

Na klucz kopiujemy plik boot oraz katalog efi.

DSDT do /efi/acpi/patched

Kexty w zależności od wersji systemu do /efi/kext/..

Na deser plik config.plist, mój wygląda tak:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> 



boot-args
-v arch=i386
prev-lang:kbd
pl:30788
BiosVendor
Apple Inc.
BiosVersion
MP31.88Z.006C.B05.0802291410
ProductName
MacPro3,1
SerialNumber
G88014V4XYK


 

Edit: 2011.11.17

 

No i stało się. ;-)

Dzisiejsza wersja uruchamia mojego testowego Liona 10.7.3, "chwilowo" tylko w 32 bitach, ale w końcu po milionie testów działa. ;-)

 

Na deser kilka "obrazków" Clovera:

 

1.jpg

 

2.jpg

 

3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety jeszcze nie. ;-)

Obrazu dmg zamontować się nie da, uruchomić instalacji z oryginalnego Mac OS X Install DVD.dmg odtworzonego na klucz USB również nie, nie mam pod ręką odtworzonego BaseSystem, ale przy najbliższej okazji zbadam sprawę.

Skórka, jak skórka ale zrzuciki "robi" niczego sobie. ;-)

 

4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolejna wersja z wczoraj czyli rev149 i:

Rozdzielczość samego bootloadera to jak na razie max1280x1024,

Win7 zainstalowanego za pomocą XPC nie uruchamia choć identyfikuje poprawnie,

Uruchamianie wyłącznie w trybie 32 bit, ale z tego co czytam to celowe działanie,

Szybkie uruchamianie Liona czyli od Enter w Cloverze do Pulpitu 19 sek,

Poprawna identyfikacja procesora i pamięci:

 

t_clover0_891.png

 

Edit:2011.11.26

 

Kolejna aktualizacja i Lion startuje już w trybie 64bit, Win7 zainstalowany za pomocą XPC również.

Clover identyfikuje Win7 nie po nazwie partycji, a po zawartości katalogu leżącego na partycji EFI czyli /efi/Microsoft/boot/:

 

win7.png

 

Jak tak dalej pójdzie to za dwa, trzy tygodnie Clover będzie bardziej funkcjonalny jak XPC, oby.. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym kluczem to dzisiaj jeszcze nie, ale jutro.. ;-)

Clover ma jeszcze jedną bolączkę, a mianowicie nie potrafi załadować więcej niż jednego kexta, jeżeli jest jeden to OK, jeżeli więcej to KP.

Slice jako zwolennik trzymania kextów w /S/L/E specjalnie się nie spieszy, niemniej jest świadom tegoż buga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie uważam że trzymanie kextów w /S/L/E to jakiś problem... Trzymanie w /S/L/E jest naturalnym miejscem gdzie one powinny być w systemie. W świecie OSx86 utrało się, że trzymać je w /Extra aby nie mieszać z systemowymi, ale to tak naprawdę nie wnosi nic poza "sztucznym" podziałem i potencjalnymi problemami z działaniem... część kextów nie chce działać prawidłowo z /E lub potrzebuje przeniesienia jakiś z /S/L/E, co może implikować problemami później jak w przypadku kextów do sieci i IONetworking który w /Extra możemy mieć starszy niż po aktualizacji w /S/L/E.

 

W Lion'ie dochodzi jeszcze prelinkowanie kernela... moim zdaniem szkoda tracić jego zalety na rzecz trzymania kextów hackintoshowych w /Extra... Dobrze przygotowana paczka do /S/L/E nie zostanie ani nadpisana przez jakąkolwiek aktualizację, anie nie będzie przeszkadzać przy przebudowywaniu cache i linkowaniu kernela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie uważam że trzymanie kextów w /S/L/E to jakiś problem...

Docelowo z pewnością to nie problem, ale podczas instalacji i testów to jednak pewna niedogodność tym bardziej, że gdy kexty będą w /S/L/E to nie będzie ich na kluczu USB z Cloverem lub XPC lub partycji EFI z XPC, a w konsekwencji start z RecoveryHD lub z klucza z instalką będzie niemożliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Trochę wody upłynęło, ale w tym czasie slice z drużyną nie próżnował i obecnie Clover dojrzał i całkiem sporo potrafi.

Ostatnio w ShoutBox'ie pisał o tym oswaldini, ale ShoutBox rzecz ulotna zatem z enencją można zapoznać się tutaj:

http://www.projectosx.com/forum/index.php?showtopic=2304

 

Ostatni wynalazek to instalator, który na wybranym dysku, za jednym zamachem instaluje Chameleona i Clovera, a podczas kolejnego uruchomienia można wybrać, który ma się uruchomić i to działa! ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajną rzeczą jest katalog OEM, w którym tworzymy katalogi o nazwie takiej jak w DMI danego komputera. Na tej podstawie możemy zrobić baze obsługiwanych komputerów - w każdym katalogu powtarzamy strukturę (plik config, katalog ACPI z tabelami oraz katalog kext chyba wiadomo od czego). Można stworzyć piękny kluczyk na nieograniczoną ilość komputerów - przydatne przy zleceniach :) W momencie jak CLOVER na nowej bazie rEFIta będzie mógł odczytywać BaseSystem.dmg oraz napędy DVD całkowicie rezygnuje z chameleona. Na chwilę obecną już działa mi każdy system (10.6-10.8).

 

Można też będzie nazywać partycje z różnymi znakami dla danego języka (na razie działa naturalnie EN i RU). Jak będę miał troche wolnego czasu to sklecę obsługę PL.

 

EDIT: jak ktoś nie radzi sobie z terminalem tutaj instalator. Tylko uważać - trzeba edytować po instalacji pliki bo są ustawione pod kogoś kompa ! Są tam patchowane tabele DSDT i ustawiony plik config !

http://www.applelife.ru/threads/clover.32052/page-182#post-280865

481.png

 

PSS: jeżeli w czystym DSDT nie mamy sekcji HDEF to nie zadziała wstrzykiwanie HDAInjection z clovera !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moi drodzy już czas rozstać się z chameleonem raz na zawsze... Chameleon służył mi bardzo długo i bardzo sprawnie. Mamy już Clover'a w wersji 354, który bez problemu wczytuje oryginalny obraz instalacyjny (testowałem Mountain Liona DP2 i wczytuje BaseSystem.dmg bez problemu zaraz sprawdzę Liona 10.7.3).

 

Na dzień dzisiejszy Clover jest już w pełni funkcjonały i cały czas się rozwija. Jest to prawdziwa bestia !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.