Skocz do zawartości

Still waiting for root device


Rekomendowane odpowiedzi

"Still waiting for root device" - taki komunikat się dostaje jak Mac OS X uruchamiając się, nie rozpoznaje kontrolera do którego podpięty jest napęd.

 

To definicja, a przekładając na polski, brakuje KEXT'a odpowiedzialnego za obsługę kontrolera do którego mamy podpięty napę DVD i/lub HDD.

 

Są dwa rodzaje "Still waiting for root device":

:arrow: 1. Podczas uruchamiania płyty DVD z instalacją Mac OS X

:arrow: 2. Uruchamianiu zainstalowanego na HDD systemu

 

A.D.1 - Najczęściej występuje jeśli dana "dystrybucja" nie zawiera kextów do obsługi kontrolera do którego podłączony jest napęd DVD i z którego nastąpił start instalacji. Im bardziej egzotyczny kontroler tym większe prawdopodobieństwo tego problemu. Napędy IDE podłączane do kontrolera Intela ICHx do wersji ICH7 dość dobrze działają i nie powinny sprawiać kłopotów, natomiast jak masz na płycie chipset intela od ICH8 w górę (za wyjątkiem notebook-owego ICH8-M), to na płycie masz kontroler innej firmy, np JMicron, czy Marvell, a one nie bardzo chcą działać pod OS X, a w szczególności podczas instalacji. Dopiero późniejsze chameleon'y wprowadziły obsługę ich i nowsze dystrybucje nie powinny mieć problemów, o ile oczywiście potrafią obsłuzyć takowy kontroler.

 

A.D.2 - Zainstalowaliśmy Mac OS X i podczas startu mamy szare tło z jabłkiem i przekreślonym kółkiem coś ala "zakaz wjazdu". Jest to wynik właśnie "Still waiting for root device". Jak uruchomimy system w trybie verbose (z "-v"), to jedną z ostatnich linii (najczęściej ostatnią) jest właśnie ten komunikat. Tak samo jak w przypadku startu z płyty tak samo w tym przypadku, brakuje kexta do obsługi dysku. Widać nie wybraliśmy go przy instalacji, lub nie umieściliśmy go w /S/L/E lub w /Extra.

 

Jak sobie radzić z takimi problemami?

Właściwie to jest tylko jedno rozwiązanie, należy sprawić aby Mac OS X zaczął rozpoznawać DVD, HDD, na szczęście jest parę sposobów na rozwiązanie lub obejście tego problemu:

 

Przykładowe sposoby:

  • Poprawne zidentyfikowanie kontrolera i wybranie odpowiednich fixów/kextów podczas instalacji.
  • Odnalezienie odpowiednich kextów i dołączenie do już zainstalowanego systemu, np kopiując z klucza usb do /S/L/E lub /E/E w konsoli uruchomionej z instalatora DVD.
  • Sprawdzenie konfiguracji kontrolera SATA i ewentualne poprawienie/zmiana ustawień, najlepiej aby był ustawiony w tryb AHCI, pozostałe tryby IDE, RAID można ustawiać jak wiemy że kexty obsługują nasz kontroler w tym trybie.
  • Podłączenie napędu (DVD, HDD) przez adapter do portu USB. Taka przejściówka na allegro kosztuje kilkanaście/kilkadziesiąt zł, a skutecznie załatwia sprawę. Mac OS X można zainstalować zarówno na dysku USB jak i uruchomić instalację z napędu DVD USB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzooff, Mile widziane wszelkie sugestie... jeśli masz pomysł jak to udoskonalić, to pisz śmiało. Tworzyłem to na szybko i wiem że nie wyszło przyjaźnie.

 

Fajnie - mam tylko nadzieję, że ludzie będą to czytać :)

Za to można będzie odsyłać do konkretnych tematów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 5 lat później...

Dopadł mnie ten problem podczas instalacji na PC.

Nadmieniam, że próbuję zainstalować z pendrive'a yosemite. Clover prawidłowo wykrywa penderive z obrazem, następnie startuje loader i następuje (wiem, że niektórzy nie znoszą jak się pisze "zakaz wjazdu", ale tak jest). W trybie verbose otrzymuję ten komunikat.

W biosie ustawiłem z IDE na AHCI.

Płyta asus p8h61-m lx r2.0

grafika gt430.

Próbowałem wszelkiego googlowania, ale bezskutecznie. Za pomoc będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.